Kategoriler

Silivri Haber Ajansı

“Çocuk İstismarına Dur De”

Cumhuriyet Halk Partisi Silivri İlçe Başkanlığı, basın açıklaması yaparak tecavüzcülerin en ağır cezayı alması talebinde bulunarak bunun yasallaşması için imza topladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Silivri İlçe Başkanlığı Kadın Kolları Başkanlığı’nın organizesinde Silivri Pazarı girişinde yapılan basın açıklamasında İlçe Başkanı Suna Göçengil de hazır bulundu. CHP Kadın kolları başkanı Elif Yılmazer’in yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

“Çocuklarımızın güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak ülkeyi yönetenlerin en öncelikli sorumluluğudur ama ne yazık ki yetersiz önlemler sebebiyle her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile karşı karşıya kalıyoruz. Ülkemizde son 10 yılda çocuk istismarı yüzde 700 arttı. Her bin istismardan sadece biri ortaya çıkıyor. Son 10 Yılda 300 binin üzerinde çocuğa tecavüz edilmiş. Bu da demek oluyor ki her 15 dakikada bir, bir çocuğa tecavüz ediliyor. Tecavüzcülerin sadece yüzde 5’i ortaya çıkarken, yüzde 95’i gizli kalıyor. Ensest ilişkilerden bin tecavüzcüden sadece biri açığa çıkıyor. Adliyelerdeki dört tecavüz vakasından biri çocuklarla ilgili istismarların yüzde 66’sı akraba, komşu gibi tanıdık kişiler tarafından yapılıyor. İstismarcıların yüzde 9’u çocukla aynı evde yaşıyor. Ülkemizde 181 binin üzerinde çocuk gelin var ve de dini nikâhlar nedeni ile gerçek sayı bu rakamın çok üzerinde”

“Bu ülke çok acıdır ki Van’da 38 günlük kırkı bile çıkmamış bebeklere tecavüz edenleri, 6 yaşındaki çocuklarla evlenebileceği fikrini beynine yerleştiren acımasız, vahşi, aklı uçkurunda sapıkları, çocuk evlilikleri masumanedir ve bir kereden bir şey olmaz diyen kadın bir aile bakanını gördü. Fiziksel ve Cinsel istismar insan yaşamının temeline yöneltilmiş bir saldırıdır, insanın varlığının temelini sarsar. Beden sınırlarına yöneltilen bu saldırılar duygusal, fiziksel, sosyal ve manevi sınırlarının aşılarak çocuğun benliğinin özünü yaralar, kendisini aşağılık ve kusurlu hissetmesine neden olur”

“Çocuklarımız bu sapıkların gücü karşısında çaresizdir. Unutmayın! Bu olaylar yanı başımızda olmakta ve bu olaylara göz yummak, duyarsız kalmak geleceğin ruh sağlığı bozuk bireylerinin, hatta geleceğin çocuk istismarcılarının yetişmesine neden olmaktadır. Bu olaylar karşısında ülkeyi yönetenlerin tutumu her zaman ki gibi söylemden başka, uygulamadan başka olmaktan öteye gitmiyor. Çocuk gelinlerin, ensest mağduru çocukların şiddetin, tacizin, istismarın ve cinsiyet ayrımcılığın arttığı, eğitim sistemiyle kız çocuklarının okumasının önünün kesildiği bu ülkede çocuklarımızı hayatın kıyısında yürümeye mahkûm etmeyin”

“Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarıları, çocuklarımızın denetimsiz vakıf yurtlarına mecbur edilmesi bilimsel eğitimden uzak sübyan mekteplerinin denetimsizliği ile mevcut iktidar ile mücadele konusunda inandırıcılığını yitirmişti”

“Siz meydanlara çıkıp göstermelik idam cezası diye bağırıp, mecliste iyi hal indirimi isteyerek tecavüze uğrayan çocuklarımızın yaşlarını kategorize edemezsiniz. Anayasamıza göre 0-18 yaş aralığı çocuk sayılır. Kısacası çocuk 6 yaşında da olsa 12 yaşında da olsa, 17 yaşında da olsa çocuktur ve tecavüzcüler çocukların yaşına ve iyi hallerine göre değil işledikleri suça göre cezalandırılır. Bu yüzden de çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlanmalı ve derhal caydırıcı yasa tasarıları hayata geçirilmelidir.  Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkân vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli. Çocuklarımızın yurt hizmetleri vakıflardan alınmalı, tüm özel yurtlar ve özel eğitim kurumları devlet eliyle sıkı denetim ve kontrol altında olmalı.  Çocuk istismarını öven, teşvik eden ve 6 yaşında çocukla evlenebilir gibi çocuk istismarını, çocuk yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezalar getirilmeli. Türk ceza kanunları kapsamında kamu görevlisinin suçu bildirmemesi 1 yıl hapis cezası gerektirir. Buna rağmen eğitim kurumları hastanelerde bulunan bazı kamu görevlilerinin işlenen suçları örtbas edip suça iştirak ettikleri, aksine de bu suçları ortaya çıkaranların da cezalandırıldıkları görülmektedir. Tecavüz meşrulaştırılamaz ve meşrulaştırmak isteyen her bir insanın, her bir birimin ve her mevkiinin en ağır şekilde cezalandırılması için yasalar düzenlenmeli ve hukuksuzlukların önüne geçilmelidir”

