banner3088

Belediye Sergi Salonu Sanatçıların hizmetinde

Bir yerin kültürel bir atmosferde olması şüphesiz oranın sanatçılarına verilecek destekle olur.

Silivri’de bu ihtiyaca bir nebze olsun cevap veren en merkezi ve en sağlıklı ortam “NEW CENTER” ın birinci katında yer alan sergi salonudur. Profesyonel sanat hayatına adım atmış ve kendi imkânları ile bir potansiyel oluşturmuş tüm sanatçıların kendilerini gösterebilecekleri sağlıklı bir ortam bu salon.

Sergiyi gezip çalışmaları izledikten sonra bende uyanan en temel his Silivri’nin içinden çıkmış olan bir eğitimcinin belgesel olarak Silivri’ye karşı duyduğu bağlılıkla renklendirdiği tablolarında her fırça darbesinde Silivri kokan ve Silivrili bakan bir göz gördüm. Resim sanatı açısından belki bir akımı yakalamasa da eserler. Belgeselci açısından epey doyurucu bir sergi olmuştu benim gözümde. Özellikle bazı tablolar yabancı misafirlere hediye edilebilecek şıklıktaydı.

Bütün sanat dallarında sanatçının dünya çapında bir imza atması sancılı olmuştur şüphesiz. Bu boyuttan bakılırsa belki bir akımın içine sokamadığımız bu güzel çalışmalar en azından yaşadığı kente duyduğu sorumluluğu sanatsal açıdan gelecek nesillere teslim eden erdemli bir yoldu tüm resimler.

Bu ziyaretim esnasında yine sanatçımız tarafından çekilmiş yüzlerce Silivri fotoğrafı gördüm. Bir fotoğraf yaşadığın kentin en güzel anlarını sanatçı duyarlılığı ile bize gösterir.

Ömer Faruk Küçükkaya halen Piri Mehmet Paşa İlköğretim okulunda resim öğretmenliği yapmakta. 35 tabloyu 60 malanda 18-30 Nisan tarihleri arasında sergiledi. Sergiye katılım sayısal olarak 7000 dolaylarında ziyaretçi olarak seyrettiğini dile getiren sanatçımız akabinde şunları kaydetti. “ Böyle sanatsal çalışmaları en çok bölgenin iş adamlarının desteklemesi gerektiğinin altını çizerken Silivri’de sadece dernekten Başkan dahil iki katılımcının olduğunu onun dışında pek ziyaretçi gelmediğini ve çok duyarsız yaklaştıklarını.” Bir tek bu konuda hayal kırıklığı yaşadığını dile getirirken tanıtım organizasyonunda da zayıf kalındığının altını çizdi.

Sanatçımız ve değerli öğretmenim ile kısaca gerçekleştirdiğimiz sohbette önemli anekdotların altını çizdik hayıflanarak. Sabancı’nın birebir ağzından telaffuzu: Sabancı bir seyahatinde Toyota fabrikasının sahibinin evine konuk olunca ev sahibinin sadece evindeki tabloları ile övündüğünü görmüş ülkemize döndüğünde Türkiye’nin ilk özel müzesi olan “Sabancı Müzesini” açmış. Bu adım şu anda ülkemize dünyaca ünlü eserlerin ve sanatçılarının gelmesine vesile olmuş bulunmakta.

Benim düşünceme gelince gerek resimler ve gerekse Silivri Fotoğrafları konusunda müthiş bir görsel şölendi o gün benim için. Ayrıca değerli öğretmenimin Marmara Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Silivri çocuklarına verdiği sanatsal ruhun serüvenini dinledim zevkle. Benim fotoğraf aşkımı ona anlatırken naçizane diyerek paylaştığı fotoğraflar da bir tokat gibi indi suratıma. Sonra da hayıflandım neden bir sanat evimiz yok diye. Neden bu çalışmaları yapan kişiler bu işin ehli değil diye.

Belediye başkanı olmak bence ihale kazanmak gibi olmamalıdır. Halka yönelik hizmet alanları ahbap çavuş ilişkisi ile olmamalı diyerek hayıflandım günlerce. Siz biliyor musunuz? Ömer Faruk Küçükkaya öğretmenim her hafta 1800 öğrencinin dersine girmenin yanı sıra sürekli olarak kendi okulunda oluşturduğu atölyesinde 25 yetenekli öğrenciye özel eğitim vermekte. BRAVO ÖĞRETMENİM!.:)

 

YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3549

banner3212