banner3088

Beyler hedefiniz Silivri olsun

Silivri  Birleşik ve Sanatkarlar Odası'nın önümüzdeki günlerde Olağan genel kurulu yapılacak.28 Ocak tarihinde yapılacak olan yarışta,bugüne kadar iki aday çıktı.Mevcut Başkan Nuray Koçer ve Eski dönem SİBESO yönetim kurulu üyelerinden Alpaslan Çalış.

Şimdi ardakadaşlar eğri oturup doğru konuşalım yalanla dolanla, planla projeyle, hesapla kitapla güzel "'seveceğimize "her daim “Tek olan gerçekle” acıtma taraftarıyım..Dedikten sonra: 

Silivri’mizde ki esnafların durumu ve gidişatı hiç parlak değil gözlemlediğim kadarıyla. Birçok esnafımız kiranın ödeme zorluğundan bahsederken şimdi de mevsim olarak durgun bir zamana girmiş bulunuyoruz… Peki, bu durumun suçlusu kim? Bir kişiyi hedefe koyarak “şu” tabi ki denemez. Elbette birçok etken ve birçok kişi suçlu. İyide Nasrettin hocanın dediği gibi “hırsızın hiç mi suçu yok” be arkadaş. Bu durgunluğu anlayabiliriz lakin onların bu durumu kabullenmelerini ve hatta teslim olmalarını kabul edemeyiz. Çare aramalı, çözüm üretilmeli diyorum. Dükkân içlerinde ve önlerinde elde çaylarla atomu parçalarcasına tartılaşacağına, bir müşteri geldiğinde ona bir kira kadar fiyat verip alacağı varsa da almaktan vazgeçirmemeyi tartışın derim. Maşallahınız var, dünyanın sorununu çözmek için yorduğunuz o kafalarınızı biraz da yenilikçi olmak için yorun. Kimle konuşsam bir eşya veya kıyafet almak için hep İstanbul’a alışverişe gideceklerini söylüyorlar...

Ben burada yaşıyorum neden bir başkasına kazandırayım? Çok kızıyorum bu duruma bildiğiniz gibi değil.

O düşüncelere dâhil olmak istemiyorum. Sizler bizleri Silivri dışına alışverişe itiyorsanız kusura bakabilirsiniz ama bu sizin ve sorumluların ayıbı. O yüzden tabulaşmış esnaf düşüncelerinizden biran evvel kurtulun ve kısa odakla geniş açılı düşünün derim. Sosyolojik hayal gücünüzü devreye sokun, sosyolojik mercekten bakın olaylara, bu sizi sorgulamaya iter. Sorgulayan biri kader deyip eğilmez çare çözüm üretmek ister. Ulusal marketlerin varlığı küçük esnafın hayatını tehlikeye soktuğu bir gerçek. Onların küçük esnafı tüketeceği belliydi zaten ama bu gidişat hiç iyiye değil. Artık lafla peynir gemisini yürütmeye son verilmeli, başta hükümet olmak üzere bu konuda görev ve sorumluluğu bulunan herkes bu işin ciddiyetine varılmalı diyorum. Her yer ekmek israfı, bir de ekmek poşetlerini çöp konteynerler demirine bağlıyorlar, o zaman ne oluyor? Vicdan mı rahatlıyor? Dünyada her dakika açlıktan çocuklar ölürken? Günlük çareden bahsetmiyorum ama ben köklü çareden bahsediyorum.

Mesela ekmeğin sadece fırında satılmasından bahsediyorum, bu hem hijyen açısından hem de israfı önlemek açısından çok daha faydalı! Hanımlarımız üşeniyor fırına gitmeye, nasıl olsa iki adım bakkal hem de az yürüyüş, sonra kim gidecek spor salonlarına. İşte sorun bu arkadaşlar. Her şey elimizin altında olmasını istememiz. Artık yürümekten aciziz. Bakkaldan ekmeğini alarak sonra da klavyenin önüne geçerek ekmek israfı çok ironisi yapıp fırınları suçlayamazsınız. En ciddi en doğru takip bin yerden değil “bir” yerden yapılır! Bırak çocuğu okula yürüyerek git fırına, hesapla günlük ekmek tüketimini, hijyen öncülüğün olarak al sıcacık ekmeğini, yap günlük yürüyüşünü gel evine. İşte köklü çare budur! Armut piş ağzıma düş felsefesi çözüm değil engeldir!

Sibeso Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nuray Koçer, yıllardır duyarlı ve etik çalışma mücadelesini vermekte. Her daim esnafın, emektarın yanında olduğunla bunu kanıtlamakta. Takdir edersiniz ki prosedürler, kanunlar ve yasalar el verdikçe gerçekleşebiliyor bazı yardım ve çözümler. Kahvede İdris ağa kıvrak zekasıyla her şeye çözüm bulur, eyvallah ta devlet karşısında işte o işler öyle olmuyor ağalar.

Tüm sıcaklığı samimiyeti ve doğallıyla onların dert ortağı olduğunu biliyor görüyoruz, lakin esnafında bu konuda yardım etmesi lazım her şeyi devletten beklersek işimiz var yani J Ona da buradan teşekkür ediyor ve başkanlığının daha uzun yıllar bu istikrarlı başarısıyla devam etmesini diliyorum… Kendisi gibi ulaşabilinir, ezenin değil ezilenin yanında olduğu Başkanlar artık çok az. Birçok Başkan kendini zem zemle yıkanmış zannediyor ve orada vatandaşların sayesinde olduğunu unutuyor da o bakımdan. Hazır yeri gelmişken Silivri Sanayi Kooperatif Başkanı Sn.Ercan Çalışkan da buradan teşekkür ediyorum zira kendisi de öyle sevilen ve ezilenden yana olup Silivri Sanayisinin(onların değimiyle) en sempatik Başkanı, Başarınız sizin de daim olsun…

Gelelim diğer aday Alpaslan Çalış beyefendiye. Karşılıklı konuştuk bu konuları kendisiyle de. Öncelikle dinleyen biri bu güzel, eksik gördüğü ve gerçekleşmesini istediği projeleri var doğal olarak. Lakin beni en fazla ilgilendiren kısım “Eğitim” idi. Şuan Nuray Koçer in başkanlığında olan Sibeso’ da uyuşturucu dâhil güzel ve bilgilendirici eğitimler verilmekte. Çalış da eğitime ve hijyene çok önem verdiklerini açıkladı. Yenilikçi düşünceleri, yönetimde kadınların olması ayrıca çok güzel. İş, Başkanlıkla da bitmiyor, profesyonel bir yönetici kadro şarttır. Bu konuda iddialı olan Alpaslan Çalışa da başarılar dilerim. Ben her işin başarısını “Sevgi ve Saygı’nın” getirdiğine inanan biri olarak şunları eklemek istiyorum İşiniz zor ama imkânsız değil J

“Zor kazanılan bir zaferin tadınla, kolay kazanılan bir zaferin tadı kıyaslanmayacak kadar çok güzeldir ve buyurun  “seçim sizin” diyorum! Başarılar!

Kim olursanız olun, ne yaparsanız yapın ama lütfen hedef koltuk, mevki makam değil Silivri olsun! Silivri esnafın yeniliğe güzel işlere ve değişime ihtiyacı var, alaturka değil profesyonel bir yeniliğe. Dünyadan, teknolojiden ve yapay zekâ’yı sadece hatırlatmam yeterli olacaktır? Bu da sizin göreviniz beyler! Kolay gelsin.

Sevgiyle kalın…

YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3549

banner3212