banner3279

Polis operasyonunda hazine ele geçirildi

İstanbul'da tarihi eser kaçakçılarına yönelik yapılan operasyonda 4 bin 567 adet Roma ve Bizans dönemlerine ait gümüş ve bronz sikke, 251 adet mühür, haç, kandil gibi çeşitli objeler ile 4 define arama dedektörü ele geçirdi.

Polis operasyonunda hazine ele geçirildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, tarihi eserlerin ülke dışına kaçırılmasını önlemek amacıyla yaptığı çalışmalar kapsamında Sancaktepe ve Fatih'te 3 adrese baskın yaptı. Polis ekipleri Ö.O.Y, Y.M ve M.S.D'yi gözaltına aldı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda ise Roma ve Bizansdönemlerine ait 4 bin 467 bronz ve gümüş sikke, 6'sı İslami dönemlere ait bronz tabak, mühür, haç, kandil gibi toplam 251 parça arkeolojik obje, 4 tane define arama dedektörü ele geçirildi.

ŞİLE, AĞVA VE SİLİVRİ'DEKİ KAÇAK KAZILARDAN ÇIKMIŞ

Roma ve Bizans dönemlerine ait gümüş ve bronz sikkelerin Şile, Ağva ve Silivri'de yapılan kaçak kazılarda bulunduğu belirtildi. Ele geçirilen tarihi eserlerin İstanbul Arkeoloji Müzesine gönderileceği öğrenildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

sondakika.com

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2018, 19:41
YORUM EKLE

banner3205

banner3197

banner3153

banner3196