banner3088

Anneme mektup…

Tüm annelere sevgimi sunuyorum. Benim gibi annesi uzakta olanlara ve artık aramızda olmayan annelerimize sonsuz saygılarımı sunarken şunu eklemek istiyorum;
Duygularımı anlatmaya çalıştığım bu mektupta sizlerinde duygularına bir nebze olsun tercüman olabilirsem ne mutlu bana… Çünkü bilirim ki nasihat vermeyen, yolumuza ışık tutmayan hiçbir anne yoktur…
Bu özel günde senin kalbinden öpüyorum annem, sen tek "gerçeksin" bu yalan dünyada. Tek karşılık beklemeden seven, tek amaçsız gözlerimin içine bakan… Evladını yüreğinin derinliklerinde gün gün büyüten gözünden bile sakınan kıskanan…
Karşında saygı ile eğiliyorum, kaldırma beni lütfen, bırak! Bırak  aksın gözümden yaş, bırak dizlerinde olayım  yine… Anne!
Gülüşündeki şefkati bile hissedebiliyorum, kilometrelerce uzaktan hep çalışan hiç yorulmayan Annem :(  
Bu özel günde sana bir buket çiçek hediye etmek isterdim. İçinde  gülüşümün olduğu, ama gel gör ki o sende kaldı be Annem. Senin kanatlarının altından uçmadan önce, ondan az almışım yanıma… Küçüktüm yüküm ağırdı, sen koymuştun annem, biraz umut biraz ümit, şefkat, biraz mutluluk, biraz gülüşünden biraz huzur, çokça da sevgi doldurunca fazla yer kalmadı "sevgi ,bir tek o yeter" demiştin ya Annem, haklısın o yetide huzur anne, huzurdan biraz daha almalıymışım...
Hatırlarımsın bir gün sana;
Anne hayat çok güzel dedin de, neden çok zor olduğunu da anlatmadın hiç' demiştim.
Sende bana;
'Biri sana meyveyi çiğneyerek  sunsa hoşuna gider mi deyip, ekmek bile pişmeden yenmiyor ki be kızım' demiştin. Bu sözler bu mesaj bana hayattaki pusulam oldu, her zorlandığımda bunları hatırlayıp, güç buldum, mücadeleme devam ettim… Anne senin sayende!
Gece korktuğumda elini arardım hep, elimi sıkıca tutup kaşlarını çatıp dudaklarında gülümsemeyle; "Korkuya başını eğerek korktuğunu belli etme, kaldır başını korkularının üzerine git, sen korktun diye gece aydınlık olmaz kızım, aksine daha karanlık olur, ileride anne olacaksın çocuklarını koruyan kadın korkusuz olmalıdır" demiştin.
Yüzün gökkuşağı gibiydi hep, yağmurlu, gök gürültülü ama güneşli ve huzurlu…
Yazın ortasında üşüdüğümde anladım ki; Anne sıcaklığı güveni ve sevgisiyle büyüyen  her çocuk, ne insanların verdiği suokluktan ne de mevsimin soğuğundan etkilenmezmiş  Anne…
Küçükken her sorduğum soru için sen "Büyüyerek her sorunun cevabı, her günün içinde kızım" derdin ya hani Anne, gün be gün anlıyorum yaşayarak cevapları… Sayende!
Teşekkür ederim… Benden hiç vazgeçmediğin için, güvenin için, beklentin olmadığı için, tek gerçeğim olduğun için…
Sen yolumu aydınlatan ışığım, sen yaslandığım en büyük ağacım, aen ümidimi yitirdiğimde umudum, sen en güzel arkadaşım, sırdaşım yoldaşım… İlk dünyaya geldiğimde aldığım o ilk nefes kadar önemlisin bana Anne.
Ellerin, aaah o ellerin Annem. İlk kucağına alışından sonra hiç durak durmayan ve hiç bıkmayan o ellerin, sırası geldi gölge oyunu yaptılar o kadar yorgunken hem de, sırf bir kaç lokma yemek yiyebilmem için, sırası geldi göz yaşımı sildiler, mendil oldular… Ellerin göz ve yürek mendilim benim Anne!
"Ne yaparsan yap, sevgi  ve aşkla yap, yorulmadığını göreceksin, yemekten tut yaptığın işlerine kadar" derdin hep… Yine haklısın Annem.
Teşekkür ederim Anne her şey için… Teşekkür ediyorum baba annemle hayatını birleştirdiğin için…
Benim anneler gününe hediyem bu mektubumdur. Bu güne özel değil, aslında her güne özel duygularımı sevgi ile anlatmaya çalıştığım. Zarfı göz yaşımla yapıştırdığım ve adresi özlemim diye yolladığım… Hayat bir nefes alıp vermek kadar kısa,değer kıymet bilelim varlığını hissederek yaşayalım… Sevgilerin en güzeli, en gerçeğidir koşulsuz sevgi, annenin çocuğuna verdiği sevgidir… İyi taraflarını da kötü taraflarını da sevmek, olduğu gibi kabul etmektir. O yüzden çok zordur tabi, yürek ister işte bu yürek sadece Anne de vardır!
Sevgi ile kalın, yaşımız kaç olursa olsun hep Annemize ve babamıza muhtaç ve açız.
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Pınar Cagliner
Pınar Cagliner - 3 yıl Önce

Sen yüreği güzel insan...Gonlunu kelimelere dönebilen güzel yürek..ozlemlerinin sevince dönmesi dilegi yle.

banner3205

banner3211

banner2250

banner3196