banner3088

Suriyeliler Silivri'ye getirilecek

Türkiye'ye sığınan Suriyeli mültecilerin, Silivri ve Beylikdüzü'nde yaptırılacak olan toplu konutlara yerleştirileceği iddia edildi.

Suriyeliler Silivri'ye getirilecek

Sabah Gazetesi'nde yer alan haberde, Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin, Silivri ve Beylikdüzü'nde yaptırılacak olan toplu konutlara yerleştirileceği iddia edildi.

Söz konusu haber şu şekilde:

Suriye'deki iç savaş, milyonlarca insanın hayatını etkiledi. Türkiye'nin sınırlarını açtığı Suriyeli mültecilerin sayısı ise üç yılda 1 milyon 600 bini aştı. Özellikle büyük şehirlerde sefalet içinde yaşayan bu göçmenlere Birleşik Arap Emirlikleri'nden müjde geldi. Ülkenin büyük fonlarından biri İstanbul'da Suriyeliler için toplu konut yapma kararı aldı. Bunun için Türkiye'deki bağlantıları Abdullah Demirhan'a hukuki işlemlerle ilgili talimat veren ve adını açıklamak istemeyen Arap fonu, ülkenin en büyük birkaç ailesinin yatırımlarıyla kurulmuş. Demirhan, "Bu ailelere BAE ve Kuveyt'in isim yapmış kişileri üye. İslam'daki zekât şartını yerine getirmek için böyle bir fon oluşturuyorlar. Petrol zengini ülkelerinde zekât verecek vatandaşları olmayınca dünyanın diğer yerlerindeki Müslümanlar'a bağış yapıyorlar. Örneğin gidip Saraybosna'da dini eğitim veriyor, cami yaptırıyorlar. Şimdi de İstanbul'daki Suriyeliler'i ev sahibi yapacaklar" dedi.

ARAZİ ARANIYOR

Demirhan'ın verdiği bilgiye göre fonun temsilcileri İstanbul'a gelerek inşaat şirketleriyle görüşmelere başladı. Projeye sıcak bakan Türk inşaat şirketleri böyle büyük bir toplu konut projesi için arazi sorunu olduğunu belirtince, lokasyon olarak Beylikdüzü ve Silivri bölgelerinde araştırma başladı. Abdullah Demirhan, "Sadece Suriye değil, Irak'tan gelenler de projeden yararlanacak. Birkaç inşaat şirketinden teklif alındı. Dairelerin 150-200 bin TL civarında olmasını istiyorlar. İlk etapta 500 konutluk bir proje yapılması planlanıyor" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2014, 17:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
onur
onur - 6 yıl Önce

81 tane ilimiz war yuzlerce ilcemiz war gelip.silivriyi buluyorsunuz ...

Sadettin
Sadettin - 6 yıl Önce

Silivri'ye yazik olur.Yazlikçilar kaçar.Silivri halki ile bagdaşamazlar kūltūr farki var. ŞIRNAK, SiiRT VE HAKKARi bu insanlar için uygundur, oradakiler onlarin dilini ve kūltūrù nū zaten biliyor.

hasan kaya.
hasan kaya. - 6 yıl Önce

Ipini koparan silivri ye geliyor iyice karisti zaten kimin ne oldugu belli degil.

ZÜHAL
ZÜHAL - 6 yıl Önce

Silivri'yi bitirmek için çok güzel bir proje yazlıkçıların hepsi gider kendi kültürlerine yakın olan Doğu'da yapsınlar

sabahattin cakir
sabahattin cakir - 6 yıl Önce

Lütfen Silivri ye kiymayın!

Nur
Nur - 6 yıl Önce

başka yer kalmadı

Silivrili
Silivrili - 6 yıl Önce

Neişi var bunların burda güzelim silivrimizi zaden tanıyamaz olduk birde bunlar gelirse reZillik olur

sportmen
sportmen - 6 yıl Önce

Onlarda insan komsusu açken uyuyan bizden değildir . onların ki yasam savaşı sizin istemediniz görüntü kirliliği gibi saçma .kültürel zenginlik nedir bilirmisiniz


SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3552

banner3197