banner3088

Bu neyin gösterişi Silivri’m

Sakinliği  dinginliği, tarihi zenginliği, lezzetli mi lezzetli yoğurdu, mis gibi lavantasıyla, huzur veren deniziyle, balıkçıların hoş sesiyle, kalabalık sahiliyle, aksi ama tatlı esnafıyla,  Atatürk sevdalısı şeker ninesiyle, şantiye görünümlü sokaklarıyla, hiç bitmeyen Boğluca deresiyle (siyasetin ciddi ve hala kullanılmayan kozu), tadilatı hala devam eden tarihi Mimar Sinan köprüsüyle, hiç başlanamayan otoparkıyla, buram buram tarih kokan Fatih mahallesiyle, sabahın saat sekizinden başlayıp, gecenin geç saatlerine kadar Lale sokağı ve Leylak sokağından taşan rengarenk ezgileriyle o dünya güzeli hayran olduğum roman kardeşleriyle.

Yaralı bir hayvan olduğunda 10 kere aramalara rağmen hala o hayvan sahipli vs.deyip ambulans ve veterinere ulaşılamayan,illaki araya birilerini sokulmasıyla çözülen işleriyle ….

Zor şartlarda ekibiyle çalışan hala bize sanatı sunabilen, tarihi geçmişi hatırlatan güzel“Ali Solmaz tiyatro”suyla. Siyaset için havada uçuşan paralar varken, sanat yapan gençler için gereken ödenekler için tamam deyip telefonlara bakılmayan yalanlar havada uçuşan Silivri’m…

(İstisnalar kaideyi bozmaz)

Köylerinde hala doğal insanların var oluşu, hala topraktan kazanan o emekçilerin nasırlı elleri. Çocukların mahallelerde oynamaları, sokaklarda hala kedilerin rahatlıkla dolaşabildiği Silivri…

Silivri’de yaşamak gerçekten bir ayrıcılık ve güzeldir, çok şanslıyız…

Evet, birde Silivri yaşayan vatandaşlarımızın bir kısmının giyim tarzı var. Yani kimler örnek alınıyor, hangi moda takip ediliyor, bilmiyorum ama facia ve bir görüntü kirliliği söz konusu. Bu sabah başım yine derde giriyordu.

Sevgili anneler (O bir kısım annelere sesleniyorum), sabah özellikle kız çocuklarınızı okula yollarken hiç mi kontrol etmiyorsunuz?

Çalışıyoruz görmüyoruz, erken çıkıyoruz işe vs. demeyin lütfen, zira bu geçersiz bir mazerettir.

Bu tayt tutkunu nedir?  diye sormak istiyorum herkese? Bu neyin gösterişi arkadaşlar?

Her zaman sofistike ve ihtişamlı görünmek sıkıcı ve yorucu olabilir anlıyorum. Bazı günler, hiç düşünmeden konforun rahat kollarına atlamak herkesin hakkıdır, bunu da anlıyorum. Konfor seviyesini yüksek tutup, şıklığınızdan ödün vermemenizi sağlayacak bir dosttur tayt, bunu da anlıyorum. Anlamadığım şey şu: Tayt ciddi bir fizik ister ve bu fiziğe sahip miyim değil miyim diye bakmadan giyilmesi. Yediden yetmişe giyilmesi ne arkadaş?

Abla leopar tayt giymiş önümde gidiyor, hayvanın yüzü ablamın poposun da, bir an kükremese bari diye dua etmek zorunda mıyım? Bu nedir ya böyle?

Kaç yaşında kadın,giyinsene hanım gibi, bize ne senin yer çekimine yenik düşmüş popondan???

Kızlar, kızlarımız lütfen biraz daha dikkat!

Birde Allah'a şükür ki başında örtü olan bir kesim  var,yoksa ne yapardı?Keşke tek göründüğü yerin saçın olsaydı biliyormusun...Keşke, anla yani !

Sıkı, dar giyinmekle güzellik abidesi olduğunuzu düşünüyorsun, yanılıyorsunuz. Lütfen yaşınıza uygun kıyafetler seçin. Bir popo şowu söz konusu Silivri’de. Duyuyorum bazı korselerin tercih edilmesini. Poponuza önem vereceğinize beyninizi geliştirin kızlar. Partner seçiminde beyninize değil ona güveniyorsanız, onla kazandığınız partner izi dekolteyi tercih eden kıza kaptırdığınızda isyan etmeyeceksiniz! Sonrada sosyal medyada hiç kabahatiniz yokmuş gibi zırlamayacaksınız...!

