banner3088

Silivri Bulgaristan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu davetiyesi

Silivri Bulgaristan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetimi Dünya tarihinde kırılma noktası olan Bulgaristan Türklerinin 1989 Zorunlu Göçünün 30. yıl dönümünde anma programı düzenledi.

Silivri Bulgaristan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu davetiyesi

Silivri Bulgaristan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Beyzat BEDEL;

"Silivri Bulgaristan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu olarak, Sosyal ve Kültürel alanlarda siz değerli hemşehrilerimize katkı sunmak için çalışıyoruz.
Dünya tarihinde kırılma noktası olan Bulgaristan Türklerinin 1989 Zorunlu Göçünün 30. yıl dönümünde anma programımızın çalışmalarını tamamladık.
Bulgaristan Türklerinin asimilasyon ve baskıya karşı direnişi ile 1989 yılında yaşanan zorunlu göçün 30. yılında düzenleyeceğimiz Panel  08 Aralık 2019 Pazar günü Yaşar Kemal Sergi Salonunda gerçekleştirilecek"dedi.

Etkinliğin amacını anlatarak şöyle devam etti;
"Etkinliğimizin amacı geçmişte yaşanan acıları unutmamak ve gelecek nesillere unutturmamaktır. Bugün Bulgaristan Türklerinin yaşadığı sorunların harareti dinmiş gözükse de 1989 göçü ve ona zemin hazırlayan şartlar asla unutulmamalıdır ve unutulmayacaktır.

1989 Bulgaristan Göçünün 30. Yılı Anma Programımız  zorunlu göçün bütün yönleriyle ele alındığı bir program olacak. Göç sürecine neden olan siyasal, sosyal ve ekonomik etkenler ele alınacak.


Yurtiçi ve yurt dışından çok değerli akademisyenlerimizin konuşmacı olarak yer alacağı programda 1989 tarihinde yaşanan olaylara tanıklık eden gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Behiç Günalan'ın objektifinden yansıyan fotoğraflardan oluşan "Göçün Orta Yeri Hüzün" fotoğraf sergiside yer alacak. İki oturum şeklinde yürütülecek programın ilk oturumunda Prof. Dr. Nesrin ÖZÖREN, Doç. Dr. Bülent YILDIRIM, Doç. Dr. Nuri KORKMAZ ve Dr. Öğr. Üyesi Kader ÖZLEM İkinci oturumda ise Dr. Öğr. Üyesi Hasan DEMİRHAN, Doktora Öğrencisi Gülbahar KURTULUŞ, Araştırma Görevlisi Haydar Eren AKIN, Gazeteci Yazar Mehmet Türker yer alacak.
Anma töreni kapsamında bu etkinlikler için Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından özel olarak hazırlanan Bulgaristan’dan zorunlu göçü anlatan kısa filmin gösterimi yapılacak.
Tüm Hemşehrilerimizin anma programına katılımlarından onur duyarız"dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2019, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3196

banner3552

banner3197