banner3088

Dağ Fare Doğurdu

 


Torunum Can Nevres’i Mektebim Okulları’na almaya gittiğimde E 5 yolu üzerinde bir sürü kamyon ve iş makineleri görünce tamam dedim. Bize büyük sıkıntı yaratan yolumuz sonunda yapılıyor demiştim. Meğer onca tantana kırk elli metre karelik bir alana asfalt dökmekten ibaretmiş. Asfalt dökülen alandan çıkan malzeme benzin istasyonunun yanındaki arsaya dökülüp düzeltilirken okulun yolu üzerindeki çukur es geçilmiştir. Arabam eski model olduğu için o çukurda her hangi bir sorun yaşamıyorum. Son model arabalar alçak olduğu için o çukurda sorun yaşamaktadırlar. Gerçi o çukuru doldurup düzeltmek karayollarının işi değil, belediyenin işidir. Belediye ise yol bozup yol yapmakla oyalandığından o yolun yapılmasına sıra geleceğini hiç sanmıyorum.

Çocuğunu kendileri getirip götüren veliler ile okul servisi araçları için Ortaköy yolunun E 5 bağlantısında tüm sürücüler her gün kaza tehlikesi yaşamaktadırlar. Bu durumu karayolları ekibinin başına anlattığımda ekip başı, bozuk yoldan gitmelerine ne gerek var? E 5 e çıksınlar dedi. E 5 üzerinde alçaktan uçan arabalara rağmen mi diye sorduğumda o bizim işimiz değil, emniyete bildirin dedi. Ben ekip başından yolun onarılmasını istemiştim. Trafik polisliği yapmasını istememiştim. Amaç yolu onarmamak olunca bahane bulmak kolay oluyor. Bir gün bu yolda bir kaza olacak olursa sorumlusu kara yolları sorumluları ile Bölge Trafik Müdürlüğünün olacaktır. Bölge Trafik Müdürlüğünün o alçaktan uçan arabalar için mutlaka önlem alması gerekir. Bölge Trafik Müdürlüğünce o yola ters yönden girilmesi de önlenmelidir. Birkaç gün önce bir bayan sürücü ters yoldan gidiyor olmamak için geri, geri gidiyordu. Belli ki geri gitmekte pek başarılı değildi. O bayana sormak gerekirdi. Buranın ters yön olduğunu bile, bile buradan niye gidiyorsun diye? Soramam. Zira alacağım yanıtın sana ne olacağını biliyorum.

***

Yaz bitti. Kumluk mevkiinin çöp sorunları yine başladı. En az bir ay oldu sokaklarımızda çöpçü görmeyeli. Hoş, görsek de ne olur? Çöpleri süpürüp öbek, öbek toplayacaklar. Arkalarından giden çöpleri çöp bidonuna faraşıyla dökecek kişi çöp öbeklerini görmezden gelip yoluna devam edecek. Biraz sonra da çöpler rüzgârın etkisiyle yine sokağa savrulacak. Sakın ola ki kimse böyle bir durumla karşılaştığında elinde faraşla dolaşmakta olan kişiye bu çöpleri niye almıyorsun demesin? Derseniz dövülmediğinize şükredin. Zira o belediyenin sadık bir seçmenidir. Ona dokunan yanar.

Boğluca, ah Boğluca… Bir sel felaketi yaşatarak başımıza neler açtın. Köprü menfezlerini genişletmek amacıyla yapılan çalışmalar aylardır sürüyor. O nedenle de E 5 yolu üzerinde sıkıntılar yaşanıyor. Hele o çalışmalar bitsin. Bu defa aynı çalışmalar yolun öbür şeridinde başlayacak. Bu da sıkıntının daha aylarca süreceğini göstermektedir.

Özcan Nevres

www.ozcannevres.com

YORUM EKLE

banner3205

banner2251

banner3212

banner3196