banner3088

CHP’de Örgüt Toplantısı Yapıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Silivri ilçe örgütü 23 Haziran sonrasında örgütüyle buluştu.

Toplantı, İlçe Başkanı Suna Göçengil’in konuşmasıyla başladı. Göçengil konuşma metni şu şekilde;

Örgüt toplantımıza hoş geldiniz. 31 Mart Yerel Seçimlerin değerlendirilmesi ve seçimlerin ardından yaşanan süreç ile 23 Haziran seçimleri ve yeni yol haritası konularını sizlerle fikir alışverişinde bulunmak.

Değerli ailem;

02. Mart. 2015 tarihinde İl başkanlığımızın ataması ile ilçe Başkanı olarak görev yaptığım sürem boyunca, sizlerle birlikte 4 yılda 6 seçim gerçekleştirdik. Bu süreç sadece son dört yıl için değil, geçmiş dönemlerdeki seçimlerde de partimiz o dönemin ilçe başkanlarımız ile ilçemizde her dönem oy oranları artarak çalışmalarımıza devam etti ve hiçbir mazereti kabul etmeden çalışmaya da devam edecektir.

Tüm seçimlerde Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bizlere emanet ettiği partimizin 7okunun bizlere göstermiş olduğu yolda hiç ödün vermeden, ülkemiz de Cumhuriyet yönetiminde demokrasiyi sizlerle birlikte savunduk. Bu uğur da çok mücadele verdiniz. Tüm seçim kampanyalarında ailelerinizden fedakârlık edip kapı kapı seçmenlere ulaştınız. Tüm bu mücadelede en ufak teredütümüz yok ki,  hiç biriniz, hiç kimse kişisel menfaatlerle değil, sadece vatanımız, geleceğimiz, yarınlarımızın daha özgür olması için çalıştınız. Ülke tarihimizin hiçbir döneminde bu kadar kısa aralıklarla seçim yapılmadı. Bu seçimlerin hepsi ülkemizin kuruluş değerleri için çok önemli seçimlerdi. Tüm bu süreçleri değerlendirirsek yaklaşık son dört yılda ortalama 7 ayda bir seçim yapıldı. 

Tüm bu uğurda vermiş olduğumuz mücadelede 6 seçim boyunca partimiz CHP ilçemizde birinci parti oldu. Biliyorum hepimiz bu yoğun tempo da çok yoruldunuz, ama hangi şartlarda olursa olsun mücadelemizden ödün vermediniz.  Hepinizin emeği çok büyük…

Şimdi sizlerle birlikte ilçemizdeki parti yönetim sürecini ve  seçim sonuçlarını kısa bir şekil de hatırlayarak,

İlçe başkanlığımızda 2009 itibari ile 4 ilçe kongresi ile birlikte

2009 yılında Abdullah Yıldırım ilçe başkanlığında Özcan Işıklar adayımız ile aldığımız yerel seçimlerde sırası ile

Muharrem Aydoğan, Selami Değirmenci, Hüseyin Şahin, Mümin Tuğlu ve ardından ben ilçe Başkanlığına atandım.

Seçim sonuçlarını hatırlarsak;

-2009 Yerel Seçimlerinde %46,62 oy ile ilçe belediyemizi CHP yönetimine alındı

-2011 Genel Seçimlerinde CHP %40,18 oy oranıyla ilçemizde yine az bir oy oranınla ikinci parti oldu

Ardından gelen seçimlerde

-2014 Yerel seçimlerde %47,94

*-2015 Haziran Genel seçimleri %38,83

*-2015 Kasım genel seçimleri %41,18

*-2017 Referandum da %59,85 oyla tek adam rejimine ilçemiz Hayır dedi

*-2018 Cumhurbaşkanlığı %45,09 Milletvekilliğin de %34,52

*-31 Mart 2019 İBB %53,75

*-31 Mart 2019 İlçe Beled. Başk. %43,97

*-31 Mart 2019 İlçe Belediye Meclis Üyeliği %......

