banner2816

Genç Fenerbahçelilerden Örnek davranış

Silivri Genç Fenerbahçeliler grubu 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 96.Yıldönümünü Çanakkale’de yaşadılar.

Genç Fenerbahçelilerden Örnek davranış
banner2818

 

Yaklaşık 50 kişilik bir grupla Çanakkale’ye düzenlenen gezide Grup adına görüştüğümüz Murat Mert Aykanat “18 Mart Çanakkale Zaferinin 96.yıldönümünde o ruhu yerinde yaşamak istedik,bu sebeple  Genç Fenerbahçeliler grubu olarak buraya bir gezi yaptık”dedi.

Gerçek taraftar takımına maç kazandıran taraftardır. Gerçek futbolcu da  golü attıktan sonra tribüne koşandır. Bu an çünkü o takımın gerçek sahibi taraftarlardır. Yönetimler gelip geçicidir.O takımın sahibi taraftarlardır. Bizim amacımız da bu felsefeye yönelik Fenerbahçe’ mizi  desteklemektir. Daha farklı amacımız elimizden geldiğince sosyal aktivitelere gitmek istiyoruz. Tek şeyimiz bu. Futbolu da çok seviyoruz aynı zamanda. Gerçek taraftar takımına maç kazandıran taraftardır. Sen takımına desteğini  ver  oynamazsa onların suçudur. Maçta 1-0 geri düştüğünde de oturup ah vah yapmayacaksın. Takım kendine gelip o maçı kazansın. Sportif   alanda başarımız sadece orda biraz sıkıntımız var.Yoksa taraftarlık açısından bir numarayız diyebilirim.  Deplasman tribünlerinde İnönü’yü ,Ali  Sami Yen’i susturan taraftar biziz.Genç Fenerbahçeliler  Fenerbahçe tribünlerinin  lokomotif  taraftarlar grubudur.4-5 sene boyunca yönetim desteksiz devam ettirdik. Türk Telekom tribününde  karografiler  yapılıyor. O mesala Türkiye’ ye karografi yapmayı öğreten Türk taraftarları Fenerbahçe taraflarıdır.

Bu derneğin tam adı ne?

 Bizim Silivri Genç Fenerbahçeliler ve 1907 Gençlik olarak geçiyor. Bizim amacımız daha çok burada bütün buradaki  genç  Fenerbahçelileri  toplayıp beraber maça götürmek.  Yalnız bizim şöyle bir sorunumuz var biz şimdi Fenerbahçeliler derneğinde beraber çalışmak istiyoruz. Ama onların bize acayip bir bakış açısı var . Ve onu anlamış değilim. Nedeni şu bizi rantçı olarak görüyorlar.Fenerbahçeye destek vermek sadece bizim amacımız. Bizim ticari kaydımız yok. Fenerbahçe atkıları çıkardık. Bu atkıları bile kendi çıkardığımız paraya sattık. Bu Silivri de Fenerbahçe’ yle ilgili olan tek atkı. Hem Silivri var hem genç Fenerbahçe’ liler var. Bizim amacımız Silivri deki bu gençleri düzeyli bir ortamda Fenerbahçe maçlarına götürmek . Fenerbahçe bizim  tek amacımız. Bizim tek amacımız Fenerbahçeyi   gönülden desteklemek ama bunu fazla  organizasyon yapamıyoruz. Bazı sorunlarımız var. Ve bu organizasyon   2007den beri  4 senedir var. İlk başladığımızda Abdi İpekçi  spor salonuna gittik. Basketbol maçlarına gittik. Kendi paramızı kendimiz verdik. 30 kişilik gruptu. Fenerbahçe tribünleri  1980den beri  var, var olmaya da  devam eder Fenerbahçe oldukça. Fenerbahçe tribünleri 1980den beri var ama o zaman belli bir grup yokmuş ama 2001 senesinden beri  genç  Fenerbahçeliler  lokomotifi olarak devam ediyor. Sadece genç Fenerbahçeliler yok  tribünlerde.Grup C k var. Bu genç Fenerbahçelilerin   bir de alt grupları var. Üniversiteli   Genç  Fenerbahçeliler  var. Biz kurulduğumuzda dört kişiydik. Bugün Çanakkale ‘ye otobüs kaldırdık elli kişiyiz.Kırk altı kişilik araba elli, elli beş kişi geldi. Ayakta gelenler vardı. Fenerbahçeliyiz çünkü   Atatürkçüyüz. Atatürk’te Fenerbahçeliydi. Atatürk ‘ün bize açtığı yoldan devam ediyoruz her şeye. Silivri de tam belirli bir sayımız yok çünkü kart bastırma gibi bir organizasyonumuz yok bizim. Böyle bir organizasyon yapacağınız zaman nasıl haberleşiyorsunuz? Facebooklarımız  var bizim yaklaşık iki bin beş yüze yakın üyesi var. Facebook Fenerbahçeliler diye geçiyor. Geri dönüşler oluyor bize. Kırk altı kişilik otobüs kaldırıyoruz. İstanbul dan gelen arkadaşlarımız var. Bizim adımız Genç  Fenerbahçeliler ama  Beşiktaşlı Galatasaraylı arkadaşlarımız da geliyor.

