banner2816

Bakmakla görmek farklıymış

Silivri Belediyesi Ramazan Ayı etkinlikleri kapsamında sahne alan Sunay Akın, izleyenleri kendine hayran bıraktı

Bakmakla görmek farklıymış
banner2818

Silivri Belediyesi Ramazan Ayı etkinlikleri kapsamında sahne alan Sunay Akın, izleyenleri kendine hayran bıraktı. “Meddah, bakmakla görmek arasındaki farkı yıkan adamdır” diyen Akın, gerçekleştirdiği programda önemli mesajlar verdi.

 

Silivri Belediyesi Ramazan Ayı etkinlikleri kapsamında sahne alan şair, yazar, araştırmacı gazeteci Sunay Akın, izleyenleri kendine hayran bıraktı. Ülke tarihine ilişkin önemli birçok olayı akıcı bir üslupla anlatan Akın, anlattığı öykülerle sanata, eğitime ve okumanın önemine değindi. Geçmişte yaşananlarla bugüne köprü kuran ve konuşmalarında önemli mesajlar veren Sunay Akın’ın kendine özgü üslubu da büyük beğeni topladı. Gerçekleşen programı; Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, CHP Silivri İlçe Başkanı Selami Değirmenci, Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz Kandemir, CHP Silivri İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, CHP Silivri İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda vatandaş izledi. Programın sunuculuğunu Olcay Yılmazer üstlendi.

 

SEMAH GÖSTERİSİ BEĞENİYLE İZLENDİ

Hava muhalefeti nedeniyle, Çanta Merkez Meydanı yerine Silivri Belediyesi Çanta Mahallesi Öznem Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen program, Semah gösterisiyle başladı. Ney ve tambur eşliğinde sema gösterisinde bulunan semazenler, izleyenlerden büyük alkış aldı. Saat 21.30’da başlayan programda izleyenlere şerbet ve kâğıt helva ikramında bulunuldu.

 

IŞIKLAR: “GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZİ MODERNİZE EDEREK YAŞATIYORUZ”

Programın başında bir konuşma yapan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar; “Değerli hemşerilerim, bu akşam burada çok güzel bir program izleyeceğiz. Biz, sokak ortalarında iftar masaları kuran, senenin 364 günü çaresizlikle, yoksullukla mücadele eden hemşerilerimizi sadece bir gün hatırlayarak, bir kap yemekle kazanabileceğini sanan bu anlayışa karşıyız. 671 yılından bu yana kabul edilen Müslümanlık, Türk milletinin elinde en parlak yıllarını yaşamıştır. Biz o yıllardan bugüne gelen gelenek ve göreneklerimizi, modernize ederek çağa uygun bir şekilde geleceğe taşıyarak yaşatmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu akşam değerli Sunay kardeşim bizlerle olacak. Belki geçen sene Silivri’de izleme fırsatı bulanlar olmuştur. Kendisinin çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Sanatçımızı tekrar sizlerle birlikte izleme fırsatı bulduğum için çok mutluyum. Ramazanlarımızı bu geleneği ve göreneği bozmadan, bundan sonra da aynı şekilde bize yakışan, çağdaş, bilime ve araştırmaya yönelik etkinliklerle kutlamaya devam edeceğiz. Hepinizin Ramazanını kutluyorum” dedi.

 

AKIN: “İSTANBUL’DA AYNI İSMİ TAŞIYAN İKİ CAMİ”

Anlattığı hikâyelerin kimse tarafından bilinmediğini ifade eden Sunay Akın; “Hiçbir ilde aynı adı taşıyan iki cami bulunmuyor. Sadece İstanbul’da Mihrimah Sultan adında iki cami var. Mimar Sinan, Üsküdar ve Edirnekapı’da ki Mihrimah Sultan camilerini öyle iki noktaya yapmıştır ki; birisi Asya’nın birisi Avrupa’nın birbiriyle kucaklaştığı bölgede, Üsküdar’da ki Mihrimah külliyesinin iki minaresinin arasından güneş doğarken Edirnekapı’da ki Mihrimah külliyesinin kubbesi üzerinden ay batıyor. Akşamleyin Üsküdar’da ki Mihrimah külliyesinin kubbeleri arasından ay doğarken, Edirnekapı’da ki külliyenin kubbesi üzerinden güneş batıyordu” dedi.

 

“DİKİLİTAŞ’IN ÜZERİNDE GÜNEŞ SAATİ VAR”

Bu ülkede kültürün ne anlama geldiğini bilen bir Kültür Bakanı tanımadığını söyleyen Akın, Sultan Ahmet Meydanı’nda bulunan Dikilitaş’ın Mısır’dan getirilme hikâyesini anlatarak, taşın üzerinde bulunan piramidin neden yamuk olduğunu iki yıl boyunca araştırdığını söyledi. Akın, iki yılın sonunda Dikilitaş’ın üzerindeki piramidin özel taşlarla kesilerek oluşturulduğunu ve güneş saati olduğunu öğrendiğini belirtti.

 

“ÜLKENİN EN ÖNEMLİ DEĞERİ HİSSE SENETLERİ DEĞİL, HİSSİ SENETLERİDİR”

Konuşmalarında önemli mesajlar vererek, birçok göndermede bulunan Sunay Akın; “Meddah bakmakla görmek arasındaki farkı yıkan adamdır. Demek ki cinselliği kullanmadan, kadın istismarcılığı yapmadan ve argo terimler kullanmadan yapılan tek kişilik gösterilerde de gülünüyormuş. Bir ülkenin en önemli değerleri hisse senetleri değil, hissi senetleridir. Geçmişini unutarak, gelenek ve göreneklerinden vazgeçen toplumlar yıkılmaya mahkûmdur” dedi.

 

“KÖSTEK OLMASINLAR YETER”

“Birileri bize, bizim olmayan kıyafetler giydirmeye çalışıyorlar” diyen Akın; “ Her şeye rağmen umudum var. Umudum var, çünkü bu ülkede çocuklar var” şeklinde konuştu. Dünyadaki en büyük 3. oyuncak müzesinin kendisinin kurmuş olduğu oyuncak müzesi olduğunu belirten Akın; “Dünyadaki tüm müzeler devletten destek alıyor. Ben destek almıyorum, köstek olmasınlar yeter” dedi.

 

GÖKTEPE DE AKIN’I İZLEDİ

Sunay Akın’ın gösterisini, İstanbul- Ümraniye cezaevinde öldürülen iki tutuklunun cenaze törenlerini izlemek üzere gittiği Alibeyköy’de gözaltına alınan ve ardından ölü olarak bulunan Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe’de izledi. Akın seyirciler arasında bulunan Göktepe’nin yanına giderek, elini öptü.

 

BAŞKAN IŞIKLAR AKIN’A TEŞEKKÜR ETTİ

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, programın sonunda Sunay Akın’a çiçek ve üzerinde Tarihi Silivri Kalesi’nin yer aldığı seramik bir pano hediye ederek, güzel programı için teşekkür etti.

YORUM EKLE

banner2758

banner2253

banner2588