banner3088

Anıtkabir Utancı

Yeri geldiğinde ağzımdan çıkıverir: ''Bütün ölümler erkendir'' diye. Bir düşünce alır çevremdekileri, yere bakarlar, suskun, o anda ne amaçla söylediğimi de çok iyi bilirim. Seni 57 yaşında kaybetmenin acısını her geçen yıl biraz daha iyi anlıyor ve anlatmaya çalışıyorum. 
Benim çırpınmam ille de sen, ille de senin yaptıkların, tabi başkalarının da...
İstiklal savaşı, Yurdun kurtuluşu, Cumhuriyeti,  kılık kıyafeti, harf ve eğitim devrimleri ile benzersiz çağdaş erdemleri, en emin yerde büyük bir özenle saklı tutuyorum. sensiz geçen 74 yılı sadece ben düşünmüyorum, bu ülkenin gerçek erdemli, duyarlı, bıraktığın ideallere bağlı olan diğer insanlarda düşünüyordur eminim.. Türk insanının yüzde 50'si taşlara vurulası başını ellerinin arasına alıp, ''yetmedik yetemedik eksiklerimizi bir türlü tamamlayamadık, kişisel dertlerimize düştük, ya da rahatladık, gevşedik, beceremedik'' diye yapıyor bu öz eleştiriyi.
En azından ben yapıyorum, benim gibi kendisiyle yüzleşmeye cesareti olanlar yapıyor.
Tabi başkaları da başka şeyler yapıyor, Türkiye nerelerden nerelere geldi, nerelere gidiyor şimdi? Geçmiş için özür dilemenin hiç ama hiç anlamı olmadığı gibi yararı da yok artık.
Senin Türkiye’n, benim Türkiye’m, bizim Türkiye’miz nereye gidiyor şimdi?
Gazetelerin birinci sayfalarında ''seni çok özledik, seni saygıyla anıyoruz'' gibi cümleleri manşet yaptığımız 74. yıl bu yıl. 74 yıldır seni özlüyoruz 74 yıldır seni anıyoruz hiç de utanmıyoruz.
Ulusal bayramlarda (ki artık bayramda kutlamıyoruz) Anıtkabir'deki huzuruna; 74 yıl içinde sana olan borçlarını ödemeye çalışmış, anlı açık, devrimlerinin ve ilkelerinin nöbetini uyanık ciddi ve başarılı bir şekilde tutmuş kişiler olarak çıkabilirdik karşına. ''Muassır medeniyetler'' dediğin çağdaş uygarlığa, aydınlanmaya; üç beş milyarlık telefonlarla, ıpad'lerle, son model otomobillerle, boş zamanımızı facebooklarda tewet'lerde geçirerek değil, çalışan üreten bir toplum olarak ulaşabilirdik. Aslanlı yolda başımız dik anlımız açık yürüyebilirdik. Huzurundaki saygı duruşunda, başımız öne eğik değil sana gururla bakan gözlerle ''rahat uyu senden aldığımız ödev ve görevleri sana ve milletimize yakışır bir şekilde yerine getirdik. Senin izinde daha çok şeyler yapacağız'' diyebilmenin huzurunu duyabilirdik. ''EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİN'' olduğunu aklımızdan çıkarmayıp, AB lerin IMF lerin ABD lerin tarlamdaki tütünüme pamuğuma, sanayime karışmasını önleyebilir, egemenliğimizi başka odaklara yönlendirmek isteyenlerin karşısında dimdik durabilirdik. Milli değerlerimizi topraklarımızı ağzından salyalar akan kişilere yok pahasına satmak için yarışmazdık. Yok, zamanda yapılanları var zamanda, bir mirasyedi hovardalığı ile çok varlıklılara peşkeş çekmezdik.
Okullarımızda, Üniversitelerimizde, çağdaş bilgi ve becerilerle donatılmış, aydınlık sorumluluk sahibi, sorgulayan, kendinden emin, ne yapacağını ve ne yapmayacağını bilen kızlı erkekli gençler yetiştirip Ülke yönetenimi onların ellerine güvenle ve alkışlarla bırakabilirdik. Ve daha dik dururdu başımız bugün senin huzurunda.
Seni daha iyi anlayıp algılayabilseydik, elleri pankartlı ne üniversite profesörleri, ne memurlar, ne işçiler, nede şehit aileleri yürürdü bu yollarda.
Senin yokluğunda sana ağlamak yerine, seni anmak yerine, sana sözler vermek yerine, çevremizde nelerin olduğuna dikkatle bakabilseydik keşke.
Keşke geleceğimizi karartma çabaları olanlara karşı zamanında önlem alabilseydik.
Anıtkabir azabı yaşıyoruz hep, Artık utanıyoruz ATAM, karşına çıkacak ne yüzümüz nede yüreğimiz var artık. Yinede çıkıyoruz yinede senin büyüklüğüne sığınıyoruz hep.
Bütün ölümler erkendir, ATAM seni 57 yaşında kaybetmenin üzüntüsüne ekleniyor pişmanlıklarımız...
Ben yarınlar için söz vermek yerine.. Gelecek nesillere anlatsın diye kızıma Nutuk kitabını aldım ve okudum seni daha iyi anlasın diye.
BÜTÜN ÖLÜMLER ERKENDİR ATAM, HELE SENİNKİSİ…

 
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSEYİN TÜTÜNCÜ
HÜSEYİN TÜTÜNCÜ - 8 yıl Önce

tam anlami ile mükemmel bir yazı olmuş kaleminize sağlık.

Bülent Türker
Bülent Türker - 7 yıl Önce

duygu ve düşüncelerinize aynen katılıyorum.

banner3205

banner3196

banner3549

banner3212