Gözler lens, göğüsler silikon, dudaklar ponçik, popolar korseli ve  bu ne biliyor musunuz? Nitelikli dolandırıcılık! Sonra gerçek aşk istiyorsunuz değil mi? Sizce gittiniz bu "yalan yolda" "gerçek aşka" rastlayacağınızı mı umud ediyorsunuz? Hayırlı olsun hayalkırıklığınız !

Size, Ulu Önder Atatürk’ün bahşettiği bir lütuf var “Cumhuriyet” siz bunun ne olduğunu hiç mi sorgulamıyorsunuz? Lütfen kendinize gelin ve lütfen tarzınızı yaşınıza göre belirleyin!

Bakın özgürlük her istediğiniz şeyi yapmak değildir, insanın özgürlüğü her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır.

Moda insanın kendine yakışanıdır. Dedim ya başım belaya giriyordu diye. Dershane önünde bekleyen kızlar vardı ve biri tayt giymişti daha çocuk ya, maksimum 16 yaş. Siyah olmasına eyvallah, dar olup mecburen esnediği için şeffaflaşmış ve çamaşırına kadar netti. Arkamdan gelen sese öfkeyle döndüm, baktığımda yaşlı dedenin gözlerinin nereye baktığını gördüğümle yakasına yapışıp sarsam saniyelikti. Vuracağım, hiç kaçarı yok, bağırdım ittim torun yaşında utan diye. Adam birden hayalet olup uçtu, nereye girdi nereye gitti anlamadım. Kıza baktım her şeyden habersiz. Ne annesinin haberi var, ne onun benim bu yaptığımdan. Ne olacak? Ben tüm gün ifadede, onlar ise normal günlük yaşama devam.

Bakın sevgili anneler, biraz daha dikkat edelim çocuklarımızın giyimlerine. Adı üstünde çocuk, onlar bilemez öngöremez tehlikeyi. Biz onları korumakla mükellefiz… Anlatarak göstererek eğitelim örnekler vererek. Bağırmak çağırmak şiddetle değil, tatlı dille anne sevgisiyle…

Kızlar, hanımlar, taytın pantolon kategorisine girmediği unutulmamalı. Taytı kalın bir çorap yerine de koyabilirsiniz. Bu yüzden elbise veya etek altına giymek için idealler. Tayt, bir tişörtle de giyilebilir elbette ama sweatshirt ya da kazak gibi uzun parçalar, olası kusurları örtmek için mükemmel bir çözüm sunuyor. Doğru parça, stil kurtarır unutmayın! Doğru taytı bulmak sandığınız kadar kolay değil. Araştırın okuyun görün ve ondan sonra tercih edin.

“ Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye, eski devirlerdeki gibi basit değildir. Gerekli özellikleri taşıyan evlat yetiştirmek, pek çok özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır. Bu sebeple kadınlarımız, hatta erkeklerden daha çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgin olmaya mecburdurlar.

Kadınlarımız için mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır. Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Sadece okumakla kalmayalım. Anlayalım. İdrak edelim. Kelimelerin arkasına geçelim.

SEVGİyle… bilgi ve ışıkla kalın…

YORUM EKLE
YORUMLAR
FATMA STCI YRK
FATMA STCI YRK - 2 yıl Önce

cok guzel bir yazi agziniza kaleminize saglik ANLAYANA ama

Horoz hüseyin ateş
Horoz hüseyin ateş - 2 yıl Önce

Kalemine sağlık çok güzel bir yazı olmuş yanlız unuttuğunuz birşey var kaldırımların insanlara ait olduğunu esnafımız tarafından gasp edildiği tüm esnafımızın kapı önleri sigara izmariti olması yetkililerin bunu görememesi şijayetlere rağmen hiçbirşey yapılmanası

Naim Uzun
Naim Uzun - 2 yıl Önce

Doğru tespitler ile güzel bir yazı olmuş.

Değer kocabaşoğlu
Değer kocabaşoğlu - 2 yıl Önce

Konuya cok guzel deyinip kaleme almissiniz.Tebrikler ilgiyle ve takdir ederek okudum.

Ümmühan  yorulmaz
Ümmühan yorulmaz - 2 yıl Önce

Teşekkürler cnm böyle güzel bir yazı ile bizleri bilinclendirdigin icin

banner3205

banner3197

banner2250

banner3196