Hintli kadınların ‘bindi’lerin nedeni

Hintli kadınların alınları ortasında bulunan noktayı hiç fark etmiş miydiniz? Peki, onlar bu Hintli kadınların alınları ortasında bulunan noktayı hiç fark etmiş miydiniz? Peki, onlar bu ‘bindi’leri neden alınlarına yapıştırırlar?neden alınlarına yapıştırırlar?

Hintli kadınların ‘bindi’lerin nedeni

Hindistan ya da resmi adıyla Hindistan Cumhuriyeti, Güney Asya'da bulunan bir ülkedir. Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan Hindistan, dünyanın en büyük demokrasisidir.

Çok farklı dinin ve etnik kökenin bulunduğu Hindistan’da, 1 milyar 195 milyon insan yaşamaktadır.

Her ülkenin farklı bir kültürü vardır. Ülkelerin değişik kültürleri hepimizin zaman zaman ilgisini çeker. Özellikle de Hindistan’da Hintli kadınların alınlarına yapıştırdıkları renkli noktalar hepimizin dikkatini çekmiştir.

Peki, bu noktaların bir anlamı var mıdır, neden alınlarının ortasına koyarlar?

Hintli kadınların alınlarına yapıştırdıkları bu noktanın adı “bindi”dir. Bindi, bindu kelimesinden türemiş, Sanskritce'de nokta anlamına gelen bir kelimedir. ‘Bindi’lerde genellikle kırmızı ve turuncu renkler kullanılmaktadır.

"Bindi" adı verilen bu noktaların negatif düşüncelerden koruma özelliği olduğuna inanılır.

Bindi'ler yapıştırma şeklinde süsler olabildiği gibi kırmızı işaret veya sandal ağacı macunu ile de yapılabilir.

Bekârlar siyah, evli kadınlar ise kırmızı renkte takar. Günümüzde aksesuar olarak da kullanılmaya başlayan bindilerin farklı renk ve figürleri de yapılmaktadır.

Bindilerin takılmasındaki bir diğer amaç ise Hindu inancıdır. İnanışa göre, alnın orta kısmı ruhun insan vücudundaki yeri ya da 3. gözün bulunduğu yer olarak kabul edilir.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2017, 13:14
YORUM EKLE

banner3196

banner3552

banner3212