banner3088

Çalışmayı biz sağa mı sol ‘lob’tan mı anladık?

Hayatımız ye, iç, yat, uyu ve bunun gibi benzeri şeylerden ibaret değildir! Tüketici olduğumuz gibi önce üretici de olmalıyız. Bir işi meydana getirmek için zihni ve bedeni çalıştırmamız lazım. Güç sarf etmek, gayret etmek, uğraşmak lazımdır. Aklını kullanan bir insan için bu, en geçerli gayedir. Bir insan için çalışmak ve emek sarf etmek; sadece kişisel veya ailevi ihtiyaçlarını gidermeye yönelik bir gayret ve mesai değil, aynı zamanda toplumsal üretimi ve refahı artıran mühim bir unsurdur. İnsanlara fayda sağlayan herhangi bir işte çalışan kimse, aynı zamanda toplum içinde çalışmaktır.
 
Biz bunu nasıl anladık ki “hep bana hep bana” oldu!
Mevlana’nın bir sözü sanırım bana tercüman olacak derki; “Keser gibi olma, hep bana hep bana, rende gibi olma, hep sana hep sana. Testere gibi ol bir sana bir bana.”
Buradan neyi alıyoruz? Paylaşmanın gereğini. Paylaşmak illa maddi bir şeyler vermek değildir. Karşılaştığın tanıdıklarına güler yüz göstermekte bir paylaşmaktır ama gerçeğinden…
Bir yerlere gelebilmek için başkasını merdiven yapmayalım, ezmeyelim, merdivenlerimiz onurumuz, vicdanımız, emeğimiz, bilgimiz ve sabrımız olsun… Hayat bir savaş arenasıdır, hayatta kalabilmek için savaş gerek, bunu doğanın kanunu olarak kabul ediyorum, ama ikiyüzlülüğü yalanı dolanı iş entrikasını kabul etmiyorum. Etmemde. Savaş herkesle, ama barış sadece onurlu kişilerle yapılır bunu bilirim, dolayısıyla savaşımız kendimizle onurumuzla olsun. İş hayatın da özel hayatında ya av ol ya da avcı, ama asla avı avcıya götüren… Olma!
 
Birilerine kötülük etmeden önce bir düşünelim derim ben. Kötülük etmek yerine dayanışma içerisinde olmalıyız. Sırf biz havalı arabalarda gezeceğiz diye nesli tükenen binlerce canlı türünü hatırlamalıyız. Küçük bir meşrubatın kendinden büyük ambalaj yüzlerce yıl doğayı kirletirken, hala nasıl daha fazla tüketebiliriz diye düşünmekten vazgeçmeliyiz… Ya çocuklar? Ya gelecek? Hazırı tüketip gidiyoruz, onlara ne bırakıyoruz? Doğayı ne yaptık? Biz düşünen ve düşüncesine eyleme çevirebilen bir varlığız, dolayısıyla hep birlikte paylaşarak dayanışma içerisinde yaşamalıyız herkes ve her şeyle… Dayanışma insanlar arası da değildir sadece. Dayanışma her şeyin bir bütün olduğunun farkına varmak ve bütün için hareket etmektir. Açlıktan, susuzluktan, yoksulluktan milyonlarca kişi ölürken hala zenginlik peşinde koşabiliyoruz. Unutmayalım ki insan olarak varlığımız dayanışmamıza bağlıdır. Birbirimize yardım etmezsek var olamayız. Doğayı katletmeyi ve lüks peşinde koşarken yoksulları göz ardı etmeyi bırakmalıyız… İnsan istekleri sınırlı değildir. Yetinmeyi bilmedikten sonra en büyük servet bile açlığı dindirmez…
 
Bir şey sormak istiyorum izninizle;
Şehitlerimiz kim ve ne için ölüyor? Rahat mıyız? Vicdanımız nasıl?
Pusulamız vicdanımız olsun… Yolumuz sevgi olsun…
Sevgi ile kalın, dostluk ve birlik beraberlikle kalın.
 
YORUM EKLE

banner3205

banner3212

banner2252

banner3196