banner2765

Silivri Kale Park Projesi Hazır

Silivri Kale Park Sepetçiler Kasrı’na dönüşüyor.

Silivri Kale Park Projesi Hazır

 

Silivri Belediye Başkanı Özcan IŞIKLAR bu akşam Ortaköy de düzenlenen halk toplantısı bitiminde gazetecilere yapmış olduğu açıklamada Silivri Kale Park projesinin hazır olduğunu ve İstanbul’da bulunan Sepetçiler Kasrı işletmesinin bir benzerini Silivri Kale Park’a uygulanacağını belirtti.Kale Park Sepetçiler Kasrı  kullanım şeklinin halka açık günü birlik toplantı,yemek vb ihtiyaçların karşılanabileceği  tüm dernek  ve kuruluşların hatta tüm partilerin Kale Park Sepetçiler Kasrı mekanından faydalanabileceklerini belirtti.Hiçbir Projelerini Rant amaçlı Yapmadıklarını özellikle belirten Özcan IŞIKLAR bu mekanın şimdiden halkımıza hayırlı olmasını diledi.

İlerleyen günlerde Silivri Kale Park Sepetçiler Kasrı projesini ayrıntılı olarak Silivri Halkına Basın aracılığıyla  paylaşacağını belirtmiştir.

Sepetçiler Kasrı Eminönü`nde, Sarayburnu`nda yer alan bir yapıdır.

Sultan III. Murat zamanında Mimar Davut Ağa tarafından yapılmış ve kullanılan malzemeler çeşitli yörelerden özel olarak getirilmiştir. Yapıldığı dönemde Topkapı Sarayı sınırları içinde kalan yapı, Sultan I. Mahmud döneminde de (1739) yenilenmiştir. Bu kasrın aynı zamanda padişahlara ait kayıkların bağlandığı bir yer olduğu ve padişahların donanmanın sefere çıkışını ve dönüşünü buradan izledikleri bilinmektedir.

Cumhuriyet döneminde askeri ecza deposu olarak kullanılan kasır, restorasyondan önce tümüyle kendi haline terk edilmişti. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1980 yılında yapılan restorasyonlardan sonra Basın Yayın Genel Müdürlüğü`nün Uluslararası Basın Merkezi olarak kullanılmıştır.

Günümüzde, denizin üzerine kurulu olan mekanda restoran, bar gibi farklı alanlarda hizmet verilmektedir.

SHA

Kubilay ORAL

YORUM EKLE

banner2253

banner2758

banner2588