banner2765

Şarap içerek kilo verilir mi

Şarabın ancak kararında tüketildiğinde -ki bu en fazla günde bir kadeh anlamına gelir- harika etkileri olduğu iddia edildi.

Şarap içerek kilo verilir mi

Alkolün insana zararı gerek fiziksel gerekse toplumsal olarak hepimizin malumudur. Alkolün vücudumuza verdiği zarar hakkında buraya sığamayacak dolulukta bir dünya örneği sizinle paylaşabiliriz. Özellikle beyin hücrelerimizde alkolün oluşturduğu tahribat korkutucu boyutlardadır. Kalp ve damar sağlığı hususunda ise alkol kesinlikle vücudumuzdan uzak tutulmak zorundadır.

Ancak bazı uzmanlara göre durum farklı. Uzmanların iddalarına göre normal kiloya sahip yaklaşık 20 bin kadın 13 yıl boyunca takip edilmiş. Sonuçta günde bir veya iki kadeh şarap içen kadınların kilo alma ihtimallerinin, içmeyenlere göre yüzde 30 daha az olduğu ortaya çıkmış (aynı araştırmada bira ve likör içen kadınlar da takip edilmiş ancak bu içkilerin kilo ile olan bağlantısı şarap kadar güçlü çıkmamış).

ANTİOKSİDANLAR AÇISINDAN ÇOK ZENGİN
Bu ilginç iddianın somut savunucularından biri olan beslenme uzmanı Jane Klauer, "Şarap, tansiyon ve kolesterolü engelleyen antioksidanlar açısından çok zengindir'' diyor. Şarabın kilo kontrolüne yardımcı olmasının bir nedeni de alkol sindiriminin vücudu kalori yakmaya itmesidir iddiasında Jane Klauer. "Kadınlar, alkol sindirimini sağlayan enzimleri, erkeklere göre daha az üretir, bu nedenle içkiyi sindirebilmeleri için bu enzimleri durmaksızın üretmeleri gerekir. Bu da vücudun enerji yakmasını sağlar" diyor Klauer. Yani Klauer'e göre bizler erkeklere kıyasla şaraptan daha fazla yarar elde edebiliyormuşuz.

Boston Hastanesi'nden Dr. Lu Wang ise, alkolün kalori yakımını tetiklemesinin bir diğer nedeninin vücutta yarattığı ısı değişimi olduğunu söylüyor. Alkol vücut ısısını yükseltir (bazılarının alkol aldığında yanaklarının kızarması da bundandır), vücut da bu ısıyı dengeleyebilmek için kalori yakar.

KARARINDA ŞARAP İÇENLER DAHA AZ YİYOR
İşte uzmanlardan ilginç bir diğer iddia daha: Şarap az yedirtiyor. Ancak bu şaşırtıcı iddianın sahibi uzmanlarımız bunun tam nedenini henüz açıklayamıyorlar ama araştırmalarına göre düzenli ama kararında şarap içen kadınların, diğerlerine göre daha az yemek yediği sonucunu iddia ediyorlar. Tüm bu iddiaları bir araya getirirsek, şarap içmek hem alınan kaloriyi azaltıyor hem de enerji yakımını hızlandırıyor. ŞARABIN ALKOL OLDUĞUNU UNUTMAYIN
Tüm bu iddialara rağmen şarabın, insan vücudunu uyuşturan alkolik özelliğini asla unutmayın. Az önce yukarda size alkolün vücut sağlığımızda yol açtığı tahribatları da aktarmaya gayret ettik.  Ayrıca şarabın önemli miktarda kalori içerdiğini unutmayın: Bir kadeh şarap yaklaşık 125 kalori değerindedir. Bu nedenle siz siz olun şarabı bir kilo verme aracı olarak kullanmayın. Bizden hatırlatması..
 

YORUM EKLE

banner2250

banner2759

banner2588