banner3088

Bu Hafta Yüreğimize İZ Bırakanlar

Geçtiğimiz hafta içerisinde Cumhuriyet aşkını, Cumhuriyet coşkusunu hep birlikte yaşadık. Silivri Stadı’ndaki ve Cumhuriyet Yürüyüşü’ndeki soğuk havaya rağmen var olan kalabalık mutlu ediciydi. En azından beni tatmin etti diyelim. Bu bahaneyle Cumhuriyet meşalesini taşımaya kendini adamış bütün dostların Cumhuriyet Bayramı tekrar kutlu olsun.
 
***
Pazar günü Silivri Belediyesi Ahenk Sanat Kulübü’nün İZ isimli gösterisi vardı ki gazetemizde de genişçe yer verdik bu habere. Basın mensubu ablalarım, ağabeylerim ve kardeşlerime kızmadım değil doğrusu. Erhan Kızılyar ve bizim dışımızda ilgi gösteren yoktu gösteriye ki neler kaçırdıklarını bilmiyorlar diyebilirim.
Öncelikle muhteşem bir gösteri hazırlamışlar. O yüzden başta Özcan Sütçüoğlu olmak üzere emeği geçen herkese teker teker teşekkür ediyorum.
Gösterinin sonunda şunu söyledim ekibin baş eğitmeni Ferdi Konur’a: Bir insan halk oyunu oynayarak duygulandırılır mı?
Evet dostlar… Ben çok duygulandım gösteriyi izlerken. Kamil Bilici’nin sunumundan, Oğuz Kaan Aydos’un Gençliğe Hitabe’yi okumasından ve en önemlisi bu işi yürekten yaptıklarına sonuna kadar inandığım dansçıların oynadıkları halk oyunlarından… Baştan sona eşsiz bir gösteriydi.
Bir o yana bir bu yana savurdu durdu bizi. Kafkaslar’dan uçtu, Anadolu’ya kondu,Yunus Emre’nin elinden su içti, Hacı Bektaş ile söyleşti, Neşet Ertaş’ın sazına tel oldu yürekler o gece.
Pazar akşam saat 19.00’da gösterinin tekrarı var. Kaçırmamak için Silivri Belediyesi Kültür Merkezi’ne gidip bugünden rezervasyonunuzu yaptrın derim.
Umarım Ahenk Sanat Kulübü’nün yaptığı bu tür gösterilerin daha yenilerini ve daha iyilerini de izleme şansına erişebiliriz.
 
***
Silivrispor, deplasmanda şeytanın bacağını geçen hafta kırmıştı. Bu hafta da Derincespor galibiyetiyle inançlarımızı perçinlediler. Silivrisporlu futbolcuların kendine güvenleri gelmiş durumda. Yönetimden de artık şampiyonluk adına açıklamalar duyuyoruz. Yani Silivrispor’da komple bir inanmışlık var artık. Şimdi bizim üzerimize düşen bu takımı her koşulda desteklemek. Ancak bu hafta PFDK’nın Manisa Büyükşehir Belediyespor maçındaki olaylardan dolayı vermiş olduğu 1 maçlık seyircisiz oynama cezasını çekecek Silivrispor. Fakat hani Hababam Sınıfı’nda Mahmut Hoca’nın okul tanımlaması için kullandığı bir söz vardı ya: “Okul sadece dört tarafı duvarla çevrili üstünde damı olan yer değildir.”
O zaman ben de diyorum ki: Tribün yalnızca üzeri kapalı, betonların üzerinde koltukları olan yer değildir. Tribün yürektedir, tribün tel örgü arasından da maçı izlemektir ve bu hafta için en önemlisi:
Tribün BELEŞ TEPEDİR…
***
Volkan Yaran diye bir adam var Silivri’de. Müzik anlamında nereye kafanızı çevirseniz bir anda karşınıza çıkıveriyor. Ünlü çizgi film repliği “Bir kedi gördüm sanki” gibi “Bir nota duydum sanki” diyor ve müzik adına aklınıza gelemeyecek işler için uğraşıyor. Son olarak hayata geçirdiği proje çocuklar için inanılmaz bir velinimet. “Bil Bakalım Çalgı Oyun Kartları” Enstrümanları çocuklara tanıtmanın en iyi yollarından birisi olmuş. Eline koluna, yüreğine sağlık Volkan Hoca’m. Volkan Yaran Türkiye’deki her eğitimcinin olması gerektiği noktada, olması gerektiği gayretle çalışıyor. Ezber bozan bir yapısı var. Bir de Volkan Yaran bizlerin yapmış olduğu haberleri titizlikle takip ederek paylaşıyor ve paylaşırken de şu notu düşüyor. “Örnek olması adına (haberi yapan kişiye) teşekkürler”
Temiz kişiliği ve çalışkanlığı ile başta eğitim verdiği çocuklara örnek olan, yüreği tertemiz ve kocaman adam Volkan Yaran… Silivri seni yaşadığı için çok şanslı. Volkan Yaran’ların örnek olması adına…
***
Dün 1 Kasım Silivri’nin düşman işgalinden kurtuluş yıldönümüydü. Kısa süre öncesine kadar bugünü davullarla zurnalarla kutlar, Kurtuluş Etkinlikleri düzenlerdik. Şimdi bakıyorum da bugünün kurtuluş günü olduğundan bile haberi yok birçok kişinin. Unutturmasak bu günü ne güzel olurdu aslında.
Silivri’nin başka özel günü yok. Silivri’nin Silivri olmasına vesile olan bu tarihi her ne kadar etkinliklerle kutlayamıyor olsak da 1 Kasım Silivri’nin Kurtuluşu hepimize kutlu olsun.
 
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3551

banner3211