banner2816

Mirasın Gelecek Kuşaklara Aktarılması Projesi

Hasan Özvarnalı İlköğretim Okulu Halk Oyunları Ekibi, İstanbul Kültür Başkenti Etkinlikleri kapsamında izlenmeye doyulmaz bir gösteri sundu

Mirasın Gelecek Kuşaklara Aktarılması Projesi
banner2818

Silivri Hasan Özvarnalı İlköğretim Okulu Sınıf Öğretmenlerinden Şule SÜNGÜ yönetimindeki Halk Oyunları Ekibi, İstanbul Kültür Başkenti Etkinliklerine, Sahne ve Gösteri Sanatları dalında "Silivri'nin
Gelenekleri ve Görenekleri" adında bir sunum ile katıldı.
Silivri Belediyesi Kültür Evi Tiyatro Sahnesinde sergilenen gösteride geniş bir veli kitlesi ve İlçe Milli Eğitim Daire Başkanı Erdal Aslan da hazır bulundu.Silivri yerel kıyafetleri tanıtımı ile başlayan gösteri, kız alma,düğün bildirimleri, kına gecesi, damat traşı gibi etkinliklerin canlandırılması ile devam etti.

Yerel manilerin seslendirildiği bölümde, ziyaretçi veliler zaman zaman eskiye gitmekten kendilerini alamadılar.Yaklaşık 2 saat süren gösteride, 4. ve 3. sınıflardan yaklaşık 30 öğrenci görev aldı.Hazırladığı kreasyonun aynı zamanda yönetmenliğini yapan Sınıf Öğretmeni Şule Süngü:
Proje Hedeflerini;
İstanbul Kültür Başkenti 2010 Etkinlikleri çerçevesinde;
- Silivri'nin tarihi mirasının korunması gerektiğine vurgu yapmak,
- Silivri'nin geçmişteki yaşam şeklinin günümüz çocuklarına renkli ve görsel olarak aktarmak,
- Yöresel Yemeklerimizin ve kültürel mirasımızın tanıtımına katkıda bulunmak.
olarak aktardı.

"Yerel kıyafetlerin ve oyunların sergilendiği, halkın yaşantısının yansıtılmaya çalışıldığı gösteri için gerçek bakır, halı ve el işlemelerinin kullanıldığı dekor ve kostümler kullandık. 3 ay boyunca hazırlandığımız gösteri,  beklediğimizden daha yoğun ilgi gördü. Özverili çalışmaları nedeni ile bütün çocuklarım ile gurur duyuyorum" dedi.Gösteri sonunda Silivri yöresine ait yemek ve hamur işlerinin ikram edildiği gösteride Silivri Yoğurdu da unutulmadı.Sergilenen proje, İstanbul Kültür Başkenti Etkinlikleri Ajansı tarafından kabul görmüş ve onay almıştı. Konu ile ilgili bilgiler ve görseller tüm dünyaya gönderilecek olan İstanbul Kültür Başkenti Dergisi'nde de geniş yer bulacak.


 

YORUM EKLE

banner2757

banner2251

banner2588