Üzgünüz ki partimiz ilçemizde ikinci parti olarak seçimleri tamamladı

*-Tüm hukuksuzluklara rağmen yenilenen 23 Haziran 2019 İBB seçimlerin de ilçemizde tarihi bir rekor ile %61,99 oy oranları ile seçimleri tamamladık.    

Partimiz ilçemizde her seçimde birinci partiyken;

31 Mart seçimlerinde ilçe belediye başkan seçimleri sonucunda %2,81 (2807) oyla Silivri Belediye başkanlığını %0,49 (489) oyla Belediye meclis üye sayısı çoğunluğu CHP yönetiminden başka bir parti yönetimine geçti. Örgütümüz ile birlikte ilçemizde partimize güvenen partimize oy kullanan %43,97 (        )seçmene tüm hemşerilerimize sizlerin huzurunda sizlerle birlikte sonsuz teşekkürleri bir borç biliyorum.

Bu sonucun böyle olmasında ilçe başkanımızın, yönetimimizin, adayımızın eksikleri yok mu elbette var. Bu kadar az bir farkla kaybetmenin sebebini sizlerle birlikte değerlendireceğiz.

Değerli ailem

Bugün ülkemizde mevcut iktidar partisi hepimizi; onlar gibi olmayan, düşünmeyen herkesi tüm seçim alanlarında bizleri ötekileştirirken genel başkanımızdan başlayarak hepimizi farklı farklı atıflarda bulunurken, bizler, sizlerle birlikte AKP zihniyetine karşı mücadele verirken;

Yine iktidar tarafından yürürlüğe giren yeni bir karar ile Yerel seçimlerde cezaevi seçmenlerinin ki 6420(3873 CHP/2052 AKP) seçmen İBB adayına oy kullanması devam ederken, ilçe belediye seçimlerinde oy kullanma haklarının elinden alınması ile

İlçemizde 31 Mart’da

oy kullanan seçmen sayısı: 104.914

geçerli sayılan toplam oy sayısı: 99.312

geçersiz sayılan oy sayısı: 5.602

iki parti arasında ki fark: 2807

İlçe tarihimizde ilk defa çok fazla sayıda geçersiz oy pusulası olması yani yaklaşık iki parti arasında ki farkın yaklaşık iki katı kadar

Bununla birlikte

Bazı arkadaşlarımız maalesef kendi şahsi beklenti ve talepleri olmayınca partimize karşı çalışarak, sosyal medyadan veya özel görüşmelerinde parti adayımızın karşında açık açık çalıştıkları gibi yine bu zihniyetle partimizin karşısında kendince gizliden çalışanlar oldu.

Siyasi partilerde görev almak ki tüm üyelerimizin en doğal ve demokratik hakkıdır. Şunu da hatırlatmadan geçmek istemiyorum tüm aday adaylarımıza partimiz tüm imkânlarını açmıştır, yine burada bu salonda kendilerini sizlere ve tüm hemşerilerimize anlattılar. Bu taleb ile yola çıktığınızda bir kişinin bu görevi alacağını bilir ve parti üst kurullarımızın alacağı kararlara saygı göstereceğini de bilirsiniz. Bu tüm parti üyelerimiz için de geçerlidir.  Hiçbir üyemiz partimizin üstünde değildir. Hiçbir üyemizin ben yoksam parti de yok anlayışında olamaz.

31 Mart seçimleri öncesinde yaşanan aday adaylığı sürecinde yapılan başvurular sonrasında adaylığı gerçekleşmeyen adayın adaylık açıklanır açıklanmaz partimizden istifa edip başka bir parti de sadece CHP adayına karşı söylem geliştirmesi asla bir partilimiz tarafında kabül edilemez.

 2004 yılında da ilçemizde ki, yerel seçimler de de aynı yöntem ve hemen hemen aynı kişilerce yapılan eylem ile ilçe seçimlerini kaybettik. Geçen süreç içersin de parti yönetimimizin yapılanları bağışlaması nedeniyle partimize tekrar üye olup tekrar aday olanlar bugün gene aynı oyunu oynayarak, ilçe belediyemizi kaybetmemize etkili oldular.

