banner3088

Ben değil biz olmak

Birden fazla olmak, çoğalmaktır. Nicelikten öte nitelikli çoğalmaktır. Çoğalmak güç verir insana. Kendinden emin olmaktır. Yaşama geniş perspektiften bakmak, bakabilmektir. Sevgimizi daha çok insana ulaştırmaktır. Yüreğimizdeki sevgi ışığının karanlıkta kalan tarafı aydınlatmasıdır. Benleri boğmadan, bunaltmadan paylaşarak “biz”i korumaktır. Biz olarak ideallerimizi hayata geçirmek, biz kavramının içini doldurmak, biz bize olabilmek ve bir yaşam alanı yaratmak hayatı kolaylaştırmanın şüphesiz ki vazgeçilmezidir.

Farklı bireylerin ortak yaşamlarını düzenleyen ortak payda, eşit ve birbirine saygı gösteren yaşam kültürünün egemen olmasıdır. Düşünen, sorgulayan, üreten çözümün bir parçası olan bireyler olarak “biz” olabilmektir. Ortak hedefler, çıkarlar ve gayelerimiz için birlikte adım atmak, birbirinin eksiklerini tamamlamak; istenilen birlikteliği oluşturmak “ben”ken “biz” olabilmek ancak ilk adımın atılmasıyla başlar. Öğrenilmiş çaresizlikler, biz olabilmenin ilk adımını atmayı zaman zaman ego yükselmesiyle karşı taraftan bekler. Oysaki bu ilk adımın atılmasında, ilk adımı kimin atmasından ziyade, tartışmaya mahal vermeden taraflardan birinin ilk adımı atarak süreci başlatma erdemi göstermesidir.

Biz olmak; aynı havayı, aynı suyu, aynı duyguyu, aynı mekanı paylaşmaktır biraz. Ortak paydaların ön plana çıkması, aynı müşterekler üzerinden eksiklikler varsa bölüşerek izole ederek gidermek, eldeki mevcutları çarpılarak çoğaltılmaktır. Bunları sağlayamadan yaşadığımız mekanı huzurla doldurmak, gülistana çevirmek mümkün mü? Birlikteliğini, başkalarının gözüyle hayata bakarak, başkalarının sözüyle yönlendirmeye ve şekillendirmeye çalışanlar, yaşanan hayat senin hayatınken “biz” olabilir mi?

“Hayat, sen planlar yaparken başına gelenlerdir” Ancak, bundan daha güzeli, yaşamımıza değer katan sevgimiz ve doygunluk veren, anlam kazandıran noktalarını paylaşabilmek ve pekiştirebilmektir. El ele vererek, bir birini tamamlayan, güç, amaç ve inanç birliği yaparak gerçekleştirilen ve paylaşılanlar sonunda “biz” olabilmek en sağlıklı gelişim gösteren “BİZ”dir.

Birlikteliği sağlamak açısından kısa bir hikayeyi paylaşmak istiyorum. Hikaye, Herkes, Birisi, Herhangi biri ve Hiç kimse arasında geçmektedir.

“Yapılması gereken önemli bir iş vardı ve HERKES, BİRİSİ’ nin bu işi yapacağından emindi. Gerçi bu işi HERHANGİ BİRİ’de yapabilirdi; ama HİÇKİMSE yapmadı. BİRİSİ buna çok kızdı. Çünkü yapılması gereken iş HERKES’ in işiydi.

HERKES, HERHANGİ BİRİ’nin bu işi yapabileceğini düşünüyordu ama HİÇ KİMSE, HERKES’in bu işi yapmamış olduğunun farkında değildi.

Sonunda; HERHANGİ BİRİ’nin yapabileceği bir işi, HİÇ KİMSE yapmadığı için, HERKES, BİRİSİ’ni suçladı. Oskar Wilde’nin dediği gibi: Düşen bir çığda hiçbir kar tanesi kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz.

Sahip olduğumuz güçleri kullanabilirsek, ortak bir inançta ve idealde buluşabilirsek; hoşgörüyü ortak paydaya yerleştirirsek, özveriyle, fedakarlıkla, feragatle, birikim ve bilgimizle yapabildiklerimizde “BİZ” olabilme yolunda neden ilk adımı atan olmayalım? Herhangi birinin yapabileceği bir işi, hiç kimsenin yapmadığında yapan taraf olmak, manevi kazanımın ilk adım ve ayrıcalığıdır. Aydınlığı cebinde değil de içinde taşıyanlar karanlıkta da yollarını bulur.

Hasbi Demirtaş

08.05.2017

YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3549

banner3211