Kategoriler

Silivri Haber Ajansı

Trakya havası aktarlara yaradı

Trakya Bölgesinde havların gece sıfırın altında gündüzleri ise mevsim normalleri üstünde seyretmesi hastalıklara zemin hazırlarken, vatandaşlar korunmak için aktarların yolunu tuttu.

Gündüzleri hava sıcaklığının 7 dereceyi bulduğu Tekirdağ’da güzel havaya aldanarak ince kıyafetler giyen çok sayıda vatandaş hasta oldu. Aktarların yolunu tutan vatandaşlar ıhlamur, tarçın, zencefil ve kuşburnuna yoğun ilgi gösteriyor. Kar yağışının bu sene olmaması birçok hastalığa sebep olduğunu aktaran aktarlar, gribe karşı şifalı bitkilerin tüketilmesi gerektirdiğini vurguladı.

“Hastalıkların artığını düşünüyoruz”
14 yıldır aktar olduğunu ifade eden Hasan Bedel, kar yağışının olmaması hastalıklara neden olduğunu vurgulayarak, “Bu sene havaların güzel gitmesi sebebi ile kar yağışı Trakya’da pek görülmedi, Tekirdağ’ımızda da aynı şekilde buda daha fazla hastalığa sebep oldu. Müşterilerimizin yine bu senede kış çayına olan talebi artmış durumda, yine bunların başını ıhlamur çekiyor geçen seneye göre ıhlamur fiyatını düşüşte. Bu sene alıcılar, açısından da iyi bir fırsat oldu. Havaların güneşli gitmesi ve kar yağışı olmaması sebebi ile de hastalıkların arttığını düşünüyoruz. Buda biz, aktarlara olan talebi arttırmış durumda. Bu da kış çaylarına olan talebi aynı şekilde arttı diyebiliriz” dedi.

“iyi giyinilmemesi neticesinde hastalıklarda artmış oluyor”
Vatandaşların kentte havaların kimi zaman çok soğuk kimi zaman da sıcak olduğunu belirterek sık sık hastalandıklarını vurgulayan Bedel, “Bu hastalıkların sebebinin havaların hızlı bir şekilde değişmesi olduğunu söyleyebiliriz. Yani gündüz biraz daha ısınıyor akşam üzerileri ve sabahları daha soğuk bir hava oluyor. Güzel tedbir alınıp iyi giyinilmemesi neticesinde hastalıklarda artmış oluyor” ifadelerini kullandı.
Aktarlar, geçen yıla onaranla ıhlamur fiyatlarında yaşanan düşüş talebi arttırdığını, ıhlamurun fiyatının, 100 TL civarında satışa sunulduğunu belirtti.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
30 Kez Görüntülendi.
Uzmanlardan acemi kasaplara erken uyarı
SAĞLIK
63 Kez Görüntülendi.
Bayramda ağız sağlığınıza dikkat
ASAYİŞ
234 Kez Görüntülendi.
Jandarmadan bayram öncesi sahte para operasyonu!
GÜNDEM
291 Kez Görüntülendi.
Trafik kilit! Akın akın gidiyorlar
GENEL
51 Kez Görüntülendi.
Sessizce kutlayalım bayramı...
Adalet ve Kalkınma Partisi
89 Kez Görüntülendi.
Mutlu Bozoğlu'nun Kurban Bayramı Mesajı
GENEL
136 Kez Görüntülendi.
Işıklar personeliyle bayramlaştı
GENEL
442 Kez Görüntülendi.
Gaziyi görmeye gelen ana
EMLAK
1630 Kez Görüntülendi.
Kiptaş Silivri 4.Etap Başlıyor! Bin 474 Yeni Sosyal Konut!
SEKTÖREL
291 Kez Görüntülendi.
Denizli’den Dev Ortaklık