banner3088

Efendilik bende kalsın

Birazdan okuyacaklarınızı neden yazdığımı belirterek başlayacağım yazıma. Son günlerde Silivri Belediyesinin yapmış olduğu anketin yayınlanmasının ardından diğer meslektaşlarımı bir telaş aldı yürüdü. Yok, üçkâğıtçılık yapıyormuşum yok hile yapıyormuşum bila bila bir dünya safsata, gülüp geçiyorum hepsine, gülüp geçiyorum da kendime bir soruyu da sormamadan edemiyorum “Benim şimdiye kadar kime bir kötülüğüm oldu? ”diye

Birçok meslektaşım eski popülerliğini yitirdiğinden dolayı bu tepkiyi veriyor, normaldir. Kabul ediyorum ben bu işin mesleğini okumadım, okudum diye de yalan konuşmadım. Sektörün en yenisi benim . Sarı basın kartım da yok, kalemim de güçlü değil,20 senemi bu sektörde de harcamadım.

1996 yılında Silivri’ye geldim. BEDAŞ’ta çalıştım. Özelleştirilmesinden sonra 2009 yılında kurmuş olduğum Silivri Haber Ajansı’na devam etme kararı alarak istifa ettim. Hali hazırda da SHA’da devam ediyorum.

2009 yılından bu yana bir evladım edasıyla büyütmeye çalıştığım SHA’nın imajını kimsenin zedelemesine izin vermem. Yapılan kamuoyu araştırması ile ortaya çıkan bir gerçeği kimse kabullenmek istemiyor. Bakın şimdi tek tek hepsine yanıt vereceğim.

2009 yılında açtığım ofisi kimsenin bir tek kuruş desteğini almadan açtım. Gitti Gidiyor’dan bir hazır haber yalımı aldım. Silivrihaberleri ismiyle yayına geçtim. Küçük bir fotoğraf makinesiyle toplantılara katılmaya başladım. Kendimce haberleştirdim ve yayına girdim. O tarihlerde sosyal medya yeni yeni (Facebook bile İngilizceydi) gelişiyordu. O zaman bir beğeni sayfası oluşturdum. O tarihten bu yana da Allaha şükür beğeni alıyor.

Gün geçtikçe artan beğenilerle kurumsallaşmak adına Silivrihaberajansı.com ismine geçiş yaptım.Tabi kullanmış olduğum yazılımda değişti.İsim çok uzun hafızalarda zor kalır düşüncesiyle de sha.com.tr ismine geçiş yaptım.Talepler ve site ziyaretleri çoğaldıkça Türkiye’nin en önemli yazılımcı kuruluşuyla anlaşma yaparak şu anki kullandığımız sisteme geçiş yaptık ve öyle görünüyor ki bu yazılımla yayın hayatımızı sürdüreceğiz.

Tabi bu arada boş kalmayıp Ulusal bir haber ajansı olan İhlas Haber Ajansı’nın Silivri Temsilciliğini de aldım.

Ziyaretler artıkça hevese gelip daha çok haber üretmek için çabalarım oldu. Gece gündüz haber için koşturdum, uyumadım, yorulmadım. Yanımıza aldığımız elemanlar da oldu. Çalışma prensiplerime uymadıklarından dolayı ayrıldılar. Kendiişlerini kurmaya karar verdiler. Destek oldum. Hatta aynı ismin sonuna da bir takı eki alarak internet haberciliği yapmaya başladılar.(ilk siteleri çalıntı bir site olduğunu da ilk söyleyen bendim),İşyeri açtılar ilk açılış haberini de yapan bendim.İlk ziyaret eden de..

 

Bozmadığım çizgimle haber yapmaya yaptığım haberleri ulusal platforma taşımaya devam ettim. Kimsenin etlisiyle sütlüsüyle kimsenin özel yaşantısıyla ilgilenmeden, doğruya doğru yanlışa yanlış diyerek yayın hayatıma devam edeceğim.

Haber uğruna Ahmet Ermiş’le Kavaklı’da dayak yedik, ama daha biz oradan ayrılmadan adamlar sıcak evinde oturduğu yerden haber yapmış. Dayak yiyerek karda kıyamette yaptığım haberleri emeğime acımadan yapmış olduğum sahada bizzat takip ederek  ürettiğim haberleri meslektaşlarım istediler verdim. Hatta daha sı var, internet sitelerine bile girişi ben yaptım, sosyal medya hesaplarından paylaştım. Biri desin ki yalan “Biz Yusuf ‘tan haber istemedik, Yusuf’un haberlerini kullanmadık”diye, diyemezler.Kimseye gazetecilik dersi verecek değilim, bu haddim değil, hemen hemen tüm meslektaşlarım bende eskiler, Oturduğunuz yerden gazetecilik oluyor mu? Sahilde çay kahve içerek, yurt dışı ve yurt içi ziyaretler yaparak mı oluyor bu gazetecilik? Yoksa sahaya çıkarak mı oluyor habercilik?

