banner2765

AVM'ler için düğmeye basıldı

Silivri Kentsel Gelişim Derneği ile Silivri Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği proje kapsamında, alışveriş merkezilerinin esnafa etkileri araştırılıp çözüm yolları bulunacak.

AVM'ler için düğmeye basıldı

Silivri Kentsel Gelişim Derneği ile Silivri Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği proje kapsamında, alışveriş merkezilerinin esnafa etkileri araştırılıp çözüm yolları bulunacak.   

Silivri Kentsel Gelişim Derneği ile Silivri Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği ilçe esnaflarını ilgilendiren proje, dün protokol üyelerine anlatıldı. 'Alışveriş Merkezilerinin Esnaf Üzerindeki Etkisi' başlığıyla yapılan toplantı için araştırma projesi geliştirildi.

3 bin esnaflar üzerinde yapılacak anketler sayesinde rapor ortaya çıkarılacak. 

'Alışveriş Merkezilerinin Esnaf Üzerindeki Etkisi' konulu araştırma projesi kapsamında bilgilendirme yapan Silivri Kentsel Gelişlim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kemalettin Evirgen, "Siyasi hiçbir ön yargı olmadan başlayıp bitireceğiz. Bizim amacımız sivil toplumun yararlanabileceği sonuçları ortaya koymaktır" dedi.

 

LEHİMLER: HER ESNAF İLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜLECEK

Proje Koordinatörü Av.Murat Lehimler tarafından ise 'iş planı' sunumu yapıldı. Lehimler, amaç ve hedefleri anlatarak, "3 bin esnaf için sahaya inilecektir. Uzman anketörler saha anket çalışması yapacaktır. 35 mahalle genelinde araştırılacaktır. Her esnafla yüz yüze görüşülecektir. Faktör analizi ile bu sayının tamamını kullanacağız. İstanbul'da 17 bin kayıtlı esnaf bulunmaktadır. Bu rakam göz önüne alındığında, Silivri İstanbul'a göre toplam yüzde 2 oranındadır. Silivri pilot bir bölge durumundadır.  Projemizin faaliyet olarak son aşamasında sempozyum yapılacaktır. 278 davetli listesini sempozyuma davet edeceğiz. Bizim için gerçekten anlamlı olan bu çalışmaya katkıda bulunan Sayın Kaymakamımız ve Sayın Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

 

SÖNMEZ: BİZİ YÖNETECEKLER BU SORUNLARI ÇÖZMELİ

Silivri Kentsel Gelişlim Derneği Başkanı Vural Sönmez ise proje hakkında şunları söyledi:

"Silivri'nin sorunlarını birçok platformda dile getiriyoruz. Dernek olarak da bu sorunları biz saha araştırması, bilimsel verilerle ortaya çıkaralım, çözüm üretelim ve masa üstüne koyalım. Bizi yönetmeye talip olanlar bu sorunlara çözüm üretsinler. Bizim amacımız bu. Silivri, birkaç yıl içinde nüfusunu ikiye katlayan bir ilçe. Bu ilçeyle ilgili beklentisi olan dostlarımızla beraber projemizi başlatıyoruz.  Siyasi partilerimizin gençlik kollarında görev alan arkadaşlarımız da katkıda bulunsunlar. Bize gelsinler, birlikte çalışma ve birlikte yönetme anlayışıyla destek versinler."

 

"6 YILDA AVM'LERE İZİN VERMEDİM"       

Belediye Başkanı Özcan Işıklar, ilçede esnaflara yönelik yapılan çalışmaları kısaca anlattı. Projenin son derece anlamlı olduğunu belirten Işıklar, yerel iktidar olarak iyileştirme politikalarından bahsetti.

Bilimle düşünüp, akılla karar vermenin önemine işaret eden Işıklar, projenin verimli sonuçlar çıkaracağına vurgu yaptı. Öte yandan eski belediye başkanı Selami Değirmenci döneminde başkan yardımcısı görevinde olduğunu hatırlatan Işıklar, o yıllarda esnaf araştırması yaptıklarını ve 7 bin kayıtlı esnaf bulunduğunu belirtti.

Başkan Işıklar, göreve geldiği 2009 yılından itibaren alışveriş merkezlerine karşı tavır sergileyen bir tutum içinde olduklarını söyledi. Yerel esnafı düşündüğünü belirten Işıklar, "Belediyecilikte yaptıklarınız önemlidir, ama yaptırmadıklarınız daha önemlidir. Görev sürem içerisinde bununla mücadele ettik. AVM konusunda esnafı baskı altına alan 3 AVM'ye karşı dirençle dayandık. Büyük baskılara rağmen karşı durduk. Çok öteye gitmeye gerek yok. Roma'ya gidin, Milona'ya gidin, dünya şehirlerine gidin şehir içinde AVM göremezsiniz" diye konuştu.

 

KOÇER: HERKESTEN DESTEK İSTİYORUZ

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Nuray Koçer de, şu ifadeleri kullandı:   

"AVM'lerin esnaf üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak için yaptığımız çalışma projesinin tanıtım toplantısına hoş geldiniz. Esnafın kökü ahilik geleneğidir. Biz bu çalışma konusunda herkesten destek istiyoruz. Tarihten gelen bir ahiliğimiz var. Bize yakışan şekilde sorunlarımızı anlatır ve çözüm ararız. Şimdi bunu yapıyoruz. İstanbul Ticaret Üniversitesi ile birlikte Kentsel Gelişim Derneği'nin araştırmalarıyla analizler yapılacak. Sorunları ortaya çıkarıp çözümü sunacağız.

Bizler esnafların öncüsüyüz. Yenilikçi olmak zorundayız. Sorunlara çözüm bulma konusunda ilk adımı atıyoruz. Sorunları ele alarak, bilimsel veriler üzerinden işleme başlıyoruz. Desteğini esirgemeyen Sayın Kaymakamımıza  ve Sayın Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum."

 

BEKARLAR: 'BEN AVM'YE GİTMİYORUM DİYEN ELİNİ KALDIRSIN'

Silivri Kaymakamı Faruk Bekârlar, katılımcılara "AVM'den alışveriş yapmayan varsa el kaldırsın" diye sordu. Kimse elini kaldırmayınca "İşte bu kadar faydalanıyoruz" dedi. Çözüm yollarını aktaran Bekarlar, "Boğuştuğumuz sorunlara çözüm arama konusundaki gayret ve çalışmalarını takdir ediyorum. Çözüm ararken, bağımsız bir anlayışla yerine getirebilmenin diğer sivil toplum kuruluşlarına da örnek olmasını diliyorum.  Son araştırmalara göre Türkiye'de 2 milyon esnaf var. Aileleriyle birlikte 8-9 milyon insana tekabül eden çok ciddi ve sorunlarına kimsenin sessiz kalamayacağı büyük bir güç aslında. AVM'ler konusunda anket yapılacak, analizler yapılacak, esnaflarla vatandaşlarla görüşülecek diyorsunuz. İlk görüşmeyi burada yapalım. Ben AVM'den alışveriş yapmıyorum diyen arkadaşlarımız elini kaldırabilir mi? Buradan da anlaşıldığı gibi herkes mutlak faydalanıyor, bir şeyler alıyor. Esnafımızın ekonomik anlamda giderek küçülmesine sebep olan AVM gerçeği konusunda ciddi veriler ortaya çıkacak sanırım bu çalışmayla.

AVM'ler süratle artıyor. Artınca da insanlar buraya rağbet gösteriyor. Bu konuda, daha ayakları yere basan, duygusallıktan uzak bir çözüm bulunması lazım. Esnafımızın rekabet edebilecek yeni açılımlar yapılması lazım.  'AVM'ler kötüdür, bunlar açılmasın, esnafa zarar veriyor' yaklaşımı da çok rasyonel değildir. Dükkan sahiplerimizin işyerini kapatıp asgari ücretle çalışan bir duruma gelmesini ben de kabul etmiyorum. Yani esnaflarımızın mağdur olmasını bizler de arzu etmiyoruz. Kaldı ki Türkiye toplumu, esnaf bir toplumudur. Esnaflarımız da kendi özeleştirisini yapıp, dezavantajlarını avantaj haline getirerek AVM'lerle mücadele edebileceğine ben şahsen inanıyorum" şeklinde konuştu.

 

'SİYASİLER ARASINDAKİ ÇEKİŞME BİTMELİ'

Konuşmaların sonunda soru/cevap kısmına geçildi. Katılımcıları hem görüşlerini aktardı hem de sorular yöneltti. Silivri esnaflarından Beyzade Çay bahçesi sahibi Yusuf Ziya Küpelioğlu:
"AVM'lere gidilmesi otoparkının olması, lavabonun olması ya da sıcak bir mescidinin bulunması olabilir. Ayrıca bunlar ücretsiz sağlanıyor. Silivri'nin yerel yönetimi ile iktidar arasında kopukluk ve çekişme var. İlk önce onların biraraya gelip bu sorunların çözülmesi gerekiyor. Bu şekilde hareket edilirse esnafın yararına olacağını düşünüyorum."

 

'KİPA ŞEHRİN GÖBEĞİNDE BOMBA'

Sanayi Sitesi Başkanı Ercan Çalışkan:  "AVM'lerin şehir dışına taşınmasıyla ilgili yasa çıkmıştı bildiğim kadarıyla. Kipa AVM Silivri'nin göbeğinde tam bir bomba. Bu açıdan etkisini düşünmeliyiz. Bundan sonra yapılacaklara dikkat edilmeli. Bu alışveriş merkezlerini dışarı çıkarırsak esnafın rekabet şansını arttırırız.

Fark gazetesi sahibi Refik Bek: "Çanakkale 400 bin nüfuslu ama 3 AVM var. Silivri 150 bin nüfuslu ama büyük 2 tane var. AVM'leri kaldırmak yerine esnafın iş potansiyelinin artırılması gerekiyor. Çanakkale de Silivri gibi tarihi bir mirasa sahip. Bunlardan faydalanmak gerekiyor. İlçeye üniversite getirilirse yararı olacaktır."

Kasaba Gazetesi Yazıişleri Müdürü Eren Ermiş: "Bu araştırma projesi için Silivri Belediyesi'ne teklif götürüldü mü? Araştırma finansını kimler karşılıyor?"

Dernek Başkanı Vural Sönmez, Ermiş'in sorusuna cevap olarak, "Finansörler ile maliyeti karşılıyoruz. Projeyi belediyeye sunmadık. Çünkü biz ürettik biz ortaya çıkacağız" dedi.   

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2015, 12:35
YORUM EKLE

banner2251

banner2754

banner2588