banner3088

Ben bir hayvansöverim

Evet, sevgili Silivrililer ilçemizde HAYKURDER adında bir dernek var, hayvanları koruma kurtarma ve yaşatma ve derneği. Bugün 1 yaşında ve çok zorluklarla, çetin şartlarda kısa sürede çok yol kat etti…

Bu başarıyı iyi bir yönetici olan ve çevresindekilerle sözel ve yazılı bir şekilde etkin biçimde iletişimde kalan, Dernek Başkanı Erman Paçalı’dır.

Şimdiii, sevgili dostlar biz sosyal medyayı çok sevdik ve çok aktifte kullanmaktayız. Kimin nerde olup, ne yediğini artık çok şükür bin şükür biliyoruz (sanki çok merak ediyorduk da) dolayısıyla belirli günlerde örneğin; engelli bireylerin farkındalık günlerinde, milli ve dini bayramlarda, hayırlı Cuma’larda vb. sosyal ağlardan mutlaka o güne dair paylaşım yaparız. Neden? Çünkü duyarlıyız. Çünkü farkındayız. Neyi? İşte o günü.

Farkındalık nedir? Zihnimiz ne yapması gerekiyor?

Duyarlılık nedir? Bu kavram kaçıncı Yüzyıldan beri var?

Empati yaptık mı?

Bütün bunlar hesaplandığında, sonuç o güne dair bir resim mi oluyor? Maalesef ki evet. İşte o sonuç farkındalık veyahut duyarlılık olmuyor. Sadece ruhu ve vicdanı tatmin eden suni bir duygu oluyor…

Ben bir hayvanseverim ama nasssssılll ?

Aklın durur, o derece yani

Şöyle ki;

Ben bir hayvansever olduğum için derneğe üye olmuşum, fotoğrafımı da boy boy paylaşmışım. Yapılan etkinliklere katılmışım, hem de en önlere geçip fotoğrafımı çektirmişim, sosyal medyadan bu yavruya ev, şu canlıya mama diye yırtınmışım ama nasssssıl…

4 Ekim Hayvanları koruma gününde en sevimli ve en zor durumda olanların fotoğrafını Google amcadan alıp paylaşmışım. Bir tıkla hem de. Sonra mama alıp oraya buraya bırakıp fotoğraf çekmişim” Bir kap su bir kap mama” diye. O hayvanları değişik mamalarla besleyip doğaya kafa tutmuşum, yılda bir kez doğuran kediyi üç kez doğurmasını sağlamışım. Bu beton yığının içinde dolaşmaya mecbur bıraktığım canlıları araçlar ezdiğinde koparmışım yaygarayı” Vicdansızlar, acımasızlar, bunlarda bir can” diye.

Sene başında çocuğuma bir yavru köpek hediye aldım, çünkü ben bir hayvan severim. Kırmızı kurdelede bağladım hem de. Çok çok sevindi. Sonra o köpek büyüdü, daha da büyüdü, hani her doğan büyür ya öyle işte. Sonra dairede bakamaz olduk, bir gün kızım baledeyken(e) köpeğini alıp, pardon hediyesini, Silivri’nin orman köylerine bıraktım. Onun gibi onlarcası var orda zaten neyse, biraz takip etti sonra tabi hayvan bu aklı ermez, vazgeçti.

Biliyorum biliyorum! terk edildiği için strese giren köpeklerin fiziksel durumları hızla bozulduğunu, tüyleri döküldüğünü cansızlaştığını, mide ülseri gibi birçok sorun ortaya çıkıp zamanla bünyesi düşüp yavaşça öldüğünü.

Şunu da biliyorum,  terk edilmek köpeklere yalnızca ruhsal olarak değil fiziksel olarak da zarar verdiğini. Bütün bunları bildiğim için bende bir hayvansever olduğum için onu doğaya bıraktım ve hemen gidip kızıma başka küçük bir hediye alıverdim, minik bir kedi.

Uzmanlardan biliyoruz ya hani, evcil dostlarımızın doğadan kopmuş bu toplumsal ortamda, çocuklarımızın gelişiminde olumlu yönde etkilediğini, dolayısıyla bunun en başında da hayvan sevgisi geliyor ya. Mesela evde can dostları olan çocukların empati duygusunu kazanmasını sağladığını, sorumluluk duygusunu geliştirdiğini çünkü kızım mama saatini kaçıracak diye ödü kopuyordu.

Neyse, kızım köpeğine ağladı ağladı, unuttu gitti, kediyle de aldandı tabi çocuk bu, hayvanların çocuk gelişimini hızlandırdığını söylüyor ya onla aldanıp diğerini unutur…!

Haykurder derneğine üyeyim dedim ya. İşte o derneğin aylık 10 TL. olan aidatını kaç ay oldu saymadım daha ödemedim, olsun ben bir hayvanseverim!

Allah sizi inandırsın derneğe bir gün telefon açıp klinik borçları var mı yok mu sorup bir miktarı için destek çıkarım dememişimdir, olsun ben bir hayvanseverim…!

Sokak hayvanları Devlet koruma altında düşüncesiyle yaralı hayvanları nasıl olsa Belediye Veterinerliği halleder diye düşünmüşümdür. Kırık çıkık ameliyatlarını, mesela kanseri tedavi edemediğini ne bileceğim ben, ben söylüyorum sadece çünkü söylemem gerek çünkü ben bir hayvanseverim.

