8 Mart ve Çalık’ların Esra

8 Mart ve Çalık’ların Esra

Yıl 1857

Amerika’da 40 bin dokuma işçisi, daha iyi çalışma koşulları istemiyle greve başladı. Polisin işçilere saldırması ve çıkan yangın sonucu fabrikada kilitli kalan 129 kadın işçi yanarak can verdi. 

Yıl 2011

Çalık’ların kanalında Esra’nın programına konuk olan bir kadın, işsizlikten sitem edip hükümeti eleştirdi. Çalık’ların Esra kadıncağıza “dangalak” diyerek yayını kesti. 

Efendim 8 Mart Kadın Platformu bir bildiri yayınladı. 

“Biz kadınlar erkek egemenliğine ve kapitalist sisteme karşı direniyoruz” dedi.

O günlerde Çalık’ların Esra 20’li yaşlarındaki kadın konuğunu gerdan kıraraktan baş göz edeceği beyefendiye “Evin araban var mı ki senin?” diye soruyordu. 

Kadın zaten SSK fetişisti. Her gelene kızı vermeden evvel sigorta sormayı unutmuyor. Sigortasız erkek yarışmacıyı kabul bile etmiyor. Hep bunlar kadının geleceğini garanti altına almak için tabi. 

Platformun bildiride “kapitalizmin ekonomik krizi nedeniyle artan ücret eşitsizliğine, işten ilk atılanlar olmaya, ucuz iş gücü olarak görülmeye hayır” dedikleri esnada Esra o dönem program yaptığı kanalda aldığı aylık 130 bin TL maaştan dolayı direniyordu. Ucuz iş gücü olamazdı. İşten atıldı. Sonra zaten malum, Çalık’larla anlaştı. 

Heteroseksizm’e hayır derken kadınlarımız, Esra ablamız yayında lezbiyen kadını haşlıyordu. Gözlerini belerte belerte hem de.. 

Kimdir Çalık’ların Esra.. Emekçi kadınlar için ve hatta kadınlar için ne anlam ifade eder?

Bizim Esra, yeni nesil Türk televizyonlarının gündüz kuşağı programlarının zirve yapmış halini sunan kadındır. Çiğli’de ikamet eden ortalama bir İzmirliden farkı, ihtiyar ve sakallı amcaların kucağına oturma frekansı ve bu amcalar tarafından tek memesinin erişilebilir kabul edilebilirliğidir. 

Eşi tarafından aldatıldığı için boşandığını söyleyen konuğuna önce “kaç çocuğunuz var” sorusunu sorup sonra da “peki ikisi de sizden mi” diyen program sunucusudur. 

“Cipimle yolda giderken belediye otobüsündeki insanları görüp ağlıyorum” buyurmuş bir ünlüdür Esra.

İn de ağla bari yahu. Kurum kurum kurulduğun araçta seyr-u sefer ederken ağlayınca kıymeti kalmıyor. 

Kendisini zerre kadar sevmem. Peki neden?

Çünkü Esra, saçma sapan bir program yapıp, üstüne de iki göbek atarak ayda 130 bin TL civarı para kazanan bir dişidir.

Ayrıca “Cipimle yolda giderken belediye otobüsündeki insanları görünce ağlıyorum” gibi süper sevimsiz, nefret uyandırıcı açıklamaları da vardır. 

Ün ve paranın alt yapısı olmayan insanları zaman içinde ne hale getirebildiğinin çok canlı göstergesidir bu kadın. Mütemadiyen terbiyesizleşir ve bayağılaşır. Durdurulabilecek gibi de görünmüyor.

Bu nasıl bir öz güvendir? Hangi tükenmez çeşmeden akar anlamak mümkün değildir. Beğenmediği, kızdığı insanlara artık alenen küfrü de basıyor üstelik. 

Esra Erol’dan bahsediyorum. “Bu çok ciddi bir program, bu çok ciddi bir iş” diye ekranlara seslenip, ardından da şina nari nari nay eşliğinde gerdan kıran birinden. Gerdan kırarak naklen yayınla milleti baş göz etmeyi çok ciddi bir iş bellemiş bir kadından.

Hatta bu ciddiyet ambalajını daha da süslemek için ‘Alın bu beyefendiyi buradan, hadi başka programlara’ gibi çıkışlarla insanları itin mabedine sokup çıkartan bir tv programı sunucusundan.

 Şimdi bu abla 8 Mart günü Silivri’de Ak Parti’nin konuğu olarak kadınlar ile buluşacak.

İlçesinden kadın milletvekili çıkartmış, ilçe başkanı kadın olan bir parti teşkilatının konuğu.

Sanırım emekçi kadına “kötü örnek” olarak sunulacak.

Yok; onur konuğu yapılıp örnek diye öne sürülecekse o gün Silivri’de, o partinin kadın ilçe başkanına da, kadın adaylarına da çok yazık. Acınası haldeler demektir.

Nitekim bu kadını emekçi kadına örnek diye koymak kadını aşağılamak, kadına küfretmek demektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma Demir
Fatma Demir - 7 yıl Önce

Harika bir yazı olmuş yüreğinize kaleminize sağlık..

yasin Mutluc
yasin Mutluc - 7 yıl Önce

yazinizi cok gecikmeli olarak okudum... cok guzel ve yerinde bir tespiti cok guzel kaleme almissiniz belirtmek istedim...

banner3196

banner3883

banner3552

banner3212

banner3841