Bu Bayram Bekleme Beni Anne!

Kurban ibadetinin asıl amacı Allah‘ın rızasını kazanmak ve ona yakınlaşmayı arzu etmektir.Kurban kesen,bu ibadetiyle Allah’a yaklaşmış ve Onun hoşnutluğunu kazanmış olur.Kurban,aynı zamanda bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneğidir.Kesilen kurbanlardan maddi olarak daha çok yoksullar yararlanır.Bu ibadetin ruhunda yaradana yakınlık ve halka fedakarlıkta bulunma anlayışı vardır.Kurban edilecek hayvanın ; sağlıklı olması hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder.Belirli kurallar çerçevesi içinde kesim gerçekleşmeli.Maalesef günümüzde biz insanoğlu herşeyi hırpaladığımız gibi bunuda katliama dönüştürmüş  durumdayız,hijyensiz koşullar altında yapılan kesimler,adaletsiz bir şekilde dağıtım yapanlar vs.

Oysa Kurban incitilmemeli hırpalanmamalı, ona nazik ve sabırlı davranmalı… Kestiğimiz Kurbanın kanı Allaha ulaşmaz, o fakirleri doyurma bayramıdır, yapacağımız yardımlar ona ulaşır sadece… Yedi kişi bir olup büyük başa girip difrizleri dolduracağımıza, yedi kişi bir olup bir fakire yardım etmenin düşüncesindeyim…

Kaç kişi tanıyorum aylardır et alamıyor… Ve umutla bayramı bekliyor… Yapılan her yardım bir ibadettir gözümde… Zira ibadet sadece Kurbanla mı sınırlı? Hayır tabi ki,  Yalan söylememek, kandırmamak, aldatmamak, kimsenin rızkını almamak, kul hakkı yememek, gücünün yettiği kadar yardım etmek, bunlarda ibadettir. Namaz, Oruç, Hac bunlar Allahla sen aranda olması gerekenler.’’İnsanlara merhamet etmeyene Allaht’a merhamet etmez’’der bir hadisi şerifte,ee o zaman? İhtiyacı olan insanlara yapılan yardım onlardan alınan dualar ne oluyor?

Allah (C. C.) buyuruyor ki : ‘’Hayır işlerinde yarışın’’ ‘’Kazandığınız şeylerin ve yerden sizin faydanız için bitirdiğimiz ürünlerin temiz ve güzel olanlarından Allah yolunda harcayın. Yani tarihi geçmiş ürünleri kötü malları hayır diye vermeyin, hani bayram için ayrılan tarihi geçmiş mallar varya biriktirilen? ha işte onlar ! Onlar hayır değil !

Öte yandan Dinimiz, fakirlere, muhtaçlara, kimsesizlere, öksüz ve yetimlere yardım etmeyi ısrarla emretmiyor mu? Öyle ki zerre kadar inancı olan kimseler, bu emirlere kayıtsız kalamaz. Fakirler ve yetimler bayramı buruk içinde kıvrım kıvrım geçirirken ben o kurban etini yiyebilir miyim?

Yiyemem,yememeliyiz…Çünki ben işten eve dönerken, çocuklarıma aldığım,ama diğer çocuklara alamayacağım ürünleri koyu renkli ambalaja koyanlardanım,ancak çocuğum sokaktaki arkadaşlarınla her çocukla paylaşabileceği bir ürünü eşit alanlardanım …Fakirlere yardım etmek,onların ihtiyaçlarını gidermek,bir çocuğa bir elbise almak onun o yüzündeki sevinci bana odur bayram.

Bir yetimin başını okşayıp güzel söz söylemek bana odur  bayram…

Bir fakir kız çocuğunun yanağına dokunup şefkatle öpmem gözlerindeki o ışığı görmek bayramımdır…

Bana bayram dört gün değildir ,her gündür!

Kurbanlar kesilir difrizler doldurulur adı Kurban bayramı olur…

Hayır sever çok insanımız var hepsine burdan teşekkürler… Yetimlere ve garibanlara yardım edenlere de… Belediyelerin ve bazı hayır müesseselerinin, fakirlere gıda ve erzak yardımı yapmaları, aşevleri yapıp yemek dağıtımları güzel bir davranıştır. Ancak bu yardımların onları rencide etmeden yapılırsa daha iyi olur.

Bir sözümü tekrar etmek istiyorum izninizle: Lüks hotellerde tonlarca para harcayıp,çöp kovalırını israfla doldururken,huzur evlerinde ve kimsesiz çocuklarının yüreklerine sevgiyi ve sevinci  doldurmayı ihmal etmeyelim…

Zira Allah menünün zenginliğine,kalınan hotelin lüksüne değil,yaptığımız insani yardımlara bakar.Herşeyin yeri ayrıdır karıştırmayalım !

Herkese bol sevgi,yüreklerimize daha çook şevkat ve merhamet dilerken,onlarca Şehit annelerine ve babalarına bu bayram evlatları onlara değil onlar evlatlarına gidicek olmaların acısını yürekten paylaşıyorum…Babasına gidicek olan Şehit yavruları,göz yaşınınızdan avuç içlerinizden öpüyorum sizi…

 Sütü bile sıcak diye üfleyerek içirdiğimiz yavrularımıza kıyanlar,biz analara bu acıyı yaşatanlara bu mubarek günde duam Allah sizi affetmesin!

YORUM EKLE

banner3196

banner3883

banner3552

banner3212

banner3841