 İşte ben başlarım böyle hayvanseverliğe kusura da bakabilirsiniz!

Silivri’nin orman köylerine bir çıkında bakın. Her yer köpeklerle dolu. Artık açlıktan kemikleri sayılıyor, halsiz bitkin yatıyorlar yol kenarlarında. İstanbul’un birçok yerinden oraya bırakılıyor bu köpekler. Geçen sene kurtlarla galiba çiftleşen bu köpeklerden doğanlar farklı ve tehlikeli bir tür doğurdu. Bazı çiftliklere girip hayvanlara saldırdılar. Bakın bu çok büyük bir tehlike. Herkes için! Zevk için geçici mutluluk için hediye altında çocuklarınıza bu canlıları alıp canlarına kıymayın! Hadi yardımlarınız yok, bari bunu yapmayıp doğaya insana katkıda bulunun!

Şimdi,

Silivri’mizde bu kadar iş adamları fabrikatörler, kurumlar, dernekler, STK’lar, odalar, ciddi siyasetçiler var.

Ha bu işi bilmiyorsanız size bir önerim olacak; Silivri’de köklü bir fabrika olan ve yüzlerce insana ekmek kapısı olan ve iş titizliğine hayran olduğum Sarten Fabrikası var. Sarten Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zeren Sarıbekir Güzelbahar muazzam bir yürek. Ulaşabildiği, ihtiyacı olanların her daim yanında oldu ve olmaya devam ediyor. Sayısız okula yardımı, sayısız hayvana destek veren “örnek bir iş kadını”! Gerçek bir iş kadını! Heykeli dikilesi bir yürek!

Silivri’de ki bazı iş kadınların işi, bugün senin doğum gününe yarın benim doğum günüme. Birde onu boy boy fotoğrafla taçlandırırlar sanki bir iş yapmışlar gibi. Tabi kuaför, kılık kıyafet hep iş bunlar. Haklısınız abarttım biraz.

Şuan Kavaklı mahallesinde HAYKURDER “Yaşam bahçesi” kurmakta. Hayvanseverler ve gönüllüler ağaç çiçek dikip orayı güzelleştiriyorlar.Öğrendiğim kadarıyla  Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz desteğini esirgemiyor sağolsun.

Silivri MHP İlçe başakanı deli yürek, adı gibi olan Zafer Yalçın'ı da en kısa zamanda bu canlar için desteğini bekliyoruz...

Silivri'de fırtına etkisi yaratan Bora Balcıoğlu ilçenin en güzel yüreklerinden birisi.Köşeye çekilmek yok ! Sahalarda olup esmeye devam diyor var gerisini sen anla diyorum...

Yardımseverliğiyle bilinen Mutlu Bozoğlu’na da bir hatırlatma;

“Yaşam bahçesine” Türk bayrağı ve derneğin bayrağını asmak için iki direğe ihtiyacı var Mutlu bey. Al bayrağımızı göklere can dostlarımız için çekecek olursanız haberim olsun. Olsun ki o mutluluğa tanıklık edeyim, Çok çok isterim.

Sevgili ebeveynler, çocuklarımız tatile çıktılar, dinlensin yavrular biraz. Karne hediyesi için bu derneğin birçok alternatifi var. Bir canlının klinik masrafı veyahut üyelik kartı yaptırabilirsiniz iki tarafı da mutlu edebilirsiniz. Bir ağaç veyahut bir çiçek alıp gidip çocuğunuzla “Yaşam bahçesine” kendi elleriyle dikmesine sebep olabilirsiniz.

 Ve;

Kalabalıkta artistlik yaparak çok hayvanseverim, şöyle destek çıkarım böyle destek çıkarım diyenlerin, tenhada performansları çok düşük olup henüz çıtları çıkmadı yani,  destekleri hala görülmüyor!(?) Yükseklere, uzaklara sesim geliyor mu?

HAYKURDER Resmi Bağış Hesabı Bilgilerini paylaşmak istiyorum.

Banka Adı: Türkiye İş Bankası

Hesap Sahibi: Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği

Şube Kodu ve Adı: 1260 (Silivri Şubesi)

Hesap Numarası: 0938637

IBAN Numarası: TR20 0006 4000 0011 2600 9386 37

http://www.haykurder.com/

Unutmamakta fayda var gibi gibi ;

Zor günler, dostu düşmanı ayıklamak için vardır bu hayatta. Zor zamanlarda olmayanlar başarıda var olmayı beklemeyecekler...

Yardım edenlere Yaradan bin katının daha fazlasını versin…

Yardım etmek isteyip edemeyenlere Yaradan fırsat versin…

Merhamet duygusunu yitirmişlere de Yaradan Sevgi ıslah etsin…

Çünkü en çok yardıma muhtaç onlardır…

SEVGİyle kalın…

Chenay Kobak

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Acar
Murat Acar - 12 ay Önce

Kalemine yüreğine sağlık ablam,buda önemli konulardan birisi ve umarım bir farkındalık yaratır,insan olabilmenin yolu yaratılmış her şeye sevgi ve merhamet duymaktır,hayvan sevgisi olmayan iyi bir insan olamaz ...bu kadar net..

banner3205

banner3212

banner2250

banner3196