banner1503
banner2221

Çınarın Dalları “Silivri Dans” İle Uzuyor
banner2250
Silivri Yöresi Halkoyunlarını yaşatmak ve yaymak üzere Yöre oyunları derleyicisi Hüseyin Görür,  Kaynak Kişi Erdoğan Özkök, , Sevgi Narinç katkı ve destekleriyle Mustafa Kepçeli, Serap Şenel Özkök, Tayfun Telci, Şimal Kepçeli, Hakkı Özkök, Şerif Elmas, Feyim Tatlıcıoğlu tarafından oluşturulan, Buse Güler, Buse Özdemir, Ekin Kepçeli, Eren Aslan, Fevziye Güler, Mehmet Noyan Öpçin, Nalân Dağlı, Nazlı Karaca, Neslihan Gençay, Özcan Öpçin, Nurcan Gürsoy, Nurcan Tetik, Seher Dertop, Selin Baskın, Serkut Aykurt, Simay Nur Sabancıoğlu, Uğur Özkan, Yonca Öztürk, Çetin Ateş, Şükran Dağlı, Tarık Kocaçakır, Yiğit İşlek görev aldığı Silivri Dans halkoyunları topluluğu, çeşitli il ve ilçelerde sergilediği performanslarla büyük takdir topluyor.
Silivri Dans halkoyunları topluluğu hakkında bilgiler veren Mustafa Kepçeli şu ifadeleri kullandı;
.
ÇALIŞMALAR DÜZENLİ ŞEKİLDE SÜRÜYOR
“Çalışmalar Hasan Özvarnalı İlkokulunda başlamış, Lions Esen İbak Okulu Salonunda ve Alibey Spor kapalı salonunda her Sallı ve Perşembe saat 19.30 22.30 arası devam etmektedir.
Topluluğumuz, Tekirdağ Kiraz Festivali, Silivri Yoğurt Festivali gibi organizasyonlarda Büyük Mübadele Derneği Silivri Etkinliğinde Türk Folklor Kurumu “Ustalara saygı gecesi” nde, “Dünya Barışı İçin Dans” konulu Tv programında ve daha birçok etkinlikte başarı ile görev almış, geçen süre zarfında yurtdışı organizasyonlarda da bu misyonunu yerine getirdi. “ÇORAKLAŞAN BU DÜNYAYA SİZDE BİR FİDAN DİKİN.
“Bilindiği gibi Silivri Yöresi Halkoyunları İstanbul İlini ülke içerisinde tek temsil edebilecek yöresel oyun olması dolayısıyla yaşatılması ve yaygınlaştırılması hem bilinçli kültürüne sahip çıkan nesiller yetiştirilmesine olanak sağlayacak hem de toplumsal barışa katkı sağlayacaktır.Bu yüzden “ Dans @ Silivri “ sloganıyla yola çıkan bizler sadece gençler ve yetişkinlerle yöre oyunlarını yaşatmakla yetinmeyip Silivri Kale mahallesi Zükür Mektep sokaktaki Turgut Reis İlk Okulunda da halkoyunları çalışmalarını başlatmış, Okul törenleri dışında onları da festival sahnelerine taşıyarak çınar filizlerinin yeşermesini hedeflenmiştir.Dünya üzerinde Şehr-i İstanbul nasıl bir değer ifade ediyorsa, İstanbul içerisinde Silivri bu değere ulaştırılmalıdır. Bu bakış açısıyla şehirli kimliğinin ve kültürünün verilebileceği en doğru ve en iyi seçenektir.”
“2008 yılında topluluk Silivri’nin kültürünü destekleyen kıymetli insanlarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığının düzenlediği Mahalli Halkoyunları Yarışmasına Katılmış, bölge ve Türkiye Finalinde Hem Silivri’yi hem İstanbul u başarılı bir şekilde temsil etmiştir.  
Kültür başkenti olmuş bir Şehrin kültür yelpazesinde tek seçeneği olan SİLİVRİ YÖRESİ HALKOYUNLARI nın sağlıklı ve uygun şartlarda insanımıza sunulabilmesi için çalışma salonlarının soyunma odalarının, kafeteryasının, Açıkhava sahnesinin, folklor müzesinin kurulması artık bir zorunluluktur.”ÇINARIN DALLARI UZUYOR.
“1973 yılında Rahmetli Temel Erdoğan liderliğinde Hüseyin Görür tarafından yürütülen çalışmalar Yöresel Klarnet ustası Sefer Tatlıcıoğlu ve Yöresel Davul ustası Salih Davulcuoğlu ve (Sucu) Erdoğan Özkök, Rahmetli Ali Biçeninde paha biçilmez katkılarıyla bizlere kadar ulaşan geniş bir oyuncu sayısına ulaşmıştır.”LANETLİYORUZ.
“Saray 4. Uluslararası 11.Geleneksel Uluslararası Kültür Festivali Kültürün korunması ve desteklenmesi adına düzenlenen bölgesindeki ciddi ve önemli bir festivaldir. İstanbul un tescilli resmi oyunlarını Saray’ın sımsıcak aydın insanlarına ulaştırabilmek için, Kültürün korunması için, desteklenmesi için,  Barış için, Huzur için ve kardeşlik için 21 Ağustos gecesi çıktığı Saray Festival Sahnesinde Belediye başkanı Nazım Çoban ve SİLİVRİ DANS tüm dansçılarıyla ülkede yaşanan terör olaylarını lanetlenmiştir. “
“Bilindiği gibi yerel sanatçılar ve gönüllü kültür elçileri toplumsal olaylarda sahne üzerinde olmalı ve tavrını koyabilmelidir. Bu bilinçle hareket eden Silivri Dans Topluluğu hem Sarayda düzenlenen festivale ve dolayısıyla oradan ülkeye verilecek mesaja katkı sağlarken,  Milli birlik ve beraberliğin baş belası terörün karşısında olduğunu bir kez daha vurgulamıştır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner948

banner2166