banner3088

Al Başına Belayı


İran Dışişleri bakan yardımcısı Amerika Suriye’yi vurursa Suriye İsrail ile Türkiye’yi de vurur diyor. Al başına belayı işte buna derler. Durduk yerde başa gelecek bir bela değilse bu, başka ne olabilir? Geçmişte Hatay yüzünden Suriye ile aramız iyi değildi. Suriye’nin Suriye haritalarında Hatay’ı kendi sınırları içinde gösteriyor olması sürekli bir gerginliğe neden oluyordu. Apo ile ilgili gerginlikten sonra olası bir Türkiye saldırısına karşı Hatay bizimdir demekten vazgeçti. Daha sonra AKP döneminde Esad ile Recep Tayyip Erdoğan arasında aralarında su sızmayan bir arkadaşlık oluştu. Ailece birbirlerini ziyarete gidiyorlar, birbirlerine                  kardeşim diyorlardı. Uçakla sabah kahvaltılarına gitmeleri de cabası. Ne olduysa oldu ve ikisinin arasına birden kara kedi girdi. Bu kara kedi büyük bir olasılıkla Birleşik Amerika’dır. Daha başka bir şey düşünülemez. Ünlü bir atasözümüz vardır. Dostumun düşmanı benim de düşmanımdır diye. Ortadoğu’da yeni bir yapılanmayı kafasına koymuş olan dostumuz Birleşik Amerika Suriye ile düşman olunca Suriye bizim de düşmanımız oluverdi. Suriye’de çıkan isyanda aydınlığa, çağdaşlığa karşı olanların başlattığı saldırıda Birleşik Amerika ve yandaşlarının desteklerine rağmen başarı şansını kaybetmeye başladıklarında Birleşik Amerika Suriye’ye müdahale kararı aldı. Bu karar yalnızca müdahale için mi alınmıştır. Yoksa işgal için bir bahane midir? Bunu çok kısa bir zaman sonra hep birlikte öğreneceğiz.

Atalarımızdan kalma bir söz vardır. Canı yanan eşek atı geçer derler. Şüphesiz Birleşik Amerika’nın saldırısında Suriye’nin canı çok yanacaktır. Oda içindeki ateşi söndürmek için o saldırıya neden olanların canını yakmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Rusya Suriye’nin kendisini savunması için her türlü silahı satmaya devam edeceğim diyor. Aklıma şöyle bir soru geliyor. Rusya Suriye’nin kesin bir zafer kazanabilmesi için Amerika’nın Nagazaki ve Hiroşima’ya attığı atom bombaları gibi küçük sayılacak bombalar vermiş olabilir mi? (süper güçlerin ellerindeki bombalar Hiroşima ya atılan bomba gibi on tonluk değil, megatonluktur) Esad’ın meydan okuyan açıklamalarını mutlaka dikkate almak gerekir. Kendinden bu denli emin olmasının mutlaka bir nedeni vardır. Kaldı ki Doğu Akdeniz’de sular çok hızlı ısınmaya başladı. Amerika’nın gönderdiği dört savaş gemisine karşı Rusya’nın gönderdiği savaş gemileri de yolda. Bu gönderilere Rusya’nın yanında Çin de yer alırsa hiç şaşmamak gerekir. İşte yaşamamız gereken en büyük korkunun bu olması gerekir. Bu durum üçüncü dünya savaşına neden olursa Ortadoğu’nun hali ne olur? Haritadan silinir demek yanlış olmaz.

Sayın Başbakana sormak gerekir. Siz ülkelerin iç işlerine hangi hakla karışıyorsunuz? Bu hakkı size kim veriyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yurtta sulh dünyada sulh sözleri sizce boşuna mı söylenmiş. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana hep barıştan, komşularıyla iyi ilişkilerden yana olmuştur. Bu politikanın kesintisiz olarak uygulanması gerekir. Kurtuluş Savaşı destanımızın ikinci adamı İsmet İnönü’nün İkinci Dünya Savaşındaki politikasının Türkiye’yi yönetenlere örnek olması gerekir. Ne Almanya’nın ne de itilaf devletlerinin savaşa katılma baskılarına boyun eğmemiş, en çok sıkıştığı bir anda bir yolunu bulup bu baskılardan sıyrılmayı başarmıştır. Oysa Sayın Başbakanımız üstümüze vazife olmadığı halde Mısır’daki isyancılardan taraf olmuş, isyancıları desteklemiş, Mısır’da bir iç savaş çıkmasını desteklemiştir. Suriye’ye müdahaleden, asilere taraf olmaktan çekinmeden söz etmiştir. Dostluk ilişkilerinin bozulmasında ne tür zararlara uğrayacağımızın en güzel örneğini Mısır göstermiştir. Siz isyancılara destek olmaya devam ederseniz biz de Ermeni soy kırımı iddialarını destekleriz diyerek Mısır’dan elimizi çekmemiz gerektiğini bu şekilde belirtmişlerdir. Bu durumda Mustafa Kemal Atatürk’ün yurtta ve dünyada barış ilkesine kesinlikle uymamız gerekir. Aksi halde çok şeyler kaybederiz.

Gelelim son zamanlarda sözde din adamlarının herzelerine. Sözüm ona bir din adamı dokuz on yaşındaki kız çocukları evlendirilebilir. Gerektiğinde erkekler anneleriyle, kız kardeşleriyle, halaları ve teyzeleriyle evlenebilirler. Karısı ölen bir kişi ölmüş olan karısıyla altı saat cinsel ilişkide buluna bilir diyorlar. Bir diğeri de cennette her erkeğe yüz erkek gücü verilecek. Kendilerine verilecek yüz huriyle bütün gün seks yapabilecekler. Bunlara ağzıma gelenleri söylersem okuyucularıma karşı çok ayıp olur. Ben de söylenmesi gerekenleri değerli okuyucularıma bırakıyorum.

Özcan Nevres       ozcan.nevres@gmail.com

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3552

banner3211