Fenerbahçe Galatasaray rekabeti ne zaman son bulur?

Fenerbahçe ile Galatasaray  rekabeti son bulmaz. Ölene kadar devam eder.

Galatasaray Fenerbahçe maçlarını izliyorsunuz. Fenerbahçe maçlarında  bağıran bir yer var. AB dörtler. Biz oturup çekirdeğimizi alıp maç izleyen taraftarlardan değiliz. Çünkü  bazı insanlar Fenerbahçe ‘yi  hafta sonu  etkinliğine gider gibi gidiyorlar maçlara. O değil bizim hayat felsefemiz Fenerbahçe olmuş. Biz Fenerbahçe ‘ye göre yaşıyoruz. Mesela  ben şimdi  üniversiteye gidiyorum Fenerbahçe ‘nin maçlarına göre  hafta sonumu tatilimi ayarlıyorum. Ve bu sadece benim değil  bir çok kişinin bu böyle bizim grubumuzda.  Bizim grubumuzu toplasan tüm Genç Fenerbahçe’ liler de Avrupa temsilciliği de var. Bayağı büyük grubuz yani. Yönetimle bazı sorunlarımız var çözülmüyor. Böyle yani Silivri de biz bunu devam ettirmeye çalışıyoruz.Ben Genç Fenerbahçe ‘ liyim diyen herkes Genç Fenerbahçe ’lidir.  Sefa ağabeyimizde böyle diyor zaten. Altmış yaşına kadarda oluyor yani. Ben gencim diyen herkese kapı açık.  Ruhu genç olsun yeter.

Serdar ağabeyle bizim bazı sorunlarımız var. Bazı sorunlarımız derken bize farklı gözle bakıyorlar. Bizim amacımız o değil hep beraberde hareket ederiz. Biz elli kişilik otobüs kaldırıyorsak bir elli kişi daha var, bizimle gelmek isteyen. Çanakkale ye . Bizimle  hiçbir şekilde organizasyona açık değiller. Bilmiyorum neden böyle.  Her şey maç değil sosyal etkinliklerde önemli. Her şey maç değil Çanakkale ye gidiyoruz. Şehitlerimizi anıyoruz çünkü biz Atatürk ‘çüyüz.  Atatürk’ ün takımını destekliyoruz. Bizim arkadaş grubumuz aile ortamı gibidir. Çanakkale’yiz diye diğer arkadaşlarımız da geldiklerine pişman olmazlar. Arkadaş ortamı ama bir aile ortamı gibidir yani.  Herkes birbirini sever kucaklar. Beşiktaşlı Galatasaraylı arkadaşlarımızda geliyor bizimle beraber.  Onlarda bizim arkadaş grubumuzu sevdiği için bizimle gelmeyi tercih ettiler.  Ve normalde bizimle gelmezler  çünkü  çok fanatiğiz. Dediğim gibi holigan denilecek şekilde fanatiğiz yani.  Ama holiganlıkta şöyle bir şey  İngiltere de ki holiganlık farklı Türkiye de ki farklıdır. Bizim grubumuz   şiddete karşıdır. Ama eski şiddet olayları şimdi yok. Eskiden daha fazlaydı. Bursa’ya gittim ben.  Taşlanmış otobüslerimiz. Fazla bir şey olmadı. Koruma yaptırdılar şimdi polis. Bazı şeyler var polis bize serseriymişiz gibi  davranıyor .  Ama biz serseri değiliz.  Türkiye’ deki tek sorun takımına destek vermeye çalışanlara serseri gibi bakılıyor. Serseri takımı gibi bakılıyor.

Fenerbahçe endüstriyelleşiyor. Ama tribün kültürü yavaş  yavaş yitirilmeye başlandı stadlarda. Yasa falan çıkarmaya çalışıyorlar tribünle ilgili ama bu yasayı çıkararak aslında şiddeti önlemeyecekler.  O yasada diyor ki hakeme hakaretten  maça girememe  , para cezası alacaksın diyor. 

Genç Fenerbahçeliler sloganı  var mı?

Var ağabey. Gönülden Fenere bağlıyız  o da GFB oluyor. Bizim genç Fenerbahçelilerin mesela  karşılıksız ölesiye destekliyoruz . Ondan sonra maçlara aşkımızı anlatmaya gidiyoruz. Bizim sevdamız Fenerbahçe olmuş. Ben üniversite okuyorum kız arkadaşım yok  Fenerbahçe maçlarına gidiyorum. Sevgililer gününde fenerin maçı vardı maça gittik.

YORUM EKLE

banner2754

banner2250

banner2588