2014 seçimlerinde Meclis Üyeleri adaylıkları için sizlerin seçimiyle önseçimden görev alan kişiler bugün görev alamayınca bugün sizlerin karşınız da sizlerin tüm özverili mücadelenize karşı başka partilerin ki iktidar partisi ile ortak hareket ettiği tüm ülkede defalarca tespit edilen parti ile birlikte hareket ederek, seçim kaybettirme yarışına girdiler.

 Başta da hatırlatma yaptığım gibi bu kişilerin bir kısmı partimizin görevlendirmesi ile ilçe başkanlığı ve belediye başkanlığı görevlerinde bulunmalarına rağmen partimizin karşında çalıştılar.

Sayın yol arkadaşlarım

Başta da ifade etmeye çalıştığım gibi bu seçim bir yerel seçim özelinde partimizin ülkemizi yanlış yöneten iktidara karşı yapılan bir seçimdi.

Unutmayalım ki AKP iktidarı yerel seçimle başladı. Meydanlarda hep söylediğimiz gibi bu seçimler iktidar partisinin gidişinin başlangıcı olacaktır.  Bunun başladığını da tüm hukuksuzluklara rağmen yenilenen İst. İBB seçimlerinde çok açık gördük.

Değerli ailem

Bu seçim o dönemde mevcut Belediye Başkanımız ve adayımız Özcan IŞIKLAR ve diğer adaylar arasında yapılan seçim değildi…

Bu seçim demokrasinin, özgürlüklerin, milli değerlerimizin korunacağı, mevcut iktidarın sarsılacağı bir seçimdi.

Oysa ki tüm bu yaşananlara rağmen bu anlayışta olmayan söz de partililerimiz on yıldır ilçemizde CHP Belediyeciliğinde bir çok siyasi baskı yapılmasına rağmen partimize hiçbir leke getirmeden ilçemizi üreten bir ilçe vizyonuna taşıyan, sosyal demokrat belediyecilik anlayışınla görev yapan parti ilçe başkanlığımıza ve belediye başkanımıza karşı  hala sosyal medya üzerinden söylemlerine devam ettiklerini sizlerde takip ettiniz ve yaşadınız.

Yol arkadaşlarım elbette partimiz ile ilgili farklı görüşlerimiz olabilir, süreç içersinde sorunlar yaşayabiliriz, ama bunların hepsine burada evimizde konuşacağız. Partimizin kapısı herkese açık.  Sosyal medya üzerinden veya basın yolu ile değil burada konuşacağız. 

Tüm bu süreçte partimizden istifa etmeden partimizin karşısında çalışanlar için tüm tespitlerimiz ile parti tüzüğümüzün ilçe yönetim kuruluna vermiş olduğu yetki ile TEDBİRLİ PARTİDEN İHRAÇ TALEBİ ile İl Başkanlığımıza verdik.  Şimdi öğreniyoruz ki işlemler başlayınca e-devlet’den istifa etmişler. Karar partimizin üst kurulu il başkanlığımızın, çıkan karara da hep beraber saygı göstereceğiz.

Ama şunu hiç unutmayacağız.

Bugün bu sonuca etkisi olan şahsi değerlerini ülke ve parti değerlerinin üstünde tutan herkesin, üzerinde sizlerin son seçimlerde yaklaşık altı ay süren seçim kampanyası boyunca ve bundan önceki partimizin katıldığı tüm seçimlerde

Kapı kapı dolaşarak,

Sandık başlarında seçim günlerinde partimizin oylarına sahip çıkarak,

Seçimlere yapılan itirazlarda sandıklarımızı on gün boyunca 24 saat nöbet tutarak

Nöbetlerin ardından ülkemizde ve dünya da bir örneği olmadan yenilenen İBB seçimleri için

Hiç vazgeçmeden yeniden meydanlarda çalışan tüm CHP ailemin emekçilerimizin üzerlerinde yani sizlerin haklarınız var. Daha üzerinizde ki teriniz kurumadan parti yöneticilerimiz ve adaylarımıza karşı tutumları devam etmektedir. Sizlerin ve ailelerinizin onların üzerlerinde haklarınız var.

