banner3088

TOKİ şerhine Belediyeden açıklama

Silivri Yeni Mahalle’de bulunan 600 dönüm araziye TOKİ tarafından konulan şerh ile ilgili Silivri Belediyesi tarafından yapılan basın açıklaması şu şekildedir:

TOKİ şerhine Belediyeden açıklama
02 Ocak 2016 tarihinde Yeni Mahalle (tapu kayıtlarında Alibey Mahallesi) TEM Otoyolu Silivri girişi sağ ve solunda kalan yaklaşık 600 dönüm araziye Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından şerh konulmuştur.

Şerh konulan parseller ile ilgili olarak hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı 02.07.2012 tarihinde onaylanarak yürürlüğe girmiştir. Bu uygulama imar planına bağlı olarak belediyemizce 3194 sayılı imar kanunun 18. Maddesine göre bölgede iki etap halinde imar uygulaması yapılmıştır.

1.Etap (yeni mezarlık batısı) 30.09.2013 tarihinde tapuya tescil edilmiş, 2. Etap (Kiptaş 1- Kiptaş 2 arası) 06.07.2015 tarihinde tapuya tescil olarak tarla vasıflı bu yerlerden % 40 kesinti yapılarak; kamunun ihtiyacı olan okul, kreş, sağlık tesisi, dini tesis, yollar, parklar, çocuk bahçeleri ayrılmıştır. TOKİ tarafından şerh konulan parseller arasında mülkiyet sahiplerinden bedelsiz olarak alınan eğitim alanları, dini tesis alanları ve kreş alanları da bulunmaktadır. Bu alanlara şerh konması doğru değildir.

Arsa vasıflı bu yerlerle ilgili belediyemize imar durumu için başvuruda bulunan, ruhsat alan ve inşaata başlayan vatandaşlarımız bulunmaktadır. Konulan şerh ile birlikte daire satışı yapılırken Tapu Müdürlüğü tarafından TOKİ’ye sorma zorunluluğu meydana gelmiştir.

Konu ile ilgili olarak TOKİ yetkilileri tarafından satışlara engel olunmayacağı ancak şerhin de kaldırılmayacağı sözlü olarak belediyemiz yetkililerine beyan edilmiştir. Konulan şerh, arsa hüviyetine dönen arazilerin satış aşamasında sorun teşkil ederek, vatandaşların mağdur olmasına neden olacaktır.

Silivri Belediyesi olarak şerhin kaldırılmasına yönelik talebimizi TOKİ’ye gerekçeleriyle birlikte ileterek, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serap
Serap - 4 yıl Önce

Bende tokiden ev istiyorum engelli oglum var ailem silivride ordan ev alma imkanim nasil olur bana yardimci olurmusunuz lutfen

Ali Tabakoğlu
Ali Tabakoğlu - 4 yıl Önce

Açıklama için Silivri Belediyesine teşekkürler

banner3205

banner3211

banner3153

banner3196