banner3088

6,2 Zelzele

6 gün...1 hafta bile değil... Japonlar depremde yıkılan otoyolları onarma süresi sadece bu kadar. Hepimizin hafızasında yer eden, 2 metre aşağı kaymış  otoyolu  6 günde çalışmaya başlamış adamlar. 7.4 şiddetinde ölü veya yaralıları dahi yok adamların.Onca felakete, tsunamiye, radyasyona, moral bozukluğuna rağmen.Ve biz Türkler depreme hazır mıyız diye tartışıyoruz.

Sizce hazır mıyız?...

İtalyanlar Marmara'da meydana gelebilecek bir depremin önceden tahmin edebilen denizaltına kurulacak sistemin büyük bölümünü bağışlamak istediler.Geçmiş zaman tam rakamı hatırlamıyorum ama projenin toplamının büyük bölümünü zaten karşılıyorlardı.300 bin Euro  gibi bir kaynağa ihtiyaç vardı. Bu kaynak için İstanbul Valisi'ne, İstanbul Belediye Başkanı'na gitmek istedi bilim adamları.

Randevu dahi alamadılar iyi mi?....

Kandilli erken  uyarı sistemi hazırladı. Depremin ilk sinyalleri geldiğinde bütün İstanbul'un  doğalgazını, elektriğini  kesebilecek  bir  sistem kurdular  ve  bunu  yetkililere  ilettiler . Peki  doğalgazcılar  ve elektrikçiler ne yaptılar biliyor musunuz? Sallamadılar  bile. Kimse ilgilenmedi. Sistem hazır bekliyor orada.

Hala bir gelişme yok.

Deprem olup binalar yıkılınca yardımların ulaşması için ayrılan 'Acil Afet Yolu' olarak belirlenen yerlerin İspark'a verildiği   ortaya çıkıyor.

Deprem konteynerlerinin anahtarlarını muhtarlar kaybetmiş.Bazısının haberi bile yok konteynerden.Deprem tatbikatı yapıyorlar. Öğrenciler birbirini eziyor. Kırık, çıkıkla hastaneye gidiyorlar.Bu tatbikat üstelik.

Bizde deprem 99'da oldu değil mi?

13 sene geçmiş depremin üstünden ve biz hasarlı binalara müdahale etmediğimiz gibi onları kiraya veriyoruz. Ne belediye, ne valilik...

Kimse denetlememiş. Binalar hala hasarlı ve öğrencilere kiraya veriyorlar.

Kim bilir İzmit'te, İstanbul'da kaç hasarlı bina var ve kimler oturuyor içinde?

Japonlarda yıkılan otoyolu 6 günde yapmış.

Tabi yıkılır Japonların yaptığı nükleer santral.

Biz bir yapalım bak yıkılacak mı?

 

YORUM EKLE

banner3205

banner3211

banner2252

banner3196