Gelelim İnternette hile yaptığım iddialarına;

İşim İnternetle direkt bağlantılı olduğundan piyasasını da yakından takip ediyorum. O iddia edilen hileleri de biliyorum. Okuduğum bir kaç makalede “Hile ile beğeni alanların sayfalarının birkaç ay içinde kapandığını “okudum. Bu sebeple de 2009 yılından bu yana bir çocuğum bir büyüttüğüm SHA’ya kıyamam, bu haysiyetsizliği ne kendime yakıştırırım ,ne 3.Evladım olan SHA’ya ne de bizi takip eden 30’bine yakın takipçime yaparım.

Alexa hilesinden bahsediliyor. Onun hilesini de yakın bir tarihte öğrendim fakat boş işlere harcayacak vaktim de olmadı param da olmadı. O sebeple hileye hiç yönelmedim, ihtiyacım yok ki buna …

Sha.com.tr alexa,dmoz,Google news,Yandex news’e kayıtlı tek haber sitesi.Bu söylediğim sadece Silivri ile kısıtlı değil Beylikdüzüne kadar inceleyin 1 yada 2 tane var bu vasıflara uyan.

Google News kaydı olan bir site ulusal bazlı olarak değerlendiriliyor ve Google referans oluyor web sitenize, Yandex’te aynı mantıkla çalışıyor.

Farz edelim ki Alexa’da hile yaptım, Çok param var ya Facebooktan da adam satın aldım. Peki, Dmoz kaydının nasıl yaptıracaksın ? hele hele Google News kaydını nasıl yaptıracaksınız? Buna paranız da yetmez kaleminizde yetmez Yada hepinizin sitesinde olan Google Analiz raporunu nasıl kandıracaksınız?

Bununla ilgili yazı yazarken yada fikir beyan ederken bilerek, o konu üzerinde bilgi sahibi olarak  paylaşım yapmak daha uygun olmaz mı ?

 

HODRİ MEYDAN

İnternet haberciliği yapan arkadaşlarıma sesleniyorum. Hani ben hile hurdayla şişiriyorum ya, gelin dilediğiniz yazılım firmasına özel bir kod yazdıralım, herkese bu kodları sitesine yerleştirsin ve süreyi siz belirleyin ne kadar bir zaman isterseniz öyle olsun ve o süre sonunda çıkan sonuçları yine kamuoyuyla paylaşalım. Yüreğiniz yetiyor mu buna?

Yada çıkalım sokağa tek tek soralım vatandaşa …

…Öyle çamur atmakla olmuyor beyler bayanlar, Okuyucu belge istiyor, görsel istiyor. Ben her ay sonunda Google’nin analiz raporlarını paylaşıyorum. Sizde de mevcut bu bilgiler, sizin sitelere ait olan analiz sonuçlarını da sizde paylaşın, ben gurur duyduğum bir olayı paylaşıyorum, siz neden bunu bizlerle paylaşmıyorsunuz.

Hürhaber Gazetesiyle ilgili olarak ortak çalışıyormuşuz, birlikte hareket ediyormuşuz gibi söylemlerde varmış, ona da açıklık getireyim. Sevginar Uygun, işinde gücünde olan yaptığı işin ciddiyetini bilen biri olduğundan kafam uyuşuyor. Zaman Zaman gider ofisinde ziyaret eder çayını kahvesini içer sohbet ederim. Tıkandığı yerde de haber desteği sunarım diğer meslektaşlarıma yaptığım gibi. Ticari herhangi bir birlikteliğimiz de yok anlaşmamız da

Sonuç olarak, Efendilik yine bende kalsın, daha dün ekmek verdiğimiz, onun bunun yanında ayakçı olma diye akıl verdiğimiz yol yordam gösterdiğimiz insanların pervasızca bu yakıştırmaları yapıyorlar ya yazıklar olsun diyorum.

 

Sadece ve sadece Hakkımı Helal Etmiyorum ve Allah’a havale ediyorum

 

 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdar Güler
Serdar Güler - 5 yıl Önce

Sen kendini yorma kim kimin ne olduğunu biliyor.Kedi erişeyemeceği çiğeri mındar edermiş.Bazılarını seçim zamanı gördük .tükürülecek eli öptü.Neden menfaatlar çakıştı sen rahat ol yusufum seni iyi tanıyoruz.Sen bari bazıları gibi bozulma.SAYGILAR

banner3205

banner3196

banner3552

banner3197