banner3088

Mimar Sinan Köprüsü’nde Çalışmalar Hızlandı

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, 9 Nisan Mimar Sinan’ı Anma ve Mimarlar Günü’nde tadilat halindeki Silivri Mimar Sinan Köprüsü’nde incelemelerde bulundu.

Mimar Sinan Köprüsü’nde Çalışmalar Hızlandı

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, 9 Nisan Mimar Sinan’ı Anma ve Mimarlar Günü’nde basın mensupları ile birlikte Silivri Mimar Sinan Köprüsü’nde incelemelerde bulundu.

AK Parti İlçe Başkanı Mutlu Bozoğlu, MHP Silivri İlçe Başkanı Zafer Yalçın, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Solak, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve basın mensuplarının da katıldığı inceleme gezisinde Başkan Yılmaz çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Uzun yıllar restorasyon çalışmaları devam eden köprünün son durumu hakkında basın mensuplarını bilgilendiren Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz aynı zamanda Silivrili mimarların gününü de kutladı.

YILMAZ: “ SİLİVRİ’NİN TÜM TARİHİ ESELERİNİ KORUYUP KOLLAYACAĞIZ”

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz çalışmaların el ile yapıldığı ve güçlendirme çalışmalarının da gerçekleştirdiğini ifade ettiği basın açıklamasında şunları söyledi: “Ülkemizde her yıl 9 Nisan Türk Mimarlık Tarihinin, sanat tarihinin baş tacı olan Mimar Sinan’ı anma, eserlerini anlama, kollama, geliştirilmesini teşvik etme amacı ile bugün kutlanıyor. Biz de bugün onu idrak ediyoruz. Türk Mimarisinin ve Osmanlı’nın en güçlü olduğu dönemlerde dünyanın baş mimarı olarak tabir edilen Mimar Sinan 50 yıl baş mimarlık yapmış. Sultan Selim’i, Kanuni Sultan Süleyman’ı ve 3. Selim’i 50 yılı aşkın bir zaman baş mimarlık görevinde bulunmuş. Osmanlı Mimarisi’nin en özgün eserlerini inşa etmiş. 350 üzerinde eser bırakmış. Ustalık eseri olan Selimiye Camii 6 yılda yapılmış. Avrupa’da 100 yıldan fazla süre bitirilemeyen katedrallerin olduğunu düşünürsek 6 yılda biten bir Selimiye Camii yapılmış. Mimar Sinan ayrıca mimarlıktan ziyade bir sanat tarihçisi bir şehir plancısıdır. Yaptığı tüm imalatların yanında şehir planına özgün eserler yapmıştır. Bugün hem Mimar Sinan’ı hem mimarlarımızı andığımız alan 1566 yılında inşa edildiği tahmin edilen 32 Gözlü Köprü, Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Silivri Köprüsü olarak anılan köprünün önündeyiz. Amacımız hem Mimar Sinan’ı anmak hem Silivri’de tüm tarihi eserlerin korunup kollanacağını, tarihi dokuya duyacağımız saygıdan hareketle bu alanda yapıldı.

