banner3088

Dünyadan büyük yürekli bir çocuk geçti, huzur içinde uyu !

Gerçekleştirdiği "tırnak boyama" kampanyası ile dünya çapındaki hasta çocukların tedavisinde kullanılmak amacıyla milyonlarca euro yardım toplayan ve Papa Francesca tarafından kutsanan, Hollandalı 6 yaşındaki kanser hastası Tijn Kolsteren, yaşamını yitirdi.

Dünyadan büyük yürekli bir çocuk geçti, huzur içinde uyu !

Mayıs ayında beyin kökü kanseri hastası çocukların tedavisinde kullanılmak üzere 1 milyon euroluk bir kampanya başlatan Tijn, Perşembe günü bu hedefe ulaştı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Perşembe günü Tijn'ı arayarak istenen yardım miktarına ulaşıldığını açıkladı. Bu haberden saatler sonra, Cuma gece yarısı 6 yaşındaki Tijn hayatını kaybetti.

Ben yetişkin biri olabilecek miyim?'

Çok nadir görülen beyin kökü kanseri hastalığına yakalanan Tijn Kolsteren, geçen yıl Noel döneminde katıldığı bir yardım kampanyası sonrası, Hollanda halkı tarafından "son yüzyılın en önemli Noel figürü" ilan edilmişti.

Doktoruna, "Ben yetişkin biri olabilecek miyim?" diye soran Tijn, "Hayır, olamayacaksın" yanıtı üzerine çocuklar yararına düzenlenen yardım kampanyasına katılma kararı almıştı.

Tijn'ın hedefi, dünya genelinde zatürre kaynaklı çocuk ölümleriyle mücadele amacıyla gerçekleştirilen yardım kampanyasında 100 euro toplamaktı.

Aynı zamanda "boş vermek" anlamında bir deyim olan "boyamak" (Lak aan!) sözcüğünü slogan olarak seçen Tijn, yardım edenlerin tırnağına oje sürmeye başladı.

Bu kampanya o kadar ilgi gördü ki, Başbakan Rutte başta olmak üzere çok sayıda politikacı ve sanatçı Tijn'a destek amacıyla, onunla birlikte tırnak boyadı.

Sosyal medyada birçok kullanıcı, Tijn'in ölümü sonrası üzüntülerini dile getirdi. Bir Twitter kullanıcısı, "Huzur içinde uyu güzel çocuk, dünya biraz olsun sana benzemeli" mesajını paylaştı.

Noel'den bir gün önce sona eren kampanyada 100 euro hedefiyle yola çıkan Tijn, tek başına 2,5 milyon euro topladı. Ülke genelinde toplanan yardım miktarı onun da katkılarıyla 8 milyon euroya ulaştı.

Bu para, dünya çapında her yıl 900 bin çocuğun ölümüne neden olan zatürreyle mücadele için Kızıl Haç'a verildi.

Başbakan Rutte, en zor döneminde bile enerjisini kaybetmeyen Tijn'ı "örnek insan" diye tanımlamıştı.

http://www.bbc.com

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2017, 18:49

Şenay Kobak

Şenay Kobak


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3549

banner3211