banner3088

Alkışlar Kadıköy Belediyesine


Kadıköy belediyesi pet şovlarda kedi köpek satışı yapılmasını yasaklama kararı almış. Bu karar alkışlanmaz da ne yapılır? Özgürlüğün tadını çıkararak yaşamaya hakları olan hayvanları doğru dürüst hareket edemeyecekleri kadar daracık kafeslere kapatıp satışa sunanlar şunu iyi bilsinler. Bunun adı ticaret değil, olsa, olsa vahşet olur.

İnsanlar çocuk istedi diye evlerine kedi ve köpek almaktadırlar. Çocuk usandığı zaman da ev yaşamına alışmış olan bu hayvanları sokağa bırakı veriyorlar. Hazır yemeye alışmış, sokak yaşamından habersiz olan bu hayvanlar, çoğunlukla kış soğuğuna ve açlığa dayanamayarak ölmektedirler. Kış soğuğuna rağmen hayatta kamayı başaranlar içgüdülerinin gereği üreme işlevini yerine getirmeye devam etmektedirler. Bu yüzden de sokaklar kedi ve köpek sürüsünden yürünemez hale gelmektedir.

Baharın ilk günlerinde balkona oturmuş güneşlenerek çaylarımızı yudumluyorduk. Eşim bu kedi sesleri nereden geliyor diye sorduğunda dikkat kesildim. Sesler bizim barbeküden geliyordu. İki gün önce kapağı açık olan barbekünün kapağını kapatmıştım. Ne bilirdim içinde dört tane kedi eniği olduğunu? Kapağı açtığımda üçü zifiri kara, biri de tekir olan dört yavruyu gördüm. Küllerden rahatsız olmamaları için dışarı çıkarıp külleri temizledikten sonra barbekünün tabanına kalınca gazete serdikten sonra yavruları yerlerine koydum. Az sonra anneleri geldi ve yavruları taşımaya başladı. Nereye taşıdığını merak ettiğimizden araştırdık. Arka bahçemize taşımış olduğunu gördük. Yavrularını nereye sakladığımızı görmemizden rahatsız olmuş ki yavruları başka bir yere taşıdı. Yavrular henüz kendilerini kurtaramamışken bir de baktık ki kedinin peşinde dört minik yavru daha var. Oldu mu yavru sayısı sekiz. Kanımca bu günlerde anne kedi yine gebe. Bir dört daha eklenirse bir yılda en az on kiki yavru. Bir de bu yavruların önümüzdeki ilkbahar aylarında yavrulamaya başlayacaklarını düşünürsek vay bizim sokağın haline.

Kış aylarında don olayları başladığında çöp bidonlarına dökülen yiyecekler donduklarından kediler, köpekler ve kuşlar yaşama tutunmalarını sağlayacak yiyecekleri bulamamaktadırlar. İşte o zaman kuşlar gibi onları da ölüm kucaklamaktadır. Her yıl on kilo kadar buğday ve mısırı soğuk günlerde kuşlara vermek için stoklarım. Bir kişinin çabaları nereye kadar yeter? Neyse ki caddede oturmakta olan iki yaşlı bayan kediler ve köpekler için her gün sokağa bolca yiyecek koymaktalar. Kuru ekmek dahi olsa hayvanların hayatta kalmalarına neden olabilmektedir. Şunu unutmamak gerekir. İster kedi, ister köpek olsun. Doğurdukları her yavru açlığa ve sefalete mahkûmdur. Bu nedenle çocuk istedi diye evlerine kedi köpek alanlar, bunları sokağa bırakmadan önce kısırlaştırmaları gerekir. Kısırlaştırmalılar ki doğurdukları yavrular açlık ve korumasızlık yüzünden ölümle kucaklaşmasınlar.

Açlık ve soğuk yüzünden ölen hayvanların leşlerini görmek her vicdan sahibini derinden yaralar. Bu nedenle pet şovlarda hayvan satışlarını yasaklayacak olan Kadıköy belediyesine destek olmak gerekir. Doğan her canlının yaşamak hakkıdır. Doğumundan bir süre sonra ölmeye mahkûm olan yavruların doğmaması gerekir. Bu da sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasıyla sağlanır.

Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com

www.ozcannevres.com

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3551

banner3211