“Bilinmelidir ki çocuklarımız bizim geleceğimiz, aydınlık yarınlarımızın teminatıdır. İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur. İstismar insanlık suçudur ve çocuklarımızı korumak hepimizin göreviyken susmak ve sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Biz suç ortağı olmayacağız kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmelerine izin vermeyeceğiz. “

“Her gece koynuna alıp uyumak istersin, başını ellerinle okşamak, sıcak nefesini hissetmek ve dalıncaya kadar da saatlerce saçlarını koklamak istersin. Onun masum yüzünde yaradanın kudretini görürsün. Bazen olur ki içindeki coşku, sevgi kabarır, sımsıkı sarılır ciğerine sokmaya kalkarsın. Tüm bunların ardından yaradanın bin kere, milyon kere şükredersin ve o tadı olmayanların da tatması için dua edersin. Bu duygularla büyüttüğümüz çocuklarımızın koruması ve güvende olması ve şerefsizler tarafından katledilmesine karşı öyle yasalar çıkartılsın ki bir daha asla çocuklarımıza dokunmaya bile cesaret edemesinler. Hayatın en temiz canlarına kıyıyorsa elleriniz hepinizin canı cehenneme. Vicdanı olan herkes sesimize ses verin artık! Çocuklarımızın yaşam haklarını hep birlikte koruyalım”

“Çekin ellerinizi bedenlerinden, bırakın artık çocuklarımızı mutlu olsunlar, okusunlar, ayaklarının üzerinde durup güçlü olsunlar, güçlü olsunlar ki vatanına, milletine bağlı, özgürlükçü sağlam nesiller yetişsin”

“Toplumumuzda son yıllarda cinsel suçlarda görülen olağan dışı artış ve bu suçların işlenişi biçimindeki giderek artan vahşileşme bu toplumun bir bireyi olarak her birimizde infial yaratmaktadır. Bunun yanında bu suçun sanıklarının mahkemelerde iyi hal indirimi almaları, cezalarının bir kısmı infaz edilmiş şartlı tahliye olmaları, mahkemelerde çocuğun rızasının olup olmadığının araştırılması zaman zaman çocuğun rızasının olduğuna kanaat getirilerek sanıklar hakkında hükümlerin uygulanması ve bu suçun sanıklarının cezaevine dahi girmemeleri devlete ve hukuk sistemine olan güvenimi derinden sarsmaktadır.”

“Bu nedenle toplumumuzun adalet duygusunu tatmin edecek bir çözüm önerisi olarak; son yıllarda gittikçe artan ve toplumumuzda büyük infaz yaratan başta kendisini savunamayacak durumda bulunan çocuklara karşı işlenenler olmak üzere tüm cinsel suçlarda bu suçun sanıklarına uygulanan ceza indirimlerinin, denetimli serbestlik ve şartlı tahliye hükümlerinin uygulanması ile infaz rejiminin ağırlaştırılması amacıyla yasal düzenleme yapılmasını yüce meclisimizden talep ediyoruz. Tüm halkımızı imza kampanyamıza davet ediyoruz”

Yorumlar

Akın 7 Ay Önce

Sevgili bayanlar unutmayınız ki bu ruh hastalarını sapıkları yetiştiren dünyaya getiren biz bayanlarsınız sorun eğitim..öncelikle eğitimli ve kültürlü bayan yetiştirmek gerekir

Daha Fazla Haber
GENEL
79 Kez Görüntülendi.
Unutmamak...
GÜNDEM
120 Kez Görüntülendi.
Şiddetli rüzgar vatandaşlara zor anlar yaşattı
BÖLGESEL
201 Kez Görüntülendi.
Meteoroloji'den uyarı! Kuvvetli yağış geliyor!
MAGAZİN
187 Kez Görüntülendi.
Ünlü sanatçı kalp krizi sonucu hayatını kaybetti!
GÜNDEM
269 Kez Görüntülendi.
28 Ekim'e dikkat!
Büyükçekmece
54 Kez Görüntülendi.
Büyükçekmece'de "En Cicimiz Vosvos" festivali başladı
BÖLGESEL
139 Kez Görüntülendi.
Eğitim İş’ten kaynaşma kahvaltısı
3SAYFA
190 Kez Görüntülendi.
Uykusuz toprağa verildi
BÖLGESEL
99 Kez Görüntülendi.
“Engelleri beraber aşıyoruz”
BÖLGESEL
403 Kez Görüntülendi.
Yenimahalle’de Çalışmalar Tüm Hızıyla Sürüyor