BİR BUÇUK YIL İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK

Köprüde restorasyon çalışmalar başlamış durumda, biz adaylığın ilk ilan edildiği günden bir gün sonra AK Parti Silivri İlçe Başkanımız Mutlu Bozoğlu ile birlikte 8 yıldır atıl durumda olan hem yaya hem araç trafiğine kapalı bu tarihi köprüde, en azından restore edilerek yaya trafiğine açılması noktasında çalışmalar yaptık. Vali bey ile istişarelerimiz sonucunda 3 ay içerisinde tüm imkânsızlıklar giderildi. İhalesi yapılarak 1 hafta içerisinde müteahhit firmaya iş ve yer teslimi yapıldı, restorasyon çalışması başladı. Bir, bir buçuk yılı bulacak bir restorasyon çalışması ile tarihi dokuyu tekrar canlandırma noktasında yapacağımız çalışmalar sürecek. Bizim 23 Dev Projemiz içerisinde buranın ilerisinde bir Arkeo Park planlıyoruz. Bu yapıya ve sanata uygun bir arkeolojik yapı olarak, sit alanı olan bu bölgede güzel bir Arkeo Park yapma planımız var. Bu vesile ile buradaki çalışmaların hızla ilerlemesi noktasında takipçisi olacağımın, Silivri’nin her probleminin bizim problemimiz olacağını söylemek istiyorum. Biz daha belediye başkanı olmadan bu proje ile dertlendik, artık belediye başkanı olarak da takipçisi olacağız. Kısa Köprü diye tarif edilen diğer tarihi köprümüzde girişimlerimiz sürüyor. Silivri’nin iki yakasını bir aradan koparan, Silivri’yi bir çıkmaza sokan, esnafı dertlendiren diğer köprünün de bir iki ay içerisinde ihalesi tamamlanarak, Anıtlar Kurulu’ndan alınacak onaylar ve uygulama planlarının tümünün takipçisiyiz. Silivrili hemşerilerimiz şunu bilsin ki biz Silivri’nin ne problemi varsa hepsini tek tek çözmek için buradayız. 9 Nisan vesilesi ile hem büyük usta Mimar Sinan’ın hem de mimarlarımızın bu gününü kutlamak istiyorum. Aziz ustanın da ruhunun şad olmasını diliyorum.” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hadi bakalım
Hadi bakalım - 13 ay Önce

Çalışın bakalım, bir sene içerisinde değişme bekliyor millet. Hızlı tren, otopark vb vb.. Millet size sahillerde dolaşın diye oy vermedi...

Harun
Harun - 13 ay Önce

Hadi bakalım sen acaba oy verdiğin 10 yıldır çalışmayan başkana on yıl boyunca hiç laf etti mi daha üç günlük başkana konuşuyorsun . Sen merak etme volkan başkan Özcan gibi on yıl oturup yüzüne bakarak bakanı insanların dalga geçer gibi tekrar oy istemez. korkmayın bu kadar çalışır başkanım.

Devrim
Devrim - 13 ay Önce

Sevindirici bir gelişme. Bu güne kadar neden çalışmalar hızlı değildi acaba.! Bu çalışmaların belediye ile bir alakası varmıdır?

Çok duyduk
Çok duyduk - 13 ay Önce

O kadar oy verdiniz, getirdiniz, birkaç zaman sonra öf nerden getirdik bunu başımıza demeye başlarsınız...

Melda
Melda - 13 ay Önce

Özcan Işıklar hükümetten destek alamadı Chp’den olduğu için. Destek alamazsa hizmet çok sıkıntılı olur veya hiç olmaz. Volkan hükümetin desteğini alıyor ittifaktan ötürü. Bir şeyler yaparsa öyle yapar..

Silivrilii
Silivrilii @Melda - 13 ay Önce

Kötü bir örnek olmuş, Özcan bey.!

Mustafa
Mustafa - 13 ay Önce

Şimdiden köprüye gitmesi bile Silivrimize ne kadar önem verdiğinin göstergesi. Bu köprü kaç yıldır neden restore edilmedi hadi bakalım sen geçmiş muhattablarına bunu sorsaydın keşke.

Gerçekler acidir
Gerçekler acidir - 13 ay Önce

Melda hükümetten destek alamadı da en basit belediye hizmetlerini bile yapmadı ki. Kimse Özcan ışıklardan mega projeler beklemedi ki. Her belediyenin nüfus sayısına göre devlet ödemesi sabittir . Emlak arsa çöp levha vs vergisi vardır belediyenin sen bana Özcan ışıkların on yılda yaptığı gözle görülen ne yatırımı var . Şimdi bahane bumu oldu peki Eskişehir yıllardır iktidar partisinde değil nasıl Büyükerşen o projeleri yaptı .kusura bakmayın kabullenin artık.

banner3205

banner3212

banner3152

banner3196