banner3088

Başarmak – Başarılı Olmak

Başarmak – Başarılı Olmak

Yaşamı baktığımız gibi, inandığımız gibi ve kurguladığımız gibi görür ve algılarız. Bu nedenle şanssızlıklarımızın, başarısızlıklarımızın ve de mutsuzluklarımızın yalnızca dışarıdan bindiren nesnel olayların olmadığı; içeriden, öznel bakış açımızdan da kaynaklanabileceğini asla unutmamalıyız. Doğallığımızın gücünü ve potansiyelini keşfederek kendimizi geliştirmeli,pozitivize etmeliyiz. Sizlerde her ne olursa olsun bu sergüzeşti yaşam maratonuna en doğal halinizle inanarak ve özgüveninizle katılım gösterin. Göreceksiniz ki, idealleriniz ve inançlarınız yavaş yavaş gerçekleşiyor ve böylece mutlu sona her bakımdan daha da yaklaşarak 'kendinizi gerçekleştirmek' yolunda çok önemli adımlar atıyor olacaksınız. Unutmayın ki; herkes kendi hakikatını yaşar. 

* * *


                İrade gücü, öz disiplin, otokontrol her dönemde, her durumda en çok işe yarayan başarı aracıdır. İrade gücüyle kendini kontrol edebilmek başarılı hayatın başlangıç noktasıdır. Başarısızlar önce kendine yenilir. Elinden geleni değil, işini önemseyenler ve daha fazlasını yapanlar kazanır.

Başarının ABC'si: Akıl, Bilgi ve Cesarettir.  "C"esaretten bir harf eksilirse geriye esaret kalır! (Mümin Sekman)

 

DÜŞÜNMEK> PLANLAMAK> DENEMEK> YAPMAK> YENİSİNİ YAPMAK> YAPMAYA DEVAM ETMEK =BAŞARI

 

Her arayan,deneyen başaramayabilir; ama başaranlar her şeye rağmen aramaya ve denemeye devam edenlerdir. İlk'lerin üstünlüğü öncülüğe, en'lerin üstünlüğü olağan üstü performansa dayanır.

 

"Mutlu insanlar her şeyin en iyisine sahip olanlar değil, sahip olduklarını kaybetmeyecek kadar çok sevenlerdir." Bukowski

 

* * *

Başarılı olmak istiyorsak, birinci işimiz, işimizi iyi yapmaktır. Martin Luther King'in güzel ifadesiyle: "Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse, Michelangelo'nun resim, Beethoven'ın beste veya Shakespeare'in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki, herkes durup, "Burada işini çok iyi yapan bir çöpçü yaşıyor"desinler.

* * *

Bir tek ineği olan köylüye sorarlar: İneğin ne kadar süt veriyor?

Köylü şu yanıtı verir: "İneğim hiç süt vermez, sütü ondan sizin almanız gerekir."

İnsan anlam ve mutluluk üreten tek varlıktır. Bunu üreterek, kristalize ederek, işleyerek, emek vererek, bu emeğimize zaman ve mekan tanıyarak, duygu ve bilişlerimizle besleyerek şahaserleştirebilir ve hayata suna biliriz. Hayat bunun karşılığında size mutluluk, heyecan, tatmin, ödül ve taltif sunacaktır.

Yaşam var oluşumuzun tarlasıdır. Seçimlerimiz ise bize sunulan tarlaya ektiğimiz tohumlardır. Hasadımız ise sabır ve emeklerimizin sonucunda elde edebildiklerimizdir.

Hayat; emektir, bilmektir, öğrenmek, üretmektir, paylaşmak ve sevmektir. 

Lau Tzu der ki:"Kalite bir erdemdir! O kendini; Mekandaki yaşantıda, düşüncediki derinlikte, sevgideki cömertlikte, ifadelerdeki gerçeklikte, idaredeki düzende, eylemdeki etkide ve doğru zamandaki doğru harekette gösterir."

 

Hasbi Demirtaş                                                                                                                   
14.12.2014

YORUM EKLE

banner3205

banner3212

banner2251

banner3196