banner3088

Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi 95'İnci Yılında Büyükçekmece'de Konuşuldu

Büyükçekmece’de Türkiye ve Yunanistan arasında yapılan nüfus mübadelesinin 95’inci yılında iki ülke insanının mübadele karşısında yaşadığı zorluklar konuşuldu

Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi 95'İnci Yılında Büyükçekmece'de Konuşuldu

Söyleşi sonrası sahneye çıkan Suzan Kardeş ise seslendirdiği şarkılarla vatandaşların beğenisini kazandı.
Türk- Yunan Nüfus Mübadelesi’nin 95’inci yıl dönümünde zorunlu göç nedeniyle vatandaşların yaşadıkları Büyükçekmece Belediyesi’nin gerçekleştirdiği “Acıdan Barışa Mübadele” adlı söyleşiyle anlatıldı. Programa Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, tarihçi ve yazar Sacide Bolcan ile çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte konuşan Bolcan, Türkiye ve Yunanistan arasında gerçekleştirilen mübadelenin her iki ülke vatandaşları için çok zor olduğuna dikkat çekti. Bolcan, 1923 tarihinde Lozan’da Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan mübadele sözleşmesiyle değişen hayatları anlatırken vatandaşlar ilgiyle takip etti. Ardından sahneye çıkan Balkan türkülerinin sevilen sesi Suzan Kardeş, seslendirdiği şarkılarla vatandaşların kulaklarının pasını sildi. Ünlü şarkıcının bir hayranıyla yaptığı düet ise katılımcılardan büyük alkış aldı.


“Her sene 30 Ocak’ta mübadele konusunu gündeme getiriyoruz”
Mübadelenin sonuçlarının 2 ülke içinde çok ağır olduğunu ve vatandaşların büyük acılar yaşadığını ifade eden Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “Izdırapların yaşandığı çok büyük zorlukların yaşandığı bir zorunlu göçtür. Bu nedenle Büyükçekmece Belediyesi olarak Çatalca ve Silivri belediyesi ile mübadillerin karşılıklı çok gidip geldiği bu üç ilçede her sene 30 Ocak’ta mübadele konusunu gündeme getiriyoruz tarihçiler vasıtasıyla bunu dile getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3092

banner3205

banner3197

banner3153

banner3196