banner3088

Silivri CHP 36. Kurultay İçin Ankara Yollarında

Silivri CHP İlçe Örgütü, Kadın kolları ve gençlik kolları kurultay için Ankara yolunda.

Silivri CHP 36. Kurultay İçin Ankara Yollarında

CHP’nin Ankara Spor Salonunda yapılacak olan 36. Olağan Kurultayına katılmak için Silivri ilçe örgütü 3-Şubat’ın ilk saatlerinde Ankara ya hareket etti. Bugün saat 10.00 başlayacak kongre iki gün sürecek. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar kongre hazırlıkları için hafta içinde Ankara’ya gitti.

Kuruluşundan bugüne 35 olağan ve 18 olağanüstü kurultay yapan CHP’de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten Kemal Kılıçdaroğlu’na kadar da 7 genel başkan görev yaptı.

Partinin 36. Olağan Kurultayın ilk gününde genel başkanlık seçimi, ikinci gününde ise 60 kişilik Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri belirlenecek.

Kulislerin hareketlendiği PM için CHP milletvekillerinin büyük bir kısmının aday olması beklenirken, toplam aday sayısının 500’ü geçeceği tahmin ediliyor.

Genellikle “çarşaf liste”nin tercih edildiği kurultaylarda, 52 PM üyesi doğrudan delege tarafından seçiliyor. Genel Başkan tarafından Bilim Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP) üyeliği için gösterilen 8 isim de doğrudan PM’ye giriyor.

DİVAN BAŞKANI BÜYÜKERŞEN

Kurultayın Divan Başkanının ise Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in olması bekleniyor. Büyükerşen’in ortak imza ile aday gösterileceği belirtiliyor.

YÜZDE 10 DELEGE DESTEĞİ GEREKİYOR

CHP’de şimdiye kadar Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu dışında Yalova Milletvekili Muharrem İnce, eski İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, eski CHP İstanbul Ümraniye İlçe Başkanı Alparslan Çabuk genel başkanlığa aday adayı olduğunu açıkladı.

Parti tüzüğüne göre, genel başkanlığa aday olmak isteyenlerin toplam delegenin yüzde 10’unun imzasını alması gerekiyor. Buna göre aday adaylarının 126 delegenin imzasıyla başkanlığa aday olabilecek. Aday adayları arasında bu rakama Kılıçdaroğlu dışında sadece Muharrem İnce’nin ulaşması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2018, 11:04
YORUM EKLE

banner3205

banner3212

banner2252

banner3196