banner3088

Aslan, Eren, Kar, kongre

Değerli Silivri Haber Ajansı okuyucuları;

Çok sıklıkla olmasa da kimi zaman köşe yazılarımla sizlere farklı bir pencereden ulaşmaya çalışıyorum. Haberlerin dışında değerlendirmelerimi bu şekilde sizlere sunuyorum.

Şu geçtiğimiz bir hafta on günlük süreçte yoğun bir gündem vardı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Silivri’de de konuşulacak çok konu var aslında.

Öncelikle Özgecan Aslan cinayeti. Cinayet demek ne kadar doğru olur bilemiyorum ancak somut olarak kullanabileceğimiz tek anlam bu. Soyut olarak düşündüğümüzde de vahşet, canilik, acı, yitirilen uzunca bir hayat, anne, baba, abla, evlat acısı, kardeş yarası. Bir baba olarak Rabbim kimseye böyle bir acı yaşatmasın. ‘Keşke kızımı silahla vursalardı.’ dedirtmesin.

Silivri’de de Özgecan Aslan için protesto gösterileri düzenlendi. Önce basın mensubu Uğur Samet Avcı bir basın açıklaması yaptı. Aynı günün akşamında Birleşik Haziran Hareketi, HDP, Eğitim Sen ortak bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Bir gün sonrasında yine gazeteci arkadaşlarımız Fatma Sarıbıyık ve Müge Cesur Özmen öncülüğünde kalabalık bir grupla Uğur Mumcu Meydanı’nda bir protesto gerçekleştirildi. Ve şu anlık son olarak da CHP Silivri İlçe Örgütü, Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Vakfı’nın da desteği ile Uğur Mumcu Meydanı’ndan Atatürk Heykeli’ne kadar bir yürüyüş düzenleyip, Anıt çevresinde bir basın açıklaması yaptı.

Protestoların gerçekleşmiş olması, elbette ki Silivri’nin bu konuda sessiz kalmadığının birer göstergesi. Ancak ben isterdim ki en azından bu vahşet karşısında parça parça dağılarak değil de bir bütün olarak ‘tek ses’ olabilseydik. Bari bu olayda sen-ben ayrımı yapmasaydık. Siyasi, kültürel, sosyo-ekonomik her ne kadar kimliğimiz varsa bir kenara bırakıp, Özgecan Aslan ve benzer durumda olan tüm insanlar için, insanlık için bir araya gelebilseydik.

***

Tüm ülkeyi etkisi altına alan kar yağışının Silivri boyutuna bir göz atalım. Geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu hafta da kar yağışının etkisini arttırması ile birlikte Silivri’de birçok kaza meydana geldi. Ayrıca bölgemizde meydana gelen bir kazada bir de belediye çalışanı hayatını kaybetti. Onun dışında meydana gelen kazalarda çok sayıda yaralı var. Maddi hasarlı kazalar da her zamanki gibi sayılamayacak kadar çok.

***

Silivri Muhtarlar Derneği Başkanı Muharrem Eren bu hafta Ankara’ya bir yolculuk gerçekleştirdi. Yolculuğun sebebi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti. Eren bu daveti içeren mesajı sosyal medya üzerinden paylaştı. Ankara dönüşünde traktör üzerine çıkan Muharrem Eren,köyünde kapanan yolları açtığı gibi karlı yolda mahsur kalan iki aileyi de kurtardı.Ne deyim Allah razı olsun ondan

***

Gelelim AK Parti Gençlik Kolları 5. Olağan Kongresi’ne. Kongreyi baştan sona kadar basından arkadaşlarımız Cihangir Davutoğlu,Cemile Kayar, Hazal Başaran, Servet Sarıoğlu, Eyüp Can Balaban ile birlikte takip ettik. Kongreden çok –AK Partili konuşmacıların da dediği gibi- düğün havasında geçti. Zaten tek liste vardı kongrede. Düğün havasında geçmesinden dolayı olacak ki kongrede unutulan bir şey vardı: Saygı duruşu ve İstiklal Marşı.

Aslıtolia ekibinin dans gösterileri ile açıldı program. Sonra konuşmalar konuşmalar konuşmalar. Seçime geçildi sona doğru. Seçimden çok seçilenin onaylanması diyebiliriz aslında. Orhan Koç zaten parti merkezince seçilmiş olarak geldi kongrede delegelerin önüne. Kongreye gençlerden çok büyükleri destek verdi. Zaten oy verme işleminin bitiminden sonra da Orhan Koç çok az sayıda kalan delegelere bir konuşma yaptı.

Kongre sırasında Ferhat Gezeren konuşmasının sonunda ‘Recep Tayyip Erdoğan bize her zaman ileriyi gösterdi. Ancak bunu yaparken geçmişimizi de unutturmadı. Bizlere Necip Fazıl’ı, Mehmet Akif’i unutturmadı.’ dedi ama Akif’in sözlerini yazdığı Osman Zeki Üngör’ün bestelediği İstiklal Marşı’nı okumayı unuttular. İşte o zaman aklıma da ‘Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu’ atasözü gelmedi değil.

Esenlikle kalın…

YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3549

banner3197