banner3088

Çevre Derneği sert çıkıştı: “Bari Köstek Olmayın!”

Silivri Çevre Derneği, Silivri ve Çerkezköy’de yapılması planlanan termik santral konusundaki sert açıklamalarına devam ediyor. Yapılan son basın açıklamasında da termik santralin yapılmayacağına dair söylemlerde bulunan siyasilere göndermede bulunuldu: “Destek Olmuyorsunuz, Bari Köstek Olmayın!”

Çevre Derneği sert çıkıştı: “Bari Köstek Olmayın!”

Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan, üyeler Ertuğrul Akçaoğlu, Ahmet Yücegök, Müge Cesur Özmen, Turgay Duru adına yapılan yazılı basın açıklamasında, termik santral konusunda sert çıkışlarda bulunuldu.

Geçtiğimiz dönemlerde özellikle referandum sürecinde termik santralin yapımının iptal edileceği yönünde iktidar partisinde siyaset yapan isimlerin söylemlerine atıfta bulunarak “Tüm bu söylenenler yalan. Belki bir kısmının bu söylentilerden çıkarı vardır. Diğerlerininki ise sadece gevezelik.” açıklaması yapıldı.

Çevre Derneği’nden yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

Çerkezköy ve Silivri’nin Çayırdere Köyü arasına yapılmak istenen kömürlü termik santral ile ilgili mücadelemize başladığımızdan beri her gün yeni bir engelle karşılaşıyoruz. Bir sürü yalan haber havada uçuşuyor.

Biri kalkıyor, "Cumhurbaşkanı ile konuştum, santral yapılmayacak" diyor. Biri kalkıyor, "Bu proje iptal edilecek, yerine kum ocağı yapılacak" diyor. Başka biri kalkıyor, "Bu proje iptal edilecek yerine toplu konut yapılacak" diyor. Biri kalkıyor, "Milletvekili bana söyledi santral yapılmayacakmış" diyor. Üstelik tüm bunları söyleyenler bu işleri bilenler, işlerin nasıl yürüdüğünden haberleri olanlar.

Tüm bu söylenenler yalan. Belki bir kısmının bu söylentilerden çıkarı vardır. Diğerlerininki ise sadece gevezelik. Mücadele etmeye cesareti olmayanlar başkalarının mücadelesini de engellemek için böyle yalanlar uyduruyorlar ya da duydukları yalanları hevesle yayıyorlar.

"Cumhurbaşkanı ile görüştüm, santral yapılmayacak" diyeni ciddiye bile almadan geçiyorum fakat kum ocağı ya da toplu konut diyenlere iki çift lafım olacak. Trakya’da her yerin altı kum, yasak olmasına rağmen, bir sürü engel olmasına rağmen nereye istesen kum ocağı ruhsatı alınabiliyor. Toplu konut ise çok daha kolay. Bunun için termik santral deyip milleti ayaklandırmaya gerek yok. Söz konusu arazinin yarısı orman, geriye iki bin beş yüz dönüm arazi kalıyor. Bunun zaten yarısı hazine arazisi, kalan yarıyı da köylünün çoğu satmaya dünden razı. Alır, toplu konutunuzu yaparsınız. Buraya değil toplu konut, yeni bir şehir yapılabilir. Fakat termik santral, hele kömürlü termik santral dediğinizde işin şekli değişiyor.

Nedir kömürlü termik santral?

Kömürlü termik santral, bir kömür sobasıdır. İçine kömürü koyar yakarsınız. Sonra da sobayı temizler külünü alır, çöpe atarsınız. Yalnız, termik santralin bir farkı kendisinin biraz büyük bir soba olmasıdır. Bir termik santral on bin ton kömürü bir günde yakabilir. Bu yaklaşık sekiz bin evin bir kış boyunca ısınmak için yaktığı kömüre eşittir. Bu büyük, kırk tonluk dev kamyonlarla günde iki yüz elli kamyon kömür eder. Bu kadar büyük bir soba yanınca çok fazla kül çıkarır. Bu külü koyacak da bir yer lazımdır. Bu nedenle kömürlü termik santral yapılacak yerlerin yanına bir de kül çöplüğü yapılır.

Kömürlü termik santral dendiğinde bir tek kömürlerin yanacağı santral binasından söz edilmez. Kömürlerin yanacağı santral dışında, santralin kömürlerinin depolanacağı bir alan, su kuyuları ve külün atılacağı bir çöp alanı santrali oluşturur. Bir yere termik santral yapılacağı söylendiğinde bir çöplük de birlikte planlanır. Ayrıca bir de çöplük yapacağız denmez. Çünkü çöplük planlamazsanız size “Bu külleri nereye dökeceksiniz?” diye sorarlar. Planlayacağınız çöplük çok büyük olmak zorundadır. Günde on bin ton kömür yakacak bir santral, ortalama otuz yıllık ömrü boyunca yüz milyon ton kömür yakar. Bu miktarda kömürün külünü koyacak bir çöplük gerekir. Diyebilirsiniz ki Çayırdere’deki bu alan, bu miktarda kül için bile çok büyük. İşte bu noktada biz de bu yere santralin küllerinden başka çöplerin de konabileceğini düşünüyoruz ve bunu söylüyoruz.

Destek Olmuyorsunuz, Bari Köstek Olmayın!

İlçemiz için olsun, tüm Trakya için olsun böylesi önemli bir konuda destek olmayacaksanız, hiç değilse insanların şevklerini kırıp, mücadele etmelerini engelleyecek yalanlar üretmeyin. Eğer siz de santrale karşıysanız, kendi projenizi üretin, kendi tepkilerinizi gösterin. İnsanların daha şevkle mücadele etmesi için çaba gösterin.

Gelin birlikte Silivri’nin ve Trakya’nın gücünü, kararlılığını gösterelim.

KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRALE HAYIR!

YORUM EKLE
YORUMLAR
trakyalı
trakyalı - 3 yıl Önce

her ülkenin teker teker kapatıp terkettiği eski teknoloji kömür santralları açmak insan sağlığı ve tarımı olumsuz etkiler,rüzgar ve güneş santralları en temiz enerji sağlayıcıdır,yeni teknolojilere yönelmeli.

SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3549

banner3212