banner3088

“Silivri’miz için büyük bir tehdit oluşturuyor”

İBB ve Silivri Belediyesi Meclis üyesi Bora Balcıoğlu, geçtiğimiz gün Silivri Belediyesi meclis toplantısında söz alarak “BOTAŞ’ın “Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Projesi” kapsamında ilçemiz açıklarında deniz içi sondaj faaliyetlerini sürdüren “GPS Satürn” isimli dev petrol platformunun çalışmaları hepimizin malumu. Bu dev platform çok derin mesafelerde dikey ve yatay sondajlama yaparak doğalgaz arama ve depolama işlemi gerçekleştiriyor. Bu sadece depremi tetikleme ile kalmıyor ve olası bir sıkışma ile patlama sonrası Silivri’miz için büyük bir tehdit oluşturuyor” dedi.

“Silivri’miz için büyük bir tehdit oluşturuyor”

İBB ve Silivri Belediyesi Meclis üyesi Bora Balcıoğlu, geçtiğimiz Salı günü yapılan meclis toplantısında söz alarak yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

 “Hepimiz biliyoruz ki İstanbul, bundan sadece birkaç önce ilçemiz merkezli 5.8 şiddetinde bir deprem yaşamış ve İstanbullu hemşehrilerimiz bir kez daha deprem gerçeği ile burun buruna gelmiştir. Burada önemli olan konuların başında bundan sonraki süreçle ilgili alınacak önlemler olduğu kadar bu depremin Jeofizik uzmanları tarafından nedenleri ve sebeplerinin araştırılarak kamuoyu ile paylaşılmasıydı. Televizyon kanallarında olduğu kadar ilçemizde yapılan çalışmalar vasıtasıyla birçok uzman tarafından halkımızın bilgilendirildiğini gördüm. Ancak bir Büyükşehir Meclis Üyesi arkadaşınız olarak farklı bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Sayın Başkan, göreve geldiğiniz ilk günlerde büyük bir heyecan ile ziyaretine gitmiş olduğunuz ve uzun zamandır BOTAŞ’ın “Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Projesi” kapsamında ilçemiz açıklarında deniz içi sondaj faaliyetlerini sürdüren “GPS Satürn” isimli dev petrol platformunun çalışmaları hepimizin malumu. Burada kamuoyunun dikkatini çekmek istediğim konu bu dev platformun Kuzey Marmara Fay Hattı yakınlarındaki çalışmanın bu yeraltı faaliyetini tetikleyip tetiklemediği ile ilgilidir. “

“Bu sadece depremi tetikleme ile kalmıyor “

“Bu dev platform çok derin mesafelerde dikey ve yatay sondajlama yaparak doğalgaz arama ve depolama işlemi gerçekleştiriyor. Bu sadece depremi tetikleme ile kalmıyor ve olası bir sıkışma ile patlama sonrası Silivri’miz için büyük bir tehdit oluşturuyor. Şu anda deprem ile ilgili olarak çok hassas bir sürecin içerisinden geçiyoruz. Bu noktada dev platformun çalışmalarının depremi tetikleyip tetiklememesi ile ilgili teknik bilginin, konunun uzmanları ile gerekli görüşmeler yapılarak Silivri Kamuoyu ile paylaşılması ve olası bir olumsuz görüş karşısında platformun bölgedeki çalışmalarının durdurulması adına gerekli girişimlerin yapılması en elzem konularımızdan biri olmalıdır. Ben Büyükşehir Meclis Üyesi bir arkadaşınız olarak bu konudaki samimi girişimlerinizin en yakın takipçisi ve destekçisi olacağıma şahsım adına söz veririm. Bu salonda bulunan tüm meclis üyesi arkadaşlarımın da destek olacağından şüphemiz yoktur. Çünkü söz konusu Silivri’dir ve bu kentte yaşayan her bir hemşerimizin güvenliği bizim sorumluluğumuzdadır.”

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2019, 15:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
silivrili
silivrili - 8 ay Önce

sayın balcıoğlu çok doğru bir tespitte bulunmuş

Vatandaş Rıza
Vatandaş Rıza - 8 ay Önce

Arkadaşlar, Sn. Meclis Üyesi sadece bir konuya dikkat çekmiş. O platform yerin kaç mt. altına ne şekilde sondaj yapıyor, bunu araştırmak kamu kuruluşlarının işi. Riskli bir bölgede, hatta fay hattı üzerinde, bu sondaj faaliyetleri tehlikeli. Bilimden uzak vs. diyelim ama acaba? da diyelim.

Burası Türkiye arkadaşlar, insanlar çukura düştükten sonra çukuru kapatan, kentsel dönüştük dedikten sonra binaları yıkılan bir ülkeyiz maalesef. Ön yargılı olmayalım, araştıralım, soralım..

Burak
Burak - 8 ay Önce

Sayın meclis üyesi bunları söylemeden önce keşke bir uzmandan görüş alsaydınız. Kulaktan dolma bilgilerle sadece gündem yaratmak için böyle açıklalamalar yaparak siyaset yapmak halka korku yaymak ve size siyaseten zarar vermekten başka bir işe yaramaz.

Kamuran
Kamuran - 8 ay Önce

Ne kadar bilimden mühendislikten uzak bi açıklama..siz bu açıklamayı yaparken bi araştırma yaptınızmı ?

Yıldız altin
Yıldız altin - 8 ay Önce

iki kazma ile yer küre çökecekse binalarda yapılmasın. . İlla muhalefet olmak için kotulenecek.

banner3205

banner3211

banner2251

banner3196