Değerli yol arkadaşlarım

Tüm bu yaşananlara rağmen ülkemizin aydınlık yarınlara, partimizi önce ülkemizde sonra da ilçemizde verdiğimiz emaneti tekrar geri alacağız, iktidara taşıyacak yeni süreçte de aynı kararlılık ve azim ile yine sizlerle birlikte devam edeceğiz.

İlçemizde tüm seçimler boyunca partimize emek veren

Genel Başkanımız Sn. Kemal KILIÇDAROĞLU ve parti yöneticilerimize,

İst. İl Başkanımız Sn. Dr. Canan KAFTANCIOĞLU ve yöneticilerine

İst’da 3. Bölgeden yani ilçemizden sorumlu il başkan yardımcımız Ufuk İnan’a

Tüm partimize gönülden bağlı olan, partimiz için samimi katkıda bulunan İlçe başkan ve yöneticilerimize, Belediye başkanımıza, tüm Meclis Üyelerimize, Kadın ve Gençlik Kollarımıza, Sandık kurullarımızı hazırlayan Dilruba hocamız ve Canan Işıklar ile birlikte görev yapan sandık komisyonumuza, eğitmenimiz Fatoş Hanım’a, avukatlarımıza, mahalle başkanlarımıza, okul ve kat sorumlularımıza, sandık görevlilerimize, 31 Mart seçimleri sonrasında 24 saat gönüllü olarak nöbet tutan örgütümüze, partimizde tam mesai veren parti sekreterimiz Hatice Hanım’a sosyal medya ve basından sorumlu arkadaşımız Emre’ye, seçimlere yapılan itirazlar sonunda oyların tekrar sayılmasında katkıda bulunan yol arkadaşlarımıza, seçim kampanyaları boyunca standlarımızı hiç terk etmeyen Erden abimize ve arkadaşlarına, tüm seçimlerde her şart altında görev yapan Serkan Satı’ya,  23 Haziran seçimlerinde ülkemizin hemen hemen her ilinde gelip seçim çalışmalarında katkıda bulunan Mv’e. Belediye Başkanlarımıza

Ve Genel Merkezimiz tarafından görevlendirilerek kampanya süresi boyunca, torunun sünnetine dahi gitmeyerek ilçemizde görev yapan İzmir Mv’miz Tacettin Bayır’a partim adına sonsuz teşekkürleri bir borç biliyor, hepinizi gönülden kutluyorum. İyi ki varsınız…

Değerli CHP’ler bizler yaşanan süreçte ne olursa olsun çalışmalarımıza birlik ve beraberliğimiz ile yine omuz omuza devam edeceğiz. Parti içi tartışmalarla değil, tüm enerjimizi yeni bir başlangıç ile İstanbul Büyük şehir Belediye Başkanımız E. İmamoğlu ile birlikte, ilçemizde bugüne kadar geçen dönem de İBB’de görev yapan anlayış gibi değil, hiç kimseyi ötekileştirmeden tüm hemşerilerimiz ile büyük bir aile olarak birbirimizi kucaklayarak eskisinden daha çok çalışarak devam edeceğiz. Bugüne kadar yaşananlardan ders alıp eksiklerimizi tamamlayıp, İst halkının bize vermiş olduğu sorumlulukla Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün yolunda hizmet edeceğiz.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2019, 21:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Tezeller
Murat Tezeller - 12 ay Önce

Yalancıdan ilçe başkanı olmaz insan ailem dediklerine yalan söylemez sen yalancı ve iki yüzlüsün

banner3205

banner3197

banner3153

banner3196