banner3088

Dünya Tarımcılar Günü

Dünya Tarımcılar Günü

Dün dünya tarımcılarının kutlama günüydü. Tüm tarımcılarımıza kutlu olsun. Hani laf ola beri gele diye bir söz var ya, bu kutlama tıpkı onun gibi bir şey. Tarımdan para kazanamayan insanların günü kutlu olsa ne yazar? Çiftçilerimizin durumlarını merak edenler gidip tefecilerin iş yerlerinin önüne baksınlar. Tarımda politikasızlık nice çiftçimizi arazilerinden ve traktörlerinden etmiştir. Tarımda destek tarla sahiplerine dekar başına kırk elli lira vererek olmaz. Çiftçilerin kullandıkları mazotun fiyatı uçup gitmiş. Uçup giden yalnızca mazot fiyatları mı? Çiftçinin kullanmak zorunda olduğu tarım ilaçları ile yapay gübre fiyatları da uçup gitmiş. Türkiye’nin Tarımı yıllardan beri ihmal edilmiştir. Ülkemizde üretilen en kaliteli meyveler ithalat yüzünden elde kalmış, üreticiler zarara uğratılmıştır. Ülkemizin en değerli ihraç ürünü pamuktu. Çiftçilerin pamuk tarımından para kazanamıyor olmaları yüzünden pamukçuluk inanılması güç bir şekilde gerilemiştir. Yıllar önce köşe yazılarımda pamukçuları bekleyen tehlikeyi defalarca yazmıştım. Ne yazık ki aldırış eden olmadı.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ve pancar ekimine kısıtlama getirilmesi hayvancılığımızı çok kötü etkilemiştir. Doğudan ve Güneybatıdan göçler hayvancılığın gerilemesinde çok önemli rol oynamıştır. Ucuz olan salma hayvancılığının yerini ahır hayvancılığı almıştır. Ahır hayvancılığı yüzünden etlerin lezzeti kalmamıştır. Süt hayvancılığında ahır hayvancılığı uygundur ama doğal olarak bilinçli olarak yapılırsa. Hayvan besleme ahırları genelde çok basık ve havalandırma yoksunu olurlar. Hayvancılarımız hayvanları üşümesin diye ahırları çok küçük pencereli yaptırırlar. Oysa sağlıklı hayvanlar üşümezler. Üç tarafı kapalı, bir tarafı açık olan ahırlarda hayvanlar daha sağlıklı yaşarlar. Yeter ki sert esen kuzey rüzgârlarına kapalı olsun.

Çiftçilerin beklentileri her zaman mart ile nisan ayında yağmur yağmasıdır. Oysa bu yıl nisan ayı Trakya’da oldukça kurak geçti. Neredeyse mayısın ortasına geliyoruz. Bazı ürünler için zararlı olacak olan yağmur yağmaya devam ediyor. Ayçiçeği tarımı yapanlar için bu yağmur çok gerekliydi. Tahıl ürünlerine de mutlaka yararlı olacaktır. Zira taneler dolgun olurlar. Halen çiçekte olan meyveler için ise çok zararlıdır.

Hatay’daki bombalama olayına yayın yasağı getirilmişti. CHP bu yayın yasağının kaldırılması için yargıya başvuruda bulundu. Henüz kesin sonuç alınmış değil. Olay yerinden neredeyse bin kilometre uzakta olduğum için konu ile ilgili ne haber yapmam ve ne de fotoğraf çekmem olası değil. Bu yüzden olay ile ilgili görüş bildirmek şimdilik gereksiz. Benim yapabileceğim ölenlere rahmet, yaralılara şifa dilemekten ibarettir. Yine de bu olayın gerisine gidip bazı gerçekleri anımsatmakta yarar görüyorum. Yıllardan beri, ta… Beşar Esad’ın babasının döneminden beri Suriye ile dost olamadık. Zira onlar Hatay bizimdir dedikleri sürece dost olmamız olası değil. Türkiye Hatay’ı silah zoruyla sınırları içine almış değil. Fransızlar işgal ettikleri Hatay’dan çekilirlerken Hatay’a bağımsız devlet statüsü kazandırmışlardı. Yeni kurulan devlet seçimlerini yapmış, parlamentosunu oluşturmuş ve cumhurbaşkanını seçmişti. İlk cumhurbaşkanı Tayfur Sökmenoğlu idi. Parlamento Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmenoğlu başkanlığında yaptığı ilk toplantıda Türkiye’ye katılma kararı almıştır. Böylece Hatay önemli illerimizden biri olmuştur. Bu yüzden Suriye’nin Hatay üzerinde en küçük bir hakkı olmadığı halde yıllardır Hatay bizimdir teranesini sürdürmekle yetinmemiş, kendi ülkesinin haritalarında Hatay’ı kendi sınırları içinde göstermekte hiçbir sakınca görmemiştir. Bize ait önemli bir ilimizde gözü olan bir ülke dostumuz olabilir mi? Terörist başı Öcalan’ı yıllarca topraklarında barındırması dostluğa sığar mı? Hatay’da bomba patlatıp ortalığı kan gölüne çevirenler Türkiye’yi Suriye’nin içine çekmeyi amaçlamaktadırlar. Türkiye Suriye’deki iç savaşa taraf olsun ki karanlık güçler Esad’ı devirebilsinler. Türkiye bu tuzağa düşmemelidir.

Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3211

banner3152

banner3196