banner3088

Işıklar; “Biz Büyük Bir Aileyiz, Biz Türkiye’yiz”

Silivri Belediyesi Anadolu ve Rumeli Kültürleri Festivali ilk gün sahne programı farklı yöre sanatçılarının konserleriyle dolu dolu geçti.

Işıklar; “Biz Büyük Bir Aileyiz, Biz Türkiye’yiz”

Silivri Belediyesi Anadolu ve Rumeli Kültürleri Festivali ilk gün sahne programı farklı yöre sanatçılarının konserleriyle dolu dolu geçti.

Silivri Belediyesi Anadolu ve Rumeli Kültürleri Festivali ilk gün programı göz doldurdu. Atatürk Anıtı’na kurulan sahnede gecenin ilerleyen saatlerine kadar performanslarını sergileyen yöre sanatçıları, izleyenlere keyifli anlar yaşattı. İlçe protokol üyeleri ile yüzlerce vatandaşın izlediği sahne programının sunuculuğu Silivri Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Ömer Sebahattin Çetin üstlendi.

 

IŞIKLAR; “BİZ TÜRKİYE’YİZ..!”

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, gerçekleştirdiği konuşmasında şunları söyledi; “Biz birçok festival yapıyoruz, bu kadar duygu dolu olduğumu ilk defa hissediyorum. Biz Kafkaslar da o kendini var etmeye çalışan, korumaya çalışan Çerkez’iz; biz Irak’ta o kimyasallar altında bombalanan Kürtleriz; biz Karadeniz’de o zor coğrafya altında bir şeyler üretmeye çalışan, o zor coğrafya da dimdik duran, kültürünü korumaya çalışan Karadenizliyiz; biz Belene kampında eziyet çekip soyadları, kimliği yok edilmeye çalışan yüz binlercesi kaçıp gelen göç gören Bulgaristan göçmenleriyiz; biz Konya Ovası’ndan 500 yıl önce gitmiş, Selanik’te o balkan coğrafyasında kültürünü korumaya çalışırken vatan topraklarını kaybedip, gemilerle yüz binlerle gelirken çocukları öldüğünde onları denize bırakmak zorunda kalan Arnavutuz, Patriyotuz, Çerkezis, Kürdüz, Lazız.. Biz Türkiye’yiz! Bu akşam bunu anladım. Demirtaş’ın bir lafını çok beğenmiştim; “Nar taneleri gibiyiz”. Bu topraklar bizim. Buğdayın çok tanesi olur ama bir tane başak. Üzümün salkımı bir tane ama tanesi çok. Rengârenk kilimin o renkleri, binlerce renk bir araya geliyor ama kilim bir tane. İşte o renkleri görmek çok güzel!

 

“İLÇEMİZDE BU ZENGİNLİK VE HOŞGÖRÜYÜ YAŞATACAĞIZ”

Ben de bir göçmen çocuğuyum. Sonradan gelmenin, ezik yaşamanın zorluğunu yıllarca yaşamış bir arkadaşınız olarak belediye başkanı seçildikten sonra siyasi kimliğini kenara çıkartan birisiyim. Burada bizi var eden kimliğimizi, kültürümüzü koruduğumuzu göstermek istiyoruz. Türkiye’de Silivri gibi olsun! Yerel değerlerimiz bizi biz yapıyor. Lehçelerimizi, yöresel dillerimizi unutursak o zaman içi boşalmış, sadece karnı doyan, birinin diğerinin ötekisi haline geldiği yabancılaşan bir toplum haline geliriz. Bu değerleri, zenginliği, hoşgörü yaşatacağız. Biz büyük bir aileyiz! Bu meydanlar da, horonu da, halayı da, karşılamayı da ilk defa Atatürk meydanında bu akşam oynadık, bundan sonrada oynayacağız! Bu gelenek sonsuza kadar sürsün.”

 

YÖRE SANATÇILARINDAN MUHTEŞEM PERFORMANSLAR

Sahne programı Ağrılılar Derneği Sanatçısı Ömer Serhadlı Kurt’un konseri ile başladı. Ağrılı Sanatçı Bora’nın da yer aldığı konser programının ardından, Ergin Barış Folklor Turizm Derneği halk dansları gösterisi gerçekleştirdi. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Silivri Temsilciliği Tokat Hubyar Semah gösterisi ile devam eden programda Tolga Sağ sahne alarak dinleyenlere türkülerle keyifli bir gece yaşattı. Gecede Bayburt Çerçi Köyü Halkdansları gösterilerinin hemen ardından Bayburtlu Sanatçı Devran sahne aldı. Silivrilileri coşturan Devran, tüm izleyenleri halay çekmeye davet etti. Trakyalısından, Ağrılısına, Rizelisinden Tokatlısına kadar herkesin hep birlikte halay çektiği ilk gün programının sonunda, Bulgaristan Göçmenleri Derneği Halk Dansları gösterisi gerçekleştirildi. Derneği koro sanatçıları Balkan müziklerinden oluşan repertuvarlarıyla keyifli bir final yaptı. Gecede sahne alan tüm yöre sanatçılara ve dernek başkanlarına teşekkür plaketi ilçe protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2014, 16:14
YORUM EKLE

banner3205

banner3211

banner3152

banner3196