banner3088

Silivri’de can dostlarımız için anlamlı işbirliği

Silivri'de şehir halkının sağlıklı bir çevrede yaşaması ve hayvan haklarının korunması adına önemli bir protokol imzalandı. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, “Projenin daha kapsamlı bir şekilde devam etmesi yönünde bizim çabamızda devam ediyor. Bu projeyle Türkiye’ye örnek oluşturacağız” dedi.

Silivri’de can dostlarımız için anlamlı işbirliği

Sokak hayvanlarının korunması ve ıslahı, insan-hayvan ilişkilerinin uygarlık ölçütü çerçevesinde, çevreye daha duyarlı, şehir halkının sağlıklı bir çevrede yaşaması ve insanın doğaya karşı olan yükümlülüklerini daha iyi sağlamak amacıyla Silivri Belediyesi, örnek bir işbirliği protokolü imzaladı. Belediye meclis salonunda gerçekleşen törene; SİHAYDER Başkanı Şükran Sunç Çakır ve HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı ve yönetimleri, Marmara Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Timur Ugan, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Tarin, Veteriner İşleri Müdürü Burçin Sarısaltıkoğlu, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Duygu Kartal ile birçok hayvansever katıldı. İlçede sokak hayvanlarının korunması ve ıslahı, insan-hayvan ilişkilerinin uygarlık ölçütü çerçevesinde, çevreye daha duyarlı, şehir halkının sağlıklı bir çevrede yaşaması ve insanın doğaya karşı olan yükümlülüklerini daha iyi sağlamak amacıyla hazırlanan protokol, belediye meclisinden geçirildikten sonra düzenlenen törenle imza altına alındı.

IŞIKLAR: “İSTANBUL’DA YAPILAN İLK ÇALIŞMALARDAN BİRİYDİ”

Örnek bir iş birliğini hayata geçirdiklerini ifade eden Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, “Türkiye’de benzer örnekleri var ve bunları da özellikle inceledik. Fakat böyle kapsamlı, kurumsal ve organik bağı olan bir işbirliğinin ilk defa yapıldığını gördük. Birde özendirici ve yönlendirici de oldu. Bölgemizin fiziki ve arazi yapısı, birinci koşul tabi ki. SİHAYDER ve HAYKURDER gibi iki tane çok hâkim sivil toplum örgütümüz var. Bizim dönemimizden iki dönem önce bunu başlatan belki de İstanbul’da yine ilk çalışmalardan biriydi ve o dönemde bende belediye meclis üyesi olduğum dönemde hatırlıyorum. 1990’lı yıllarda başlatan belediye başkanımız Sayın Değirmenci’ye sonrasında devam ettiren Hüseyin Turan’a rehabilitasyon merkezini büyüten benden önceki başkanlara teşekkür ediyorum. Projenin daha kapsamlı bir şekilde devam etmesi yönünde bizim çabamızda devam ediyor. Bu proje ile Türkiye’ye örnek oluşturacağız. Bu protokol ile bir kent ortaklığı olmuş olacak. Çok önemli bir kanayan yaraya ve de toplumsal soruna sadece günübirlik çözüm değil,  sürdürülebilir şekilde sorunların çözümü açısından bir işbirliği bu. Süreci kurum olarak yönetmek ve kalıcı olmasını sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

“CANA ZARAR VEREN BİR TOPLUMDA, ÜLKEDE VE MİLLETTE HİÇBİR ŞEYİ DÜZELTEMEZSİNİZ”

Hayvan hakları ve hayvanlara davranış şekilleri ile alakalı dünyanın gelişmiş ülkelerini örnek gösteren Başkan Özcan Işıklar, “Özellikle demokratik süreçlerini tamamlamış ve sanayileşmiş, sonrasında da sosyal politikalarını geliştirerek daha çok çevre duyarlılığı, hayvan haklarına duyarlılık gösteren ülkeler bunlar. Avrupa’da bunları görmek daha mümkün. Bizde kaynakları harekete geçirebilirsek çözülemeyecek bir sorun olmayacağını düşünüyorum. Hayal güçleri bizleri buraya getirdi ve inşallah bu sürer ve devam eder. Çünkü buna çok ihtiyacımız var. Canlıya değer vermeyen bir toplum çürümüştür. Cana zarar veren bir toplumda, ülkede ve millette hiçbir şeyi düzeltemezsiniz. Ekonomiler düzelebilir ama toplumsal çöküş başladıysa onu geri döndüremezsiniz. Bizim bu konuda doğru yerden başladığımızı düşünüyorum. Buradan başlarsak, burayı düzenlersek burayı iyileştirirsek, Allah’ın verdiği bu canı korur ve kurtarırsak, geri kalan her şeyin, ekonominin çok daha rahat üstesinden gelebiliriz. Ahlaktan dine ulaşabilirsiniz ama dinden ahlaka ulaşamazsınız. Bu protokolle canlıyı koruyacak, kollayacak ve yaşatacağız. Ben bu konuda hassasiyet gösteren iki başkanımıza da teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu. SİHAYDER ve HAYKURDER temsilcileri ise Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’a verdikleri destekten ötürü teşekkür ederek projenin Türkiye’de örnek oluşturacağını ve gelişerek sürdürüleceğini dile getirdiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3092

banner3205

banner3211

banner2251

banner3196