banner3088

Ahmet Şükrü Bey


Hava soğuk mu soğuk? Her yerde yer, yer on santimi aşan kar var. Doktorlar yaşlılar zorunlu olmadıkça r sokağa çıkmasınlar diyorlar. Bu durumda ne yapabilirim? Televizyonlardaki dizilerle Behzat Ç, Arka Sokaklar ve Kobra Takibi adlı dizilerden başka, birbirinin koyası olan dizilerden hiç birini izlemem. Günü geçirmek için kitap okurum. Yazı yazarım. Halen boş zamanım varsa evlendirme programlarını izlerim. O programlarda çok ilginç durumlarla karşılaşırım. Genelde çaylak katılımcıların ilk sözleri benim için ev araba mal mülk önemli değil, yeter ki mutlu bir evlilik yapayım oluyor. Uyanıklar hah işte aradığımı şimdi buldum diye evlendirme kanallarına hızla ulaşmaktadırlar. Ummadıkları kadar taliplerle karşılaşan çok alçak gönüllü hanımlar birden seçici oluyorlar ve her gelen taliplerine tü kaka diyorlar. Seçici davranmak davrananlara pahalıya mal oluyor. Kaçan balık büyük olur. Talipleri iyice azalınca da kaçırmış oldukları büyük balıkların peşine düşseler de çoğunlukla avuçlarını yalıyorlar.

Dört evlilik ve bir de nişanlılık geçirmiş olan kırmızı saçlı hanıma inanılmayacak kadar talip var. Talipler geldikçe taliplerinde aradığı özelliklerin çitası ha bire yükseliyor. Önceleri ben ev araba mal mülk aramıyorum. Ben mutluluk arıyorum diyordu ama talipleri çoğalınca bana evi olmaya gelmesin demeye başladı. Çıtayı biraz daha yükselterek evleneceğim kişinin evi denize sıfır,  şömineli ve barbekülü olacak. Hele, hele evinde şöminesi olmayan hiç gelmesin diyor.

Evlenmek isteyenlerin çıktığı vitrine Ahmet Şükrü adında biri vitrinde görücüye çıkmış olan kırmızı saçlı bayanın yanına yerleşiyor. Öncelikle söyleyeyim. Ben altı yüz yirmi lira emekli maaşı alan bir emekliyim. Üstelik ilkokulu dahi bitirememiş kara cahil biriyim. Kadınlar arasında sesler yükseliyor. Sen o aylığınla bu hanımın boyasını karşılayamazsın diyorlar. Ahmet Şükrü Bey aslında ben buraya evlenmek amacıyla gelmedim. Ben bu kırmızı saçlı hanımın cakasını, kendini beğenmişliğini bozmak için geldim. Bir kere adamın ne giyimi ne de konuşma tarzı ve esprileri söylediklerine hiç uymuyor ama bunu anlayan yok. Ahmet Şükrü Bey açık ve seçik olarak salonda bulunanlarla dalga geçiyor. Kırmızı saçlı hanım çok kızıyor. Yemin ederim ben bu gün buradan çıkıp gideceğim ve bir daha dönmeyeceğim diyor ama onu tanıdığım kadarıyla gidemeyeceğini biliyorum. Nitekim gitmedi de. Bu ara kara cahil olduğunu söyleyen Ahmet Şükrü Bey kırmızı saçlı hanıma sen Almanya’da uzun yıllar yaşamışsın. Seninle biz Almanca konuşalım ama hangi Almanca ile konuşalım diyor. Belli ki Almancayı kara cahilim dediği halde en az bir Alman kadar iyi konuşuyor. Kırmız saçlı hanım Ahmet Şükrü Beye çok kızıyor ve her zaman yaptığı gibi gözyaşlarına boğuluyor. Ahmet Şükrü Bey sizi kırdıysam özür dilerim. Amacım sizi kırmak değil. Ben buraya seninle evlenmek için geldim. Zira bana annem git o kırmızı saçlı hanımla evlen dedi. Oysa bir ara annesinin yıllar önce öldüğünü söylemişti. Ben seninle evlenmeden buradan ayrılmam diyor. Kırmızı saçlı kadın seninle evlenmek mi? Allah korusun diyor. Bu arada Ahmet Şükrü Beye yeni bir talip geliyor. Belli ki Ahmet Şükrü Beye sevimli görünmek için saçlarını kırmızıya boyatıp da gelmiş. Paravan açıldığında Ahmet Şükrü Bey hoş geldiniz. Beni çok şaşırttınız. Sizi demin görüştüğüm hanım sandım. Sizinle çay içmeye gidemem. Zira ben o kırmızı saçlı kadına aşık oldum. Onunla evleneceğim diyor. Yeni kırmızı saçlı hanım bir büyük beladan kurtuldum der gibi vitrini terk ediyor.

Bu gün yine programı izliyorum. O da nesi? Kırmızı saçlı hanım iki gözü iki çeşme, ne olur? Beni Ahmet Şükrü Beyle görüştürün diye yalvarıyor. Bin nazla Ahmet Bey telefona bağlanıyor ve benden istediğiniz varsa Taylant’tan dönüşümde getireyim diyor. Bu ara altı yüz yirmi lira emekli maaşı olan Ahmet Şükrü Bey sunucuya katılımcılara ve kırmızı saçlı hanıma bol, bol çikolata gönderiyor. Üstelik buradan çıkıp gideyim. Bankaya beş altı maaşımı kırdırayım dediği halde bu kadar çok hediye gönderebiliyor. Katılımcılardan biri ben Ahmet Şükrü Beyin Antalya’daki arkadaşları ile konuştum. Onun birkaç üniversite bitirmiş üstelik çok varlıklı bir adam olduğunu söylediler. Bu defa katılımcılar oklarını kırmızı saçlı hanıma döndürdüler.. Demek siz onun zengin olduğunuzu öğrendiğiniz için ona aşık olduğunu söylüyorsun dediler. Günaydın hanımlar beyler. Onun giyinişiyle, diksiyonuyla, rahat tavırlarıyla nasıl biri olduğunu anlayamadınız mı? Ahmet Şükrü Bey o programa katılanlara belli ki iyi bir ders vermek istemişti. Bunda da çok başarılı oldu ama anladıklarını sanmıyorum. Ahmet Şükrü Bey yapacağını yaptı. Eğer telefon ile ona ulaşabilseydim, hazır Taylant’a gidiyorsun. Bari yeğenimin yanına da uğra. Onu bulması çok kolay. Başkentte Balaban Bijuteri fabrikasına uğrar Ahmet Balaban’dan evlenme programına katılanlara hediye etmek için dilediğin kadar bijuteri alabilirsin diyecektim ama ulaşmam mümkün değil. Sağ olasın Ahmet Şükrü Bey. Çok oldu komedi filmleri izlemeyeli. Sayende komedi filmlerini aratmayacak kadar gülmüş oldum.

Özcan Nevres            

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3211

banner2250

banner3196