banner2765

Şeker hastalarına müjde

Sosyal Güvenlik Kurumu, şeker ölçüm çubuğu alımında yaşanan sıkıntıyı çözdü.

Şeker hastalarına müjde

 

Hastalar eczanelerden şeker ölçüm çubuğunu alabilecekler.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine, bir süredir vatandaşların bedelini ancak ceplerinden ödemeleri halinde alabildikleri, diyabet hastalarını mağdur eden krizin çözüldüğünü bildirdi.

Hürriyet gazetesinde yer alan haber şöyle:

Bir vatandaşın, şeker ölçüm çubuklarının fiyatıyla ilgili başvurusu üzerine, Danıştay, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) tanesini 55 kuruştan aldığı şeker ölçüm çubuğunun bu fiyattan satışıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Bunun üzerine SGK da ilgili firmalara ödemeyi durdurunca, vatandaşlar sağlık güvenceleri kapsamında, eczanelerden, tıbbi sarf malzemesi satan merkezlerden her gün kullanmak zorunda oldukları şeker ölçüm çubuklarını alamaz hale gelmişlerdi.

"Artık hastalar sıkıntı yaşamayacak"

Yaşanan sıkıntıya ve vatandaşlardan gelen tepkilere üzerine SGK Başkanlığı, üretici ve firmaları acil toplantıya çağırarak, soruna çözüm bulma arayışına hız vererek, "en kısa sürede çözüm bulunacak" sözü vermişti.

SGK Başkanı Emin Zararsız, bir yandan Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararına itiraz ederken, ortaya çıkan sıkıntıyı gidermek için ilgili firmalarla da pazarlık yürüttüklerini belirterek şu müjdeyi verdi:

"Ancak bu pazarlıklardan vatandaşlar etkilenmeyecek. Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararından önce olduğu gibi vatandaşlar, şeker ölçüm çubuklarını eczanelerinden alabilecekler. Eczaneler de ürün bedellerini SGK'ya fatura ederek bu bedelleri kurumumuzdan tahsil edecekler. SGK bu güvenceyi eczanelere verdi. Artık, bu konuda hastalar ve yakınları bir sıkıntı yaşamayacaklar."

YORUM EKLE

banner2250

banner2757

banner2588