banner3088

Düşünebiliyor musunuz ?

Düşünmek…  Ne kadar besleyici bir şey değil mi? Şu an hanginiz düşünüyor? Bu makaleyi neden okuyorum diye soruyor kendine? Öyle ki önceki cümleyi düşünmeden bu cümleyi okuyabildiniz. İnsanoğlu hala düşünmeyi bir refleks haline getiremedi 21. Yüzyılda. Ya da düşünmek değil önemli olan, düşünebilmek. Sizce de öyle değil mi?

Size düşünmek ve düşünebilmek arasındaki farkı anlatacağım. Düşünmek herkes tarafından yapılabilir bence. Her insan okula gittiğinde ya da işe gitmek için evden çıktığında “Acaba bir şey unuttum mu? “diye düşünebilir. Bu herkesin bilmeden de olsa yaptığı şeydir. 21. Yüzyılda refleks olarak yaptığımız şey düşünmektir sadece, düşünebilmek değil. Ama benim size sorduğum şey hanginizin düşünebildiği? Söyleyin bana hanginiz düşünebilir sokakta soğukla boğuşan cılız köpeğin uğultusunu? Uyumadan önce aklınıza geliyor mu kimi üzdüğünüz?  Somali’de açlık vardı ve halen de var. Bir ara gündemdeydi ve herkes oraya yardım gönderiyordu. Peki, bugünlerde aklınıza geliyor mu açlıkla boğuşan siyahi bedenler? Çadır Kent’i şu an kaç kişi düşünebiliyor? Haberler bittiğinde kaç kişi dizilerini seyretmeden, diğer insanların halini düşünebiliyor?                                                                                      

Küçükken sorarlardı “Büyüyünce ne olacaksın?” diye.  Doktor, öğretmen, polis ve envaı çeşit meslek sayabilirdik. Neden diye sorsalardı eğer, “İnsanlık için ” derdik. İnsanlara hizmet etmek için bir şeylerin peşinden koşuyorsak eğer, neden insanları düşünmeden nefes alıyoruz? Sigara içip CO2’i küçücük bedenlerin boğazlarına tıkarken neden hiç düşünemiyoruz? Atom bombasını onca yaşamı parçalamak için attığımızda hiç düşünemedik mi birbirimizi?                                    

İşte, anlatmak istediğim bu! Düşünmüyor değiliz, sadece düşünemiyoruz. 21. Yüzyılda asıl sorunumuz düşünemiyor olmamız.

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3152

banner3212

banner3196