banner2765

İsa'ya da yaranamadık, Musa'ya da...

Silivri Çevre Derneği Başkanlığının yaymlamış olduğu basın bildirisidir.

İsa'ya da yaranamadık, Musa'ya da...

 

Bu hafta ilginç bir hafta oldu. Sahildeki, belediyeye ait, eski Beyaz Saray çay bahçesinin arazisindeki yedi ağaç kesildi. Yeşil alan fakiri Silivri’mizde korunması gereken bu ağaçlar, Silivri Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürlüğüne ait personel tarafından kesildi. Bu arazi balık lokantası olmak üzere belediyece ihaleye çıkarılmıştı.

Elli, altmış yaşındaki, belki daha da yaşlı bu ağaçlar, hızla beton yığınına dönen sahilde küçük de olsa bir yeşil noktaydılar. Korunmaları mümkündü. Ekonomik ömürlerini doldurdukları gibi komik bir gerekçeyle kesildiler. Sapasağlam, güçlü ağaçlar, balık lokantalarına yer açmak için değil de, ekonomik ömürlerini doldurdukları için kesilmişlermiş. Sanki baltalık orman işletiyoruz. Park ve bahçelerdeki ağaçlar, ekonomik olmaları için değil, büyüyebildikleri kadar büyümeleri için yetiştirilirler. O ağaçlardaki her bir fazla yaprak Silivri’nin akciğerlerine bir katkıdır. Bu ağaçlar kesilirken, Silivri’nin akciğerlerinin bir bölümü sökülmüş oldu.

Tabii, savunma daha da komik, kesilen ağaçların yerine sahil görselliğine ve iklimine uygun bitki dikilerek yeni peyzaj düzenlemesi yapılacakmış. Bu ağaçların kesilmesine karar verenlerin, ya da kesenlerin hangisi bugüne kadar bir ağaç yetiştirdi? Hanginizin ömrü, dikilen yeni ağaçların aynı boya gelmelerini görmeye yetecek?

Diğer yandan, AKP'li bazı meclis üyeleri de bu ağaçlar kesilirken müdahale etmediğimiz için bizi eleştirdiler. Bunu doğrudan yaptıkları yetmiyormuş gibi, "Sahibinin Sesi" bir gazetede ve internette de yapmaya devam ediyorlar. Bizi ne için suçluyorlar? Kendi yapmadıkları bir işi bizim yapmadığımız için...

Arkadaşlar bu iş sizin işinizdir. Yetkili sizsiniz. O meclise ne için seçildiğinizi düşünüyorsunuz? Sadece el kaldırıp oy vermek için mi? İşte tam da bu işleri yapmak için oradasınız. Yoksa sizin yapmanız gereken bir işi çevre derneği niye yapmadı diye şikayet etmek için değil.

Ağaçlar kesildikten sonra, "niye müdahale etmediniz" diye sormak yerine, zamanında haber verseydiniz, biz elimizden geleni yapardık. Yine, "çevre derneği niye müdahale etmedi" diye soran gazeteci kardeşlerimiz de kendileri kesilen ağaçların fotoğrafını çekiyorken bize de haber verselerdi yine müdahale ederdik.

Ayrıca yeni öğrendik ki, AKP'nin bir çevre komisyonu varmış. Bu komisyon neden bu ağaç kesimi işine müdahale etmedi. Yoksa bu komisyonu, havaalanı konusunda bize cevap vermek için alelacele icad ederken, ağaç kesimi konusunda da bir şeyler söylemesi gerektiği aklınıza gelmedi mi?

İşte böyle dostlar!.. Ağaç kesiminden geç haberdar olduğumuz ve müdahale edemediğimiz için AKP'lilerce suçlandık. Daha sonra bu konuda belediyeyi eleştirdiğimiz için CHP'lilerce suçlandık. Yukarıda da dediğimiz gibi "Ne İsa'ya yaranabildik, ne de Musa'ya...

Biz, kısıtlı kaynakları olan, buna rağmen canla başla, Silivrililerin sağlıklı bir çevrede yaşamaları için elinden geldiğince uğraş veren bir sivil toplum örgütüyüz. Sizlerin partilerinizin bütçeleri bizde yok. Bizim elimizden gelen bu kadar. Yine de elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Sağlıklı, yeşil, temiz bir Silivri için varız ve hep olacağız.

 

Silivri Çevre Derneği Başkanı                                         Basın Sözcüsü

     Ali Korsan                                                                       Ertuğrul Akçaoğlu

YORUM EKLE

banner2250

banner2754

banner2588