İstanbul'un nazım imar planı onaylandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarihi bir karara imza attı. Tarihi yarımadayı koruyacak nazım imar planı oybirliği ile kabul edildi... İstanbul'un dev inşaatlardan "geriye kalan" silueti artık koruma altında.

16 Aralık 2011 Cuma 19:13
İstanbul'un nazım imar planı onaylandı
banner502
İstanbul'un tarihi yarımadası için tarihi karar. Süleymaniye, Sultanahmet, Zeyrek Karasurları ve çevresi artık koruma altında.

1/5000 ölçekli plan, Planlama Ofisindeki uzun çalışmaların ardından önce Belediye Meclisinden geçti; daha sonra Koruma Kuruluna gitti. Kurulun onayından sonra da oybirliği ile Meclis'te kabul edildi.

Tarihi yarımadada, birinci derece tarihi eser niteliği taşıyan bazı yapıların yakınındaki otopark projeleri iptal edildi. Yerebatan Sarnıcı'nın çevresindeki yapılaşma kısıtlandı. Tarihi yapıların etrafındaki yeşil alanlar da planlara işlenirken, tescilli yapılar korunacak.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Surların içerisindeki kaçak yapıların hiç biri kalmayacak. Biz yapıları değerlendirmiyoruz, plan bazında değerlendiriyoruz. Tarihi yapıların etrafına yapılacak yapılar o eserlerle yarışmayacak" dedi. 

    Yorumlar

banner465
Hava Durumu
Tümü Anket
Sizce İstanbul depreme hazır mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sayfalar
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner479

banner514

banner425