banner2765

Okullarda Gıda Güvenilirliği ve Hijyen Eğitimi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü görevlilerince, öğrencilere "Okullarda Gıda Güvenilirliği ve Hijyen Eğitimi" verildi.

Okullarda Gıda Güvenilirliği ve Hijyen Eğitimi

Bakanlığın 2018-2022 Stratejik Planında yer alan, uluslararası standartları gözeterek, üretimden tüketime doğal kaynakların ve insan sağlığının korunması için gıda güvenilirliğini sağlamak amacıyla oluşturulan "Okullarda gıda güvenilirliğine yönelik uygulamaları geliştirmek" hedefi doğrultusunda ortaokul öğrencilerine yönelik Gıda Güvenilirliği eğitimleri düzenlendiği bildirildi. Silivri Çağrıbey Ortaokulu ve Silivri Yunus Emre İmam Hatip Ortaokullarında düzenlenen eğitimlere yaklaşık olarak 300 öğrenci katıldı.


Eğitimlerde; Güvenilir gıda nedir? Gıdaların muhafazasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gıda satın alırken nelere dikkat edilmelidir? gibi soruların cevapları verilirken eğitime katılan öğrencilerin de bilinçli birer tüketici olabilmelerini sağlamak amacıyla temel bilgiler, temizlik ve dezenfeksiyon kavramları ile kişisel hijyen kuralları anlatıldı. Eğitim sonunda ise öğrencilerin katılımı ile seminer kapsamında anlatılan konular okul kantinlerinde uygulamalı olarak gösterildi.

Oldukça verimli geçen seminerlerde öğrencilerin konuya olan ilgisi dikkat çekti. Eğitimler ise Silivri İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Biriminde görevli resmi kontrol görevlileri Ümit Tosun ve Mehmet Gündoğdu tarafından verildi. Gıda güvenilirliği eğitimlerine önümüzdeki eğitim öğretim döneminde de artan sayılarda devam edilmesinin planlanmakta olduğu kaydedildi.

YORUM EKLE

banner2250

banner2763

banner2588