banner3088

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz El-Suud vefat etti!

Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz Al Suud vefat etti.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz El-Suud vefat etti!
Uzun bir süredir akciğer enfeksiyonuyla mücadele eden Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın hayatını kaybettiği açıklandı.

90 yaşında hayata gözlerini yuman Kral Abdullah’ın yerine 79 yaşındaki kardeşi ve birinci veliaht olan Prens Selman’ın kral olduğu açıklandı. Kral Abdullah için bugün Suudi Arabistan’da tören düzenlenecek. Hayatını kaybeden kral Abdullah 2005 yılında tahta geçmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, CENAZE TÖRENİNE KATILACAK

Etiyopya'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan'a geçerek hayatını kaybeden Kral Abdullah bin Abdulaziz Al Suud'un başkent Riyad'a yapılacak cenaze törenine katılacak.

Abdullah bin Abdülaziz El-Suud kimdir?

Abdullah bin Abdülaziz, 1 Ağustos 1924 yılında, Necid Sultanlığı'nın Riyad Bölgesi'nde doğdu. Babası Abdülaziz El Suud, annesi Fehda bint Asi Surayim idi. Soylu Suudi Ailesi'nin bir üyesidir.

İlk kamu görevi, Mekke'nin belediye başkanlığı oldu. Ardından babası Abdülaziz El Suud tarafından Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları'nın komutanı görevine geçti. Kardeşi Fahd bin Abdül Aziz ölünce yerine o tahta geçti. Milli Muhafızların kontrolünün onda olması, veliaht ve kral olmasında önemli bir rol üstlenir. En son olarak 1 Ağustos 2005 tarihinde resmi kral olur. Eşi Fehda bint Asi Surayim tarafından 25 çocuk sahibi olmuştur. Veliahtı Salman bin Abdülaziz el Suud olmuştur.

90 yaşındaki Kral Abdullah son yıllarda önemli sağlık problemleri yaşamış ve bu nedenle defalarca hastaneye kaldırılmıştı. Son aylarda kamuoyu önüne çıkmayan Kral Abdullah'ı, törenlerde veliaht prens temsil ediyordu. 23 Ocak 2015 tarihinde yaşamını yitirdi.

İHA

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2015, 13:34
YORUM EKLE

banner3205

banner3211

banner2251

banner3196