banner2765

Silivri’de Organik Bal Üretimine Başlandı

Silivri’nin doğal ve zengin bitki örtüsüne sahip Sayalar Köyünde bal üretimi yapan Ufuk Karahan ve Mustafa Korucu organik sertifikalı bal, polen, arısütü üretimine başladı

Silivri’de Organik Bal Üretimine Başlandı

Silivri’de doğal bal üretimi ile “Silivri Balı” olarak marka haline gelen Mustafa Korucu ve Ufuk Karahan sektörde adını duyuracak yeni bir çalışmaya imza attı. Organik Bal Üretim Sertifikası alan Ufuk Karahan ürünlerini Türkiye’nin her noktasına ulaştırdıklarını söyledi.

Silivri Haber Ajansı’na çalışmaları hakkında bilgi veren Sayalar Bal  firmasının sahiplerinden Ufuk Karahan “Bu yıl Arjantin ve Almanya’da yapılan Bal yarışmalarına “Silivri Balı” olarak katıldık ve derece aldık.Türkiye’de ilk olarak her şeyiyle organik bal üretimine geçtik.Biz Silivri’mize bir marka kazandırdık.Bundan Sonra sık sık insanlar Silivri Yoğurt’unun yanında Silivri Balı içinde Silivri’mize gelecekler.Ayrıca çok yakın bir zaman içinde farklı projelerle önce Silivri halkının sonra Tüm dünyanın karşısına çıkacağız.Kovanlarımız tamamen doğal bir ortamda bulunuyor.Sayalar köyünde Türkiye’nin hiçbir bölgesinde bulunmayan çiçekler,bitkiler var,bu bitkiler ve çiçekler ürettiğimiz balı diğerlerinden daha farklı kılıyor.” dedi.

Sayalar köyünde kurdukları kovanlarda üretim yapan Sayalar Bal ‘Sayalar köyünün bitki çeşidi arıcılık için gerçekten bulunulmayacak bir zenginlikte ve bu zenginlikten dolayı arılara kesinlikle ek bir katkı (şeker, glikoz) verilmiyor. Türkiye geneli verim düşük olsa bile biz bundan Allah'a şükür etkilenmiyoruz, Trakya’nın bu eşsiz bereketinden yararlanıyoruz” dedi.

Şu anda 500 kovanla arıcılık yaptıklarını belirten Ufuk Karahan, Arıcılık mesleğine Silivri’lilerin daha büyük ilgi göstermesi gerektiğini bu işi hobi veya geçim kaynağı olarak düşünenlere hem arı hem de teknik bilgi sağladıklarını dile getirdi.

Karahan“Satışlarımızın çoğunu il dışına yapıyoruz. Ürettiğimiz balın bir kere tadına bakan bir daha unutamıyor ve eşine dostuna tavsiye ediyor böylece Silivri’nin balına gün geçtikçe talep artıyor. Ama balımızı hak ettiği değerde satamıyoruz kalite olarak daha düşük kalitedeki ballar  2, 3 misli fiyata satılıyor” şeklinde pazarlama sıkıntılarını da dile getirdi.Sayalar Bal Türkiye' nin her yerinden sipariş alıp ürünlerini kargoyla ulaştırıyor.

Tüm merak edilenleri Buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

YORUM EKLE

banner2253

